Artykuły

 

   ♦♦♦♦♦♦

 Młodzież radomska z odsieczą w Warszawie

W sobotę, 15 sierpnia, jak co roku  radomscy księża odprawili mszę polową na  terenie parafialnego kościoła  pw. Św. Stanisława,  zwanego garnizonowym  w intencji mieszkańców Radomia i okolic którzy w 1920 roku gromadnie zasilili   ochotniczy zaciąg obrońców Ojczyzny, w tym Warszawy zagrożonej ofensywą wojsk bolszewickich zamierzających przerzucić płomień krwawej  rewolucji do Europy zachodniej. Powstrzymali ich Polacy w bitwie warszawskiej sklasyfikowanej  przez historyków  na 18 miejscu najważniejszych bitew świata. Uczestnicy  mszy św. dowiedzieli się z  homilii, że większość uczniów radomskich szkół średnich  zgłosiło się  z początkiem 1920 roku ochotniczo do wojska, kontynuując patriotyczne tradycje uczestników powstań -  kościuszkowskiego, listopadowego, styczniowego, okresu napoleońskiego,  zrywu rewolucyjnego lat 1905 – 1907 i legionistów Józefa Piłsudskiego.

 

Do wątku historycznego nawiązał w okolicznościowym przemówieniu płk. Adam Ziółkowski Dowódca Garnizonu Radomskiego, w którym  patriotyczny  zbrojny wkład żołnierzy Wojska Polskiego w okresie I i II wojny światowej poszerzył o ich udział w  misjach podejmowanych przez organizacje międzynarodowe m.in. ONZ, OBWE i NATO w  celu  utrzymaniu pokoju światowego. Przypomniał, że po II wojnie światowej udział Polski w tych misjach  rozpoczął się w 1953 roku i jest kontynuowany przez władze demokratycznej, niepodległej Rzeczpospolitej.

Podczas uroczystości uhonorowano żołnierzy  noszących błękitne berety lub też  hełmy z terenu objętego zasięgiem Garnizonu Radom oraz mieszkańców zasłużonych dla obronności kraju. O medale i inne wyróżnienia postarał się także płk. Leon Etwert, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Radom.

Uroczystość patriotyczno - religijną zwieńczyło składanie wieńców i kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz  apel  zakończony salwą honorową przez kompanię honorową Garnizonu Radom. Wkomponowała się ona  w całodniowy program firmowany przez Muzeum Wsi Radomskiej pt. Na polu chwały ,,Twierdzą nam będzie każdy próg” , przygotowany  także przy współudziale m.in. Ośrodka Kultury i Sztuki ,,Resursa’’ oraz  ZHP Hufiec Radom Miasto. Patronat honorowy sprawowali:  Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego (jego list radny Sejmiku Wojewodzkiego Zbigniew Gołąbek wręczył gospodarzowi uroczystości płk. Adamowi Ziółkowskiemu), Radosław Witkowski Prezydent Miasta Radomia, Dariusz Wójcik Przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu i płk. Adam Ziółkowski Dowódca Garnizonu Radom.

O godz. 14, w Muzeum Wsi Radomskiej została otwarta wystawa plakatów i odezw z okresu  wojny polsko – bolszewickiej /płot zagrody z Alojzowa/, a tuż po niej odbyła się promocja książki pt. ,,Twierdzą nam będzie każdy próg! Społeczeństwo Ziemi Radomskiej wobec wojny 1920 roku’’ autorstwa Przemysława Bednarczyka i dr Sebastiana Piątkowskiego. Dużym powodzeniem cieszyło się widowisko batalistyczne  pt. ,,Bitwa Warszawska 1920’’ zorganizowane na terenie Zespołu Zagród MWR.  Ciekawym pomysłem okazał się  konkurs fotograficzny pt. ,,Niczym  z obrazów Kossaka’’ realizowany właśnie na terenie Muzeum Wsi Radomskiej. Lżejszym potraktowaniem    okresu  przywracania Polsce państwowości  był temat  ,,Naszych dziadów zabawy w wojsko’’ oraz wydłużająca czasowo program    potańcówka ,,Hej dziewczęta w górę kiecki!”.

Tekst i foto Mieczysław Kaca

 

 

 ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

Imieniny Pana Jana coraz ciekawsze… (Powiat Zwoleń, czerwiec 2105)

I mają wzięcie gdyż zawierają wiele atrakcji i powiększają zestaw ciekawych  wydarzeń nie tylko kulturalnych, lecz także rekreacyjnych i turystycznych. To co się w trzeciej dekadzie czerwca  działo w gminach  Zwoleń i Policzna  jest bardzo urozmaiconym tryptykiem, który można podłączyć pod Imieniny Pana Jana. Można, to nie znaczy, że trzeba. Im więcej samorządów, organizacji czy instytucji włącza się w  inicjatywę o ponad  30 – letniej  tradycji, tym lepiej  dla dzieła utrwalania  twórczego dziedzictwa Jana Kochanowskiego i rodu Kochanowskich.

Rajd Rowerowy ,,Szlakiem Jana Kochanowskiego: Zwoleń – SYCYNA – Czarnolas – Sieciechów – Gródek – Zwoleń, wyruszył na trasę już    20 czerwca  rano z Placu Jana Kochanowskiego w Zwoleniu i. W  przekonaniu jego inicjatora Czesława Nowakowskiego mieści się  on w programie Imienin Pana Jana.

W pierwszej piątkowej części Imienin  Chór Kameralny udanie odtworzył   w  wieczornej scenerii  ambitny artystycznie  ,,Fever” . Obrazy zaprezentowali radomscy artyści - Longin Pinkowski oraz jego uczeń – Łukasz Rudecki. Z kolei Stanisław Grudzień ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Kozienicach przekazał burmistrz Bogusławie Radomskiej herb miasta wyczarowany  w również  grupa muzyczna ,,ZWOLENIAKI” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ludowych strojach i wiankach na głowach zaprezentowała ciekawy program muzyczny. Janusz Radek przedstawił ,,Zabawę w Ciuciubabkę” często prezentowaną  przez Czesława Niemena. Artysta zaśpiewał też ,,Wspomnienie”,  na pożegnalny bis  -,,Dobranoc”.

Niedzielne uroczystości rozpoczął tradycyjnie korowód, prowadzony przez  zespół ,,GOTARDOWIE’ . Niespodzianką  dla widzów było uczestnictwo Chorągwi Tatarskiej i Zwoleńskiej Grupy Rowerowej. W Centrum Regionalnym otwarto pokonkursową wystawę pt. ,,Mojej Urszulce”. Dość dużo, gdyż 142 zawodników wzięło udział w I Biegu Szlakiem Jana Kochanowskiego. Najszybsi byli nagradzani na estradzie przed ratuszem.

Program na estradzie w rynku poprowadzony przez  dyrektor Domu Kultury  Annę Wieczerzyńską  otworzyła burmistrz Bogusława Jaworska, witając widownię zapełniającą plac. Jana Kochanowskiego, życzyła  bogatych przeżyc artystycznych i dobrej zabawy.  Na początek, dokonała  wręczeń medali i wyróżnień. Medalem ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej” została uhonorowana Elżbieta Nowakowska przez wiele lat prowadząca muzeum regionalne. Pani Elżbieta, choć już zawodowo w stanie spoczynku, nadal uczestniczy aktywnie w kulturze. Robi m.in. użyteczny pożytek z aparatu fotograficznego. Parając się fotoreporterka, przed laty współpracowała także z naszym TR. Pamiętamy, gratulujemy. Z kolei  Medalem ,,Zasłużony dla Ziemi Zwoleńskiej”  zostali nagrodzeni: Honorata Dziwisz, Andrzej Lesisz i Stanisław Pająk. Zwycięzcą Konkursu na fraszkę ,,O statuetkę  Jana Kochanowskiego” został Grzegorz Lewkowicz. Dużymi brawami nagrodziła widownia  pokaz w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej z Lekkiej Chorągwi Tatarskiej i innych grup ożywiających  wydarzenia historyczne. Podobały się też szkolne zespoły i grupy artystyczne oraz prowadzone przez Dom Kultury, wśród nich kabaret ,,Bajeczka’. Pokaz musztry paradnej w wydaniu  Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta  Zwolenia   też niepowtarzalnym przeżyciem. Koncert zespołu Poparzeni Kawą Trzy i Kasty godnie uwieńczyły urozmaicone, reprezentujące wysoki poziom artystyczny zwoleńskie  Imieniny Pana Jana. (M.K.)

 

 ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

Największym kapitałem naszego regionu są ludzie – rozmowa z Anetą Śledź, doktorem socjologii, ekspertem ds. rozwoju regionalnego,  Pełnomocnikiem Zarządu Fundacji Pro Civitas Bono. (z Radomia, TR 88)


- Witam Panią. Fundacja Pro Civitas Bono jest organizatorem nowej inicjatywy pt „Radomska Akademia Rozwoju Regionalnego”. Skąd taki pomysł?

Aneta Śledź: Od dawna chodził za mną pomysł zorganizowania forum, którego celem byłoby wspieranie mieszkańców naszego regionu, poszukiwanie rozwiązań społecznych problemów, zarówno tych dużych, które dotykają nas wszystkich, jak i małych, lokalnych spraw, które dzieją się w obrębie wsi, osiedla, szkoły, czy wręcz dotykają tylko kilka osób. Jako socjolog często stykam się z ludzką bezradnością wobec przepisów, decyzji urzędniczych, sporów sąsiedzkich czy problemów rodzinnych, w obliczu których wiele osób nie potrafi sobie poradzić, nie wie, do kogo może zwrócić się o pomoc.

- I Pani projekt jest w stanie rozwiązywać takie problemy?

Aneta Śledź: Wie Pan, co jest jedną z głównych barier utrudniających nam, Polakom, rozwój w sferze makro – czyli całego kraju, jak i mikro – małych wspólnot lokalnych? Jest to brak zaufania. Polak nie ufa nikomu, poza własną rodziną. Nie ufamy sąsiadom, nauczycielom, księżom, lekarzom, prawnikom itd. A już chyba najmniej ufamy politykom.

- Pani wybaczy, ale nie widzę związku…..

Cierpliwości (śmiech)…… otóż ten brak zaufania zatruwa nasze życie społeczne, paraliżuje nasze działania, bo często nie jesteśmy w stanie zwrócić się do nikogo po pomoc, nie mamy się komu zwierzyć, zżera nas to od środka…..  Uruchamiając Akademię chciałabym stworzyć przestrzeń do wzajemnej współpracy, pomocy, wymiany poglądów pomiędzy rożnymi grupami interesów, szukania kompromisu. Chciałabym także, aby w ramach Akademii odnaleźli się ludzie o podobnych problemach i poglądach, by odkryli, że nie są sami i dzięki temu razem mogą wiele zdziałać.  Mam nadzieję, że w ten sposób uda nam się odblokować społeczną energię tkwiącą w mieszkańcach naszego regionu i dzięki wspólnym działaniom wiele problemów zostanie rozwiązanych.

- Pierwszym projektem realizowanym w ramach Akademii są szkolenia z możliwości uzyskania dotacji z Unii Europejskiej dla przedsiębiorców i organizacji pozarządowych. Może nam Pani o nich trochę więcej opowiedzieć?

Bardzo chętnie.  Zorganizowałam te szkolenia z myślą o kreatywnych mieszkańcach naszego regionu, którzy mają wiele pomysłów, a brakuje im pieniędzy (śmiech)… czyli właściwie dotyczy to każdego, w tym mnie. Ale poważnie mówiąc, mam nadzieję, ze dzięki wiedzy zdobytej na tych szkoleniach zarówno przedsiębiorcy, jak i organizacje pozarządowe z naszego regionu będą mogły rozwinąć swoją działalność, zatrudnić dodatkowych pracowników, udzielić pomocy większej liczbie potrzebujących….. Zachęcam do zgłaszania się na szkolenia nie tylko w Radomiu, ale w Białobrzegach, Policznie, Przysusze, Warce, Lipsku, Zakrzewie, wszystkie informacje na www.pcb.fundacja.org.

- Jakie są Pani plany na przyszłość?

Chciałabym mieć większy wpływ na rozwiązywanie problemów, z jakimi zmagają się mieszkańcy naszego regionu. Kolejnym naszym projektem będzie zdiagnozowanie systemu opieki nad chorymi na Alzheimera w regionie radomskim, szkolenia dla pracowników socjalnych oraz zorganizowanie regionalnej sieci grup wsparcia dla opiekunów chorych na Alzheimera. Choroby otępienne będą społeczną plagą XXI wieku, a państwo bardzo często cały ciężar opieki nad chorym zwala na rodziny. Jako ekspert ds. rozwoju regionalnego patrzę na każdy problem społeczny systemowo, starając się dociec, jak on jest rozwiązywany na poziomie instytucji. Pan wie, że w dokumentach strategicznych województwa mazowieckiego nie wymieniono chorób otępiennych na liście najważniejszych problemów społecznych?  Tak nie może być!!!

- Skąd czerpie Pani energię do działań społecznych, nie szkoda Pani czasu?

Na razie nie (śmiech). Zawsze byłam aktywna, jestem pasjonatką rozwoju regionalnego, który zgłębiam od strony naukowej, prowadząc prace studialne i badawcze oraz przedsiębiorcą 
i działaczką społeczną, co pozwala mi realnie oddziaływać, kreować pewne działania prorozwojowe. Moim zdaniem rozwój naszego regionu jest możliwy tylko poprzez inwestowanie bezpośrednio w ludzi, w ich kompetencje, zdobywanie nowych umiejętności, wspieranie w rozwiązywaniu często przyziemnych, codziennych ludzkich problemów. Rozwój zaczyna się od pojedynczego człowieka. Jako społeczny lider staram się po prostu pomagać ludziom.

- Dziękuję za rozmowę i życzę realizacji planów

Rozmawiał Adam Dziedzic

 

 

 

♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

Gratulacje za udział w programie Senior - Wigor  (z Radomia, lipiec 2015)

Jak nas informuje Janusz Kalinowski z Zespołu Informacji  Prasowej i Publicznej Urzędu Miejskiego w Radomiu, spotkanie z przedstawicielami samorządów, które będą tworzyły domy dziennego pobytu dla osób w wieku 60+, zainaugurowało realizację rządowego programu Senior-Wigor. Uroczystość odbyła się w ogrodach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. List gratulacyjny z rąk premier Ewy Kopacz odebrała m.in. wiceprezydent Radomia Anna Białkowska.  €“

 -Zdecydowaliśmy się na udział w programie, ponieważ realizując politykę prorodzinną należy pamiętać o przedstawicielach wielu różnych pokoleń, w tym także o seniorach. Mamy już uchwałę w sprawie wprowadzenia w mieście karty seniora, a teraz tworzymy dom dziennego pobytu. Zapewniam jednocześnie, że na tym nie poprzestaniemy. Mamy bowiem jeszcze kilka innych pomysłów – zwierzyła się €wiceprezydent Anna Białkowska.

Przypomnijmy, że Radom otrzymał z rządowego programu Senior-Wigor 267 tysięcy złotych. Te pieniądze pozwolą przygotować i wyposażyć pomieszczenia w kamienicy przy Rwańskiej 7. Osoby w wieku 60+ będą mogły skorzystać z wielu ciekawych zajęć  przystosowanych do ich potrzeb. Spotkania w gronie rówieśników i specjalistów, wypełnione będą ćwiczeniami i relaksem. Placówka ma rozpocząć działalność  już jesienią.

 

Na zdjęciu:  Premier Ewa Kopacz /w środku/ z  wyróżnioną gratulacjami na piśmie  wiceprezydent Radomia Anną Białkowską /z lewej/ oraz Elwirą Skoczek dyrektor Wydziału Zdrowia i Pomocy Społecznej UM w Radomiu

 

 

 ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

ZNANI I NIEZNANI RADOMIANIE czyli PAMIĘĆ UTRWALONA NA NAGRBKACH NEKROPOLII przy ul. Limanowskiego (z Radomia, czerwiec 2015)

Jerzy Przyborowski  Przewodniczący Społecznego  Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu wraz z  wiceprzewodniczącym Januszem Wieczorkiem poprowadzili 3. czerwca radomskich   dziennikarzy już drugą z kolei ścieżką edukacyjną z cyklu ,,Znani i nieznani  Radomianie”. Czerwcowa zieleń i ćwierkot ptaków dowodziły, że cmentarz latem, to niczym ożywione muzeum sakralne  zachęcające ludzi  do poznania  dokonań ludzi tworzących historię Radomia. W  jednej z największych zabytkowych nekropolii  południowego Mazowszu spoczywają  snem wiecznym  wiele pokoleń Radomia. Tym razem przewodnikami byli nie tylko Jerzy Przyborowski i Janusz Wieczorek. Bardzo pomocnym okazał się  nowy folder autorstwa Janusza Wieczorka. Dokonał on wyboru 26.  cennych architektonicznie grobów i nagrobków upamiętniających zmarłych,  wybranych spośród różnych przedziałów czasowych, środowisk społecznych i zawodowych.  Okaże się on cennym przewodnikiem dla młodzieży interesującej się historią rodzinnego miasta, począwszy od XIX wieku.  Przypomnijmy, że cmentarz rzymskokatolicki   został  założony w 1812 roku, wówczas poza rogatkami miasta, przy trakcie staro krakowskim.

 Folder przewodnik  ilustrowany kolorowymi zdjęciami autorstwa Ewy i Remigiusza Kutyłów został złożony i wydrukowany w Zakładach  Poligraficznych NOWAR – GRAF Radom w roku 20 – lecia działalności wspomnianego na wstępie  Społecznego Komitetu na rzecz ratowania zabytków najstarszej nekropolii Radomia. Renowacji czy nawet rewitalizacji zostaną poddane  także niektóre  groby i nagrobki uwidocznione w nowym przewodniku. Janusz Wieczorek poinformował, że będą wydawane wydawnictwa  z okazji ważnych rocznic. Po powstańcach styczniowych nadeszła  kolej na  Legionistów Józefa Piłsudskiego  w związku ze 100 – leciem walk toczonych przez  I Brygadę, w której służyło wielu Radomian . Na cmentarzu istnieje zabytkowa kwatera Legionistów.

W przewodniku 2, autorzy umieścili następujące zabytkowe groby i nagrobki:

Rodziny Gieryczów, Konstantego Mireckiego /1815 -1903/ -Anioł Ciszy, ks. biskupów diecezji  radomskiej -  Edwarda Materskiego i Stefana Siczka, Leokadii Wierusz – Kowalskiej /zm. 1929r/, Wojciecha Dolińskiego /1837 -1913/, Krystyny Dąbrowskiej /1821-1858/, Adama Jaxy Komornickiego /1839 – 1916/, M. J.Chagowskich, rodziny Pawlikowskich, rodziny Glejnichów, Marianny Chludzińskiej / 1794-1843/.Józefa Grzecznarowskiego, rodziny Plużańskich, Gozmanów i Pholów, rodziny Herdinów, rodziny Surmackich, cenotaf Stanisława Wernera /1888-1906/, Rafała Leszczyńskiego /1834-1881/, Juli Leszczyńskiej /184—1912/, Jana Płacheckiego /1851-1915/,rodziny Wierzbowskich, Walentego Ronthala /1800-1883/, Władysława Kinickiego /1835-1880/, rodziny Pinko i Pruszaków, ks. Józefa Satryana i rodziny Bieńkowskich oraz nagrobek ks. Kazimierza Kłaczyńskiego/1797-1857/.    Mieczysław Kaca

 

 

 

Aktualności

2018.03.28

Kalendarzowy rok 2017 zamknie absolutoryjne rozliczenie wójta gminy Kowala z działalności budżetowej, co nastąpi w drugim kwartale. Realizacja zadań rzeczowych, w ich powiązaniu z inwestycjami tego roku jest już znana. Poinformował o tym jej wójt Tadeusz Osiński.
W 2017 roku samorządowa Gmina Kowala zrealizowała inwestycje wartości ponad 3,5 mln zł. Najważniejsze z nich to przebudowa trzech odcinków dróg: prowadzącego przez Młodocin Mniejszy w stronę Kątów, drugiego w kierunku Walentynowa, do sołectwa Romanów oraz trzeciego - przez Kowalówkę. Remonty dróg kosztowały 600 tys. zł. Zakończony został remont budynku po posterunku policji. Na 1., piętrze już funkcjonuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej . Parter zajmie komisariat policji obsługiwany przez 10 funkcjonariuszy. Wyposażenie wnętrz jest już gotowe. Otwarcie ma nastąpić po świętach, w kwietniu, z udziałem ważnych przedstawicieli MSW. Z pewnością mieszkańcy gminy poczują się bezpieczniej. Ważne, że wiele spraw na linii policja- obywatel będzie można załatwić na miejscu w Kowali, bez potrzeby wyjazdu do Radomia.
2018.03.06
Druhowie OSP i PSP  ziemi radomskiej,  przedstawiciele władz i instancji wojewódzkich  z kadencji poprzednich i obecnej, Stowarzyszenia Miłośników Poezji Jana Kochanowskiego RENESANS, młodzież regionu radomskiego  oraz przyjaciele, sąsiedzi  i znajomi spotkali się  3. marca  2018 roku w Radomiu, by towarzyszyć w ostatniej drodze  śp. druhowi mgr. inż. Marianowi Kuderskiemu Prezesowi Honorowemu Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP, długoletniemu Prezesowi ZW ZOSP RP byłego województwa radomskiego, członkowi Prezydium ZG Związku OSP RP, twórcy Radomskiej Olimpiady Wiedzy Pożarniczej, przekształconej  w 1977 r w Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej pt. „ Młodzież Zapobiega Pożarom”,  organizatorowi muzeum martyrologii i tradycji pożarnictwa ziemi radomskiej, przewodniczącemu radomskiego Komitetu Budowy Pomnika w Hołdzie Poległym Strażakom,  inicjatywnemu i niestrudzonemu  społecznikowi  Radomia i regionu radomskiego.
2018.02.23

- Nie spodziewaliśmy się takiego wyniku zbiórki a pobiliśmy ubiegłoroczny rekord o 10 tysięcy złotych - powiadomił Bartosz Bednarczyk, szef sztabu WOŚP w Radomiu na uroczystości w ,,Łaźni”, otwierając wraz z Mateuszem Tyczyńskim, dyrektorem kancelarii prezydenta Radomia i Mikołajem Ganabsińskim ze Szkoły Rocka odpowiedzialnego za program sceniczny WOŚP na radomskim placu Corazziego. Styczniowa zbiórka wzbogaciła konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy o 336 911 złotych i 47 groszy.
2018.02.15

Pierwsze z cyklu spotkań informacyjnych dla osób w wieku produkcyjnym odbyło się w Urzędzie Miasta Radomia. Zorganizowało je Radomskie Centrum Onkologii, które realizuje Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi współfinansowany z funduszy unijnych.

Na spotkanie przyszło 65 osób zainteresowanych bezpłatnymi badaniami profilaktycznymi wykonywanymi w ramach tego programu.

2018.01.28

19 stycznia  przed szydłowieckim ratuszem rozpoczęły się Centralne Obchody 155. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego.

Na tą wyjątkową lekcję historii, już po raz 18 zaprosili jej organizatorzy: Burmistrz Szydłowca, Federacja Kapituły Równość, Wolność, Niepodległość Kontynuacji Tradycji Powstania Styczniowego 1863 r., samorządy gmin: Suchedniów, Bodzentyn, Wąchock, Skarżysko Kościelne, Związek Strzelecki oraz Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek.

2018.01.13

Radom po raz drugi został świetlną stolicą Mazowsza, uzyskując w pierwszej turze konkursu  wyniki  lepsze m.in. od  Płocka i Warszawy. Teraz  rywalizuje z 15. najlepszymi w I etapie miastami o miano  "Świetlnej stolicy Polski". Dzięki zwycięstwu  Radomia w etapie wojewódzkim do radomskich organizacji pozarządowych trafi sprzęt AGD o wartości 10 tysięcy złotych.

- Jesteśmy dumni, że w finale reprezentujemy całe województwo mazowieckie. Liczymy oczywiście na nagrodę na szczeblu ogólnopolskim, a jednocześnie to szansa na promocję naszego miasta w całym kraju – zachęca prezydent Radosław Witkowski.

2018.01.12

 W subregionie radomskim, podobnie jak w całej Polsce, w niedzielę  14  stycznia  26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebrane w tym roku pieniądze zostaną przeznaczone na wyrównanie szans w leczeniu noworodków.

W Radomiu , finałowy koncert odbędzie się na placu Corazziego. Zagrają przede wszystkim radomskie zespoły, a gwiazdą wieczoru będzie grupa Chłopcy z Placu Broni. Na ulicach będzie kwestować trzystu wolontariuszy, a w sklepiku WOŚP  jest możliwość nabycia  przedmiotów ofiarowanych przez przyjaciół Orkiestry. W programie jest też wiele imprez towarzyszących.

2018.01.08

Urząd Miasta i Gminy w Szydłowcu, pokrewne samorządy: powiatowy w Skarżysku oraz z miast i gmin południowej części Województwa Świętokrzyskiego – Suchedniowa, Bodzentyna, Wąchocka i Skarżyska Kościelnego są wraz ze Związkiem Strzeleckim ,,Strzelec”, Urzędem do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i  innymi organizacjami patriotycznymi współorganizatorami lub partnerami  Centralnych Obchodów 155 –lecia  Wybuchu Powstania Styczniowego. Patronat narodowy objął nad nimi  Prezydent RP Andrzej Duda w ramach Obchodów  100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości..

Uroczystości Centralne zostaną  zainaugurowane 19 stycznia  o godzinie  15.00 na Rynku Wielkim w Szydłowcu.  O godz. 15.30  rozpocznie się msza  św. w kościele pw. św. Zygmunta w intencji Powstańców z 1863 roku i Ojczyzny. 

2018.01.04

W sobotę (6 stycznia) o godz. 12.00 z radomskiego Rynku wyruszy tradycyjny Orszak Trzech Króli.

W Rynku przedstawiciele Bractwa Kurkowego odczytają Edykt Cesara Augusta, a następnie trzej królowie, w których role wcielą się Leopold Suski, Andrzej Musiał i Mirosław Kieszkowski, poprowadzą orszak pod kościół ewangelicko-augsburski. Tam uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 zaprezentują scenkę pod nazwą „Grzech pierwszych ludzi”. Kolejne inscenizacje odbędą się przed kościołem o.o. Bernardynów, u zbiegu ulic Witolda i Żeromskiego oraz przed kościołem garnizonowym. Orszak będzie zmierzał na Plac Corazziego, gdzie na jego uczestników będzie czekała zaaranżowana szopka z żywymi zwierzętami. Tam trzej królowie pokłonią się nowo narodzonemu Chrystusowi. Orszak zakończy koncert kolęd w wykonaniu uczniów PSP nr 4 na scenie usytuowanej przed Urzędem Miejskim. Po zakończeniu na wszystkim uczestników orszaku będzie czekała gorąca herbata.

2017.12.31

Podobnie jak w poprzednich latach, radomianie znów będą mogli wspólnie powitać nowy rok bawiąc się na deptaku. Sylwestrowa impreza pod chmurką rozpocznie się o godz. 22.00 na Placu Corazziego. Muzykę w ten wyjątkowy wieczór zapewnią DJ Whizz oraz zespół D-Hasz. Tuż przed północą prezydent Radomia złoży mieszkańcom życzenia noworoczne, a po nich odbędzie się pokaz sztucznych ogni.
2017.12.20
W przedświąteczny wtorek w nowej restauracji  ,,Łyżka i Widelec” w Radomiu odbyło się spotkanie wigilijne, firmowane przez Prezydenta Miasta Radomia Radosława Witkowskiego, Kanclerza Radomskiej Loży BCC – Jerzego Kowala oraz Prezesa Zarządu Izby Przemysłowo-Handlowej Ziemi Radomskiej - Łukasza Białczaka.
2017.12.19

W  Domu Kultury w Zwoleniu zasiedli przy wigilijnym stole , słuchacze Zwoleńskiego Uniwersytetu Trzeciego  Wieku.  Barbara Biskupska -  prezes Stowarzyszenia,  powitała gości oraz wszystkich obecnych na spotkaniu, przeczytała kilka wierszy z Tomiku ks. Twardowskiego, następnie wspólnie z Zespołem KOMPANY wszyscy zaśpiewali kolędę „Wśród nocnej ciszy”.  Po tym wprowadzeniu w świąteczny nastrój, przyszedł czas na życzenia, które złożyli  – Bogusława Jaworska  Burmistrz Zwolenia,  Waldemar Urbański Starosta Zwoleński, Arkadiusz Sulima – Wicestarosta, ks. kan. Bernard Kasprzycki proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, który przekazał wszystkim obrazki Świętej Rodziny i poprowadził modlitwę przed połamaniem się opłatkiem. Po tych wzruszających chwilach przyszedł czas na degustację tradycyjnych potraw przygotowanych przez Basię Tkaczyk. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej i serdecznej atmosferze, a zespół KOMPANY zaprezentował koncert kolęd i pastorałek.
2017.12.18

Bombka, którą właśnie kończy malować starosta radomski Mirosław Ślifirczyk, trafi na aukcję, z której dochód zostanie przekazany na pomoc choremu Kubie Krukowi w ramach organizowanej przez Klub Środowisk Twórczych „Łaźnia” jedenastej akcji charytatywnej „Przyjaciele Dzieci – Malowanie Bombek”.
2017.12.18

Jak co roku, tłumy radomian wzięły udział w tradycyjnej „Gwiazdce na deptaku”, która odbyła się na Placu Corazziego. Uroczystość rozpoczęła się od uroczystego przekazania przez harcerzy Betlejemskiego Światełka Pokoju i złożenia życzeń przez biskupa Henryka Tomasika i prezydenta Radosława Witkowskiego. - Bardzo się cieszę, że kolejny raz, tak licznie się tu spotkaliśmy, by podzielić się opłatkiem i serdecznymi życzeniami. Ze swej strony życzę oczywiście szczęścia, pomyślności i zadowolenia z życia. Ponieważ jednak czasy mamy niespokojne, to życzę także,abyśmy umieli ze sobą rozmawiać, życzę wszystkim wzajemnego szacunku. Możemy się różnić, ale powinniśmy się szanować. Przecież w Betlejem także spotkali się różni ludzie, różnej narodowości, o różnych poglądach  i o różnym statusie społecznym, a jednak wspólnie powitali nowonarodzonego – mówił podczas uroczystości prezydent Radosław Witkowski.
2017.12.18

Katarzyna Kalinowska została wybrana głosami członków Rady Krajowej na członkinię Zarządu Krajowego Nowoczesnej.  Jak mówiła po wyborze: „Dziękuję Radzie Krajowej za zaufanie i docenienie pracy, jaką wspólnie z lokalnymi strukturami wykonujemy w Radomiu. To dobrze, że coraz więcej radomian uczestniczy w decydowaniu o polityce i programach swoich partii. Stwarza to więcej możliwości do działania i lobbowania na rzecz naszego miasta. Jest to Radomiowi bardzo potrzebne i wierzę, że przyniesie miastu korzyści.”

Strona 1 z 40  > >>