Artykuły

 

   ♦♦♦♦♦♦

 Młodzież radomska z odsieczą w Warszawie

W sobotę, 15 sierpnia, jak co roku  radomscy księża odprawili mszę polową na  terenie parafialnego kościoła  pw. Św. Stanisława,  zwanego garnizonowym  w intencji mieszkańców Radomia i okolic którzy w 1920 roku gromadnie zasilili   ochotniczy zaciąg obrońców Ojczyzny, w tym Warszawy zagrożonej ofensywą wojsk bolszewickich zamierzających przerzucić płomień krwawej  rewolucji do Europy zachodniej. Powstrzymali ich Polacy w bitwie warszawskiej sklasyfikowanej  przez historyków  na 18 miejscu najważniejszych bitew świata. Uczestnicy  mszy św. dowiedzieli się z  homilii, że większość uczniów radomskich szkół średnich  zgłosiło się  z początkiem 1920 roku ochotniczo do wojska, kontynuując patriotyczne tradycje uczestników powstań -  kościuszkowskiego, listopadowego, styczniowego, okresu napoleońskiego,  zrywu rewolucyjnego lat 1905 – 1907 i legionistów Józefa Piłsudskiego.

 

Do wątku historycznego nawiązał w okolicznościowym przemówieniu płk. Adam Ziółkowski Dowódca Garnizonu Radomskiego, w którym  patriotyczny  zbrojny wkład żołnierzy Wojska Polskiego w okresie I i II wojny światowej poszerzył o ich udział w  misjach podejmowanych przez organizacje międzynarodowe m.in. ONZ, OBWE i NATO w  celu  utrzymaniu pokoju światowego. Przypomniał, że po II wojnie światowej udział Polski w tych misjach  rozpoczął się w 1953 roku i jest kontynuowany przez władze demokratycznej, niepodległej Rzeczpospolitej.

Podczas uroczystości uhonorowano żołnierzy  noszących błękitne berety lub też  hełmy z terenu objętego zasięgiem Garnizonu Radom oraz mieszkańców zasłużonych dla obronności kraju. O medale i inne wyróżnienia postarał się także płk. Leon Etwert, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Radom.

Uroczystość patriotyczno - religijną zwieńczyło składanie wieńców i kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz  apel  zakończony salwą honorową przez kompanię honorową Garnizonu Radom. Wkomponowała się ona  w całodniowy program firmowany przez Muzeum Wsi Radomskiej pt. Na polu chwały ,,Twierdzą nam będzie każdy próg” , przygotowany  także przy współudziale m.in. Ośrodka Kultury i Sztuki ,,Resursa’’ oraz  ZHP Hufiec Radom Miasto. Patronat honorowy sprawowali:  Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego (jego list radny Sejmiku Wojewodzkiego Zbigniew Gołąbek wręczył gospodarzowi uroczystości płk. Adamowi Ziółkowskiemu), Radosław Witkowski Prezydent Miasta Radomia, Dariusz Wójcik Przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu i płk. Adam Ziółkowski Dowódca Garnizonu Radom.

O godz. 14, w Muzeum Wsi Radomskiej została otwarta wystawa plakatów i odezw z okresu  wojny polsko – bolszewickiej /płot zagrody z Alojzowa/, a tuż po niej odbyła się promocja książki pt. ,,Twierdzą nam będzie każdy próg! Społeczeństwo Ziemi Radomskiej wobec wojny 1920 roku’’ autorstwa Przemysława Bednarczyka i dr Sebastiana Piątkowskiego. Dużym powodzeniem cieszyło się widowisko batalistyczne  pt. ,,Bitwa Warszawska 1920’’ zorganizowane na terenie Zespołu Zagród MWR.  Ciekawym pomysłem okazał się  konkurs fotograficzny pt. ,,Niczym  z obrazów Kossaka’’ realizowany właśnie na terenie Muzeum Wsi Radomskiej. Lżejszym potraktowaniem    okresu  przywracania Polsce państwowości  był temat  ,,Naszych dziadów zabawy w wojsko’’ oraz wydłużająca czasowo program    potańcówka ,,Hej dziewczęta w górę kiecki!”.

Tekst i foto Mieczysław Kaca

 

 

 ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

Imieniny Pana Jana coraz ciekawsze… (Powiat Zwoleń, czerwiec 2105)

I mają wzięcie gdyż zawierają wiele atrakcji i powiększają zestaw ciekawych  wydarzeń nie tylko kulturalnych, lecz także rekreacyjnych i turystycznych. To co się w trzeciej dekadzie czerwca  działo w gminach  Zwoleń i Policzna  jest bardzo urozmaiconym tryptykiem, który można podłączyć pod Imieniny Pana Jana. Można, to nie znaczy, że trzeba. Im więcej samorządów, organizacji czy instytucji włącza się w  inicjatywę o ponad  30 – letniej  tradycji, tym lepiej  dla dzieła utrwalania  twórczego dziedzictwa Jana Kochanowskiego i rodu Kochanowskich.

Rajd Rowerowy ,,Szlakiem Jana Kochanowskiego: Zwoleń – SYCYNA – Czarnolas – Sieciechów – Gródek – Zwoleń, wyruszył na trasę już    20 czerwca  rano z Placu Jana Kochanowskiego w Zwoleniu i. W  przekonaniu jego inicjatora Czesława Nowakowskiego mieści się  on w programie Imienin Pana Jana.

W pierwszej piątkowej części Imienin  Chór Kameralny udanie odtworzył   w  wieczornej scenerii  ambitny artystycznie  ,,Fever” . Obrazy zaprezentowali radomscy artyści - Longin Pinkowski oraz jego uczeń – Łukasz Rudecki. Z kolei Stanisław Grudzień ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Kozienicach przekazał burmistrz Bogusławie Radomskiej herb miasta wyczarowany  w również  grupa muzyczna ,,ZWOLENIAKI” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ludowych strojach i wiankach na głowach zaprezentowała ciekawy program muzyczny. Janusz Radek przedstawił ,,Zabawę w Ciuciubabkę” często prezentowaną  przez Czesława Niemena. Artysta zaśpiewał też ,,Wspomnienie”,  na pożegnalny bis  -,,Dobranoc”.

Niedzielne uroczystości rozpoczął tradycyjnie korowód, prowadzony przez  zespół ,,GOTARDOWIE’ . Niespodzianką  dla widzów było uczestnictwo Chorągwi Tatarskiej i Zwoleńskiej Grupy Rowerowej. W Centrum Regionalnym otwarto pokonkursową wystawę pt. ,,Mojej Urszulce”. Dość dużo, gdyż 142 zawodników wzięło udział w I Biegu Szlakiem Jana Kochanowskiego. Najszybsi byli nagradzani na estradzie przed ratuszem.

Program na estradzie w rynku poprowadzony przez  dyrektor Domu Kultury  Annę Wieczerzyńską  otworzyła burmistrz Bogusława Jaworska, witając widownię zapełniającą plac. Jana Kochanowskiego, życzyła  bogatych przeżyc artystycznych i dobrej zabawy.  Na początek, dokonała  wręczeń medali i wyróżnień. Medalem ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej” została uhonorowana Elżbieta Nowakowska przez wiele lat prowadząca muzeum regionalne. Pani Elżbieta, choć już zawodowo w stanie spoczynku, nadal uczestniczy aktywnie w kulturze. Robi m.in. użyteczny pożytek z aparatu fotograficznego. Parając się fotoreporterka, przed laty współpracowała także z naszym TR. Pamiętamy, gratulujemy. Z kolei  Medalem ,,Zasłużony dla Ziemi Zwoleńskiej”  zostali nagrodzeni: Honorata Dziwisz, Andrzej Lesisz i Stanisław Pająk. Zwycięzcą Konkursu na fraszkę ,,O statuetkę  Jana Kochanowskiego” został Grzegorz Lewkowicz. Dużymi brawami nagrodziła widownia  pokaz w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej z Lekkiej Chorągwi Tatarskiej i innych grup ożywiających  wydarzenia historyczne. Podobały się też szkolne zespoły i grupy artystyczne oraz prowadzone przez Dom Kultury, wśród nich kabaret ,,Bajeczka’. Pokaz musztry paradnej w wydaniu  Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta  Zwolenia   też niepowtarzalnym przeżyciem. Koncert zespołu Poparzeni Kawą Trzy i Kasty godnie uwieńczyły urozmaicone, reprezentujące wysoki poziom artystyczny zwoleńskie  Imieniny Pana Jana. (M.K.)

 

 ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

Największym kapitałem naszego regionu są ludzie – rozmowa z Anetą Śledź, doktorem socjologii, ekspertem ds. rozwoju regionalnego,  Pełnomocnikiem Zarządu Fundacji Pro Civitas Bono. (z Radomia, TR 88)


- Witam Panią. Fundacja Pro Civitas Bono jest organizatorem nowej inicjatywy pt „Radomska Akademia Rozwoju Regionalnego”. Skąd taki pomysł?

Aneta Śledź: Od dawna chodził za mną pomysł zorganizowania forum, którego celem byłoby wspieranie mieszkańców naszego regionu, poszukiwanie rozwiązań społecznych problemów, zarówno tych dużych, które dotykają nas wszystkich, jak i małych, lokalnych spraw, które dzieją się w obrębie wsi, osiedla, szkoły, czy wręcz dotykają tylko kilka osób. Jako socjolog często stykam się z ludzką bezradnością wobec przepisów, decyzji urzędniczych, sporów sąsiedzkich czy problemów rodzinnych, w obliczu których wiele osób nie potrafi sobie poradzić, nie wie, do kogo może zwrócić się o pomoc.

- I Pani projekt jest w stanie rozwiązywać takie problemy?

Aneta Śledź: Wie Pan, co jest jedną z głównych barier utrudniających nam, Polakom, rozwój w sferze makro – czyli całego kraju, jak i mikro – małych wspólnot lokalnych? Jest to brak zaufania. Polak nie ufa nikomu, poza własną rodziną. Nie ufamy sąsiadom, nauczycielom, księżom, lekarzom, prawnikom itd. A już chyba najmniej ufamy politykom.

- Pani wybaczy, ale nie widzę związku…..

Cierpliwości (śmiech)…… otóż ten brak zaufania zatruwa nasze życie społeczne, paraliżuje nasze działania, bo często nie jesteśmy w stanie zwrócić się do nikogo po pomoc, nie mamy się komu zwierzyć, zżera nas to od środka…..  Uruchamiając Akademię chciałabym stworzyć przestrzeń do wzajemnej współpracy, pomocy, wymiany poglądów pomiędzy rożnymi grupami interesów, szukania kompromisu. Chciałabym także, aby w ramach Akademii odnaleźli się ludzie o podobnych problemach i poglądach, by odkryli, że nie są sami i dzięki temu razem mogą wiele zdziałać.  Mam nadzieję, że w ten sposób uda nam się odblokować społeczną energię tkwiącą w mieszkańcach naszego regionu i dzięki wspólnym działaniom wiele problemów zostanie rozwiązanych.

- Pierwszym projektem realizowanym w ramach Akademii są szkolenia z możliwości uzyskania dotacji z Unii Europejskiej dla przedsiębiorców i organizacji pozarządowych. Może nam Pani o nich trochę więcej opowiedzieć?

Bardzo chętnie.  Zorganizowałam te szkolenia z myślą o kreatywnych mieszkańcach naszego regionu, którzy mają wiele pomysłów, a brakuje im pieniędzy (śmiech)… czyli właściwie dotyczy to każdego, w tym mnie. Ale poważnie mówiąc, mam nadzieję, ze dzięki wiedzy zdobytej na tych szkoleniach zarówno przedsiębiorcy, jak i organizacje pozarządowe z naszego regionu będą mogły rozwinąć swoją działalność, zatrudnić dodatkowych pracowników, udzielić pomocy większej liczbie potrzebujących….. Zachęcam do zgłaszania się na szkolenia nie tylko w Radomiu, ale w Białobrzegach, Policznie, Przysusze, Warce, Lipsku, Zakrzewie, wszystkie informacje na www.pcb.fundacja.org.

- Jakie są Pani plany na przyszłość?

Chciałabym mieć większy wpływ na rozwiązywanie problemów, z jakimi zmagają się mieszkańcy naszego regionu. Kolejnym naszym projektem będzie zdiagnozowanie systemu opieki nad chorymi na Alzheimera w regionie radomskim, szkolenia dla pracowników socjalnych oraz zorganizowanie regionalnej sieci grup wsparcia dla opiekunów chorych na Alzheimera. Choroby otępienne będą społeczną plagą XXI wieku, a państwo bardzo często cały ciężar opieki nad chorym zwala na rodziny. Jako ekspert ds. rozwoju regionalnego patrzę na każdy problem społeczny systemowo, starając się dociec, jak on jest rozwiązywany na poziomie instytucji. Pan wie, że w dokumentach strategicznych województwa mazowieckiego nie wymieniono chorób otępiennych na liście najważniejszych problemów społecznych?  Tak nie może być!!!

- Skąd czerpie Pani energię do działań społecznych, nie szkoda Pani czasu?

Na razie nie (śmiech). Zawsze byłam aktywna, jestem pasjonatką rozwoju regionalnego, który zgłębiam od strony naukowej, prowadząc prace studialne i badawcze oraz przedsiębiorcą 
i działaczką społeczną, co pozwala mi realnie oddziaływać, kreować pewne działania prorozwojowe. Moim zdaniem rozwój naszego regionu jest możliwy tylko poprzez inwestowanie bezpośrednio w ludzi, w ich kompetencje, zdobywanie nowych umiejętności, wspieranie w rozwiązywaniu często przyziemnych, codziennych ludzkich problemów. Rozwój zaczyna się od pojedynczego człowieka. Jako społeczny lider staram się po prostu pomagać ludziom.

- Dziękuję za rozmowę i życzę realizacji planów

Rozmawiał Adam Dziedzic

 

 

 

♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

Gratulacje za udział w programie Senior - Wigor  (z Radomia, lipiec 2015)

Jak nas informuje Janusz Kalinowski z Zespołu Informacji  Prasowej i Publicznej Urzędu Miejskiego w Radomiu, spotkanie z przedstawicielami samorządów, które będą tworzyły domy dziennego pobytu dla osób w wieku 60+, zainaugurowało realizację rządowego programu Senior-Wigor. Uroczystość odbyła się w ogrodach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. List gratulacyjny z rąk premier Ewy Kopacz odebrała m.in. wiceprezydent Radomia Anna Białkowska.  €“

 -Zdecydowaliśmy się na udział w programie, ponieważ realizując politykę prorodzinną należy pamiętać o przedstawicielach wielu różnych pokoleń, w tym także o seniorach. Mamy już uchwałę w sprawie wprowadzenia w mieście karty seniora, a teraz tworzymy dom dziennego pobytu. Zapewniam jednocześnie, że na tym nie poprzestaniemy. Mamy bowiem jeszcze kilka innych pomysłów – zwierzyła się €wiceprezydent Anna Białkowska.

Przypomnijmy, że Radom otrzymał z rządowego programu Senior-Wigor 267 tysięcy złotych. Te pieniądze pozwolą przygotować i wyposażyć pomieszczenia w kamienicy przy Rwańskiej 7. Osoby w wieku 60+ będą mogły skorzystać z wielu ciekawych zajęć  przystosowanych do ich potrzeb. Spotkania w gronie rówieśników i specjalistów, wypełnione będą ćwiczeniami i relaksem. Placówka ma rozpocząć działalność  już jesienią.

 

Na zdjęciu:  Premier Ewa Kopacz /w środku/ z  wyróżnioną gratulacjami na piśmie  wiceprezydent Radomia Anną Białkowską /z lewej/ oraz Elwirą Skoczek dyrektor Wydziału Zdrowia i Pomocy Społecznej UM w Radomiu

 

 

 ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

ZNANI I NIEZNANI RADOMIANIE czyli PAMIĘĆ UTRWALONA NA NAGRBKACH NEKROPOLII przy ul. Limanowskiego (z Radomia, czerwiec 2015)

Jerzy Przyborowski  Przewodniczący Społecznego  Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu wraz z  wiceprzewodniczącym Januszem Wieczorkiem poprowadzili 3. czerwca radomskich   dziennikarzy już drugą z kolei ścieżką edukacyjną z cyklu ,,Znani i nieznani  Radomianie”. Czerwcowa zieleń i ćwierkot ptaków dowodziły, że cmentarz latem, to niczym ożywione muzeum sakralne  zachęcające ludzi  do poznania  dokonań ludzi tworzących historię Radomia. W  jednej z największych zabytkowych nekropolii  południowego Mazowszu spoczywają  snem wiecznym  wiele pokoleń Radomia. Tym razem przewodnikami byli nie tylko Jerzy Przyborowski i Janusz Wieczorek. Bardzo pomocnym okazał się  nowy folder autorstwa Janusza Wieczorka. Dokonał on wyboru 26.  cennych architektonicznie grobów i nagrobków upamiętniających zmarłych,  wybranych spośród różnych przedziałów czasowych, środowisk społecznych i zawodowych.  Okaże się on cennym przewodnikiem dla młodzieży interesującej się historią rodzinnego miasta, począwszy od XIX wieku.  Przypomnijmy, że cmentarz rzymskokatolicki   został  założony w 1812 roku, wówczas poza rogatkami miasta, przy trakcie staro krakowskim.

 Folder przewodnik  ilustrowany kolorowymi zdjęciami autorstwa Ewy i Remigiusza Kutyłów został złożony i wydrukowany w Zakładach  Poligraficznych NOWAR – GRAF Radom w roku 20 – lecia działalności wspomnianego na wstępie  Społecznego Komitetu na rzecz ratowania zabytków najstarszej nekropolii Radomia. Renowacji czy nawet rewitalizacji zostaną poddane  także niektóre  groby i nagrobki uwidocznione w nowym przewodniku. Janusz Wieczorek poinformował, że będą wydawane wydawnictwa  z okazji ważnych rocznic. Po powstańcach styczniowych nadeszła  kolej na  Legionistów Józefa Piłsudskiego  w związku ze 100 – leciem walk toczonych przez  I Brygadę, w której służyło wielu Radomian . Na cmentarzu istnieje zabytkowa kwatera Legionistów.

W przewodniku 2, autorzy umieścili następujące zabytkowe groby i nagrobki:

Rodziny Gieryczów, Konstantego Mireckiego /1815 -1903/ -Anioł Ciszy, ks. biskupów diecezji  radomskiej -  Edwarda Materskiego i Stefana Siczka, Leokadii Wierusz – Kowalskiej /zm. 1929r/, Wojciecha Dolińskiego /1837 -1913/, Krystyny Dąbrowskiej /1821-1858/, Adama Jaxy Komornickiego /1839 – 1916/, M. J.Chagowskich, rodziny Pawlikowskich, rodziny Glejnichów, Marianny Chludzińskiej / 1794-1843/.Józefa Grzecznarowskiego, rodziny Plużańskich, Gozmanów i Pholów, rodziny Herdinów, rodziny Surmackich, cenotaf Stanisława Wernera /1888-1906/, Rafała Leszczyńskiego /1834-1881/, Juli Leszczyńskiej /184—1912/, Jana Płacheckiego /1851-1915/,rodziny Wierzbowskich, Walentego Ronthala /1800-1883/, Władysława Kinickiego /1835-1880/, rodziny Pinko i Pruszaków, ks. Józefa Satryana i rodziny Bieńkowskich oraz nagrobek ks. Kazimierza Kłaczyńskiego/1797-1857/.    Mieczysław Kaca

 

 

 

Aktualności

2017.09.17

Już sto ulic zostało objętych Radomskim Programem Drogowym. Uciążliwe dla mieszkańców gruntowe nawierzchnie zastępuje asfalt. Do przyszłego roku ma zostać utwardzonych co najmniej 150 ulic.

- Bardzo konsekwentnie wywiązuję się z umowy jaką zawarłem z mieszkańcami Radomia. Program utwardzania dróg gruntowych spotkał się z dużym zainteresowaniem z ich strony. Zdaję sobie sprawę, że dla wielu mieszkańców stan nawierzchni ulic, przy których mieszkają, stanowił bardzo poważny problem. Cieszę się, że podjęte przeze mnie działania bezpośrednio przekładają się na komfort życia mieszkańców – mówi prezydent Radosław Witkowski.

2017.09.17
W sejmowej debacie, posłowie PiS wybrani w okręgu radomskim -  Anna Kwiecień i Wojciech Skurkiewicz, wyrażali pogląd, że tworzenie jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej  lokalizowanych też   na Mazowszu jest utrudnione w miastach, gdzie rządzą politycy PO. Przykładem mają być miasta  Stargard i Radom, którego prezydent "woli wyburzyć budynek sądu, niż przekazać go na potrzeby wojska" - mówił poseł W. Skurkiewicz.
- Rzeczywiście, współpraca z samorządami lokalnymi przy formowaniu oddziałów Wojsk Obrony Terytorialnej z zasady układa się dobrze, aczkolwiek wyjątkami są właśnie Stargard i Radom, gdzie pojawiły się problemy -  odpowiedział minister Antoni Macierewicz.
Minister poinformował, że władze Radomia sprzeciwiły się wybranej pierwotnie lokalizacji. Wyraził zdziwienie takim stanowiskiem, ponieważ  "wojska obrony terytorialnej brały ostatnio udział w organizowaniu znakomitego wydarzenia, jakim był Air Show".
2017.09.14

TO WŁAŚNIE TY MOŻESZ BYĆ ZWYCIĘZCĄ W MARATONIE FILMOWYM, ZAWALCZ O NAGRODY W SIEDMIU KATEGORIACH. 

18 września rusza I Międzypokoleniowy Festiwal Filmowy KAMERA, AKCJA  pt.: "W Butach Mojego Dziadka". 

2017.09.08

 

Z niedowierzaniem spojrzałem na kilkuletnia dziewczynkę, która jedząc małą kromkę czarnego, razowego chleba   posmarowanego smalcem  powiedziała z uśmiechem – smaczny, jak u babci. Sięgnęła tez po inne produkty, pierogi z kapusty i przetwory z kukurydzy m.in. kaszkę słodzoną malinowym sokiem. Paluszki lizać…

Podczas tegoż, niedzielnego Radomskiego Święta  Chleba usłyszałem wypowiedź radiową  pana Jarosława Gajdy szefa Radomskiego Cechu Piekarzy, inicjatora tej imprezy i jej twarzy. Zapytany przez panią redaktor o sprzedaż chleba tradycyjnego, żytniego  odrzekł,  że w ostatnich latach zaszły duże, korzystne  zmiany. Jeśli dawniej piekarze dostarczali  do sklepów pojedyncze  bochenki takiego razowego, wieloziarnistego pieczywa, obecnie wypiekanego  w różnych proporcjach  chleba żytnio – pszennego lub tylko żytniego  mają coraz większy udział w wypieku.

2017.09.07

Przewodniczący Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Rodzinie i Poszkodowanym w Wypadkach Komunikacyjnych w Zwoleniu, Komendant Powiatowy Policji, Starosta Zwoleński  i Warsztat Terapii Zajęciowej w Wilczowoli serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców miasta i okolicznych wsi na X Jubileuszowy Festyn Integracyjny „POKONAJ BARIERY NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI”

KOLOROWO - BO LUDOWO i Dzień Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

Jubileuszowa impreza odbędzie się 10 września (niedziela) w Zespole Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu ul. Wojska Polskiego 78. Festyn poprzedzi msza święta, która o godz. 8:30 zostanie odprawiona w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Po  nabożeństwie realizacja  programu  zawartego  w zaproszeniach  i załączonym obok  plakacie, w tym imprez współtowarzyszących.

2017.09.06
 
W niedzielę, 10 września w Chwałowicach koło Iłży odbędą się Powiatowo Gminne Dożynki Powiatu Radomskiego. Po mszy polowej i tradycyjnym obrzędem dożynkowym przewidziane są ciekawe konkursy związane z rolnictwem m.in. młócki cepem, iłowanie drewna i robienie masła w masielnicy.  Wystąpią  zawodowe grupy artystyczne m.in. Kabaret Młodych Panow oraz Młodzi i Piękni. Początek o godz. 10 – tej. Zachęcamy m.in. z tej racji, że Tygodnik Radomski jest od wielu lat patronem medialnym dorocznej imprezy.
2017.09.02


Grupa Rowerowa Zwoleń zakończyła dwuetapowy Rajd Rowerowy prowadzący wzdłuż Wisły. Zwoleńscy rowerzyści  w Roku Rzeki Wisły 2017, postanowili przejechać wzdłuż królowej polskich rzek  w ramach dwuetapowego Rajdu Rowerowego,  wpisanego do ogólnopolskich wydarzeń.

2017.09.01
W piątek, 1 września z racji 78 rocznicy napaści Niemiec a   17.  września - Sowietów na Polskę oraz Powołania Polskiego Państwa Podziemnego, w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu o godz. 18.00 odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny . Uczestniczyło w niej 6 pocztów sztandarowych - Urzędu Miejskiego, Światowego Związku Żołnierzy AK, Placówki Zwoleń, Publicznej Szkoły Podstawowej im Władysława Jagiełły, Publicznej Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II w Paciorkowej Woli, Liceum Ogólnokształcącego im Jana Kochanowskiego i Zespołu Szkół Rolniczych im Walki z Faszyzmem. Ks Krzysztof w homilii mówił o przebaczeniu jak również o pamięci o Tych, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny.
2017.09.01

 

Wydarzenie organizowane w ramach Iłżeckiego Roku Leśmianowskiego koncert zorganizowany jest przez Muzeum Regionalne w Iłży.

Wstęp wolny!

WALDEMAR RYCHŁY - Gitara, ghungharu, 
ELŻBIETA ROJEK - Głos, Harmonium
MANDAR PURANDARE - Głos, Harmonium, Darbuka, Tankdrum, Tabla

Wizualizacje do spektaklu stworzyła Maria Porzyc.

2017.09.01
Cech Piekarzy, Urząd Miejski, Muzeum Wsi Radomskiej i Dom Kultury „Borki” zapraszają na XIX Radomskie Święto Chleba. W najbliższą niedzielę (3 września) w radomskim skansenie odwiedzający muzeum będą mieli okazję spróbować pysznego pieczywa. Poza wypiekami radomskich piekarzy organizatorzy przygotowali wiele innych atrakcji, m.in. kiermasz wyrobów piekarniczych, kiermasz twórczości ludowej i zwiedzanie ekspozycji w Muzeum Wsi Radomskiej. Tradycyjnie Święto Chleba zainauguruje uroczysta Msza Święta w intencji rolników, młynarzy i piekarzy. Jednym z najważniejszych punktów programu będzie prezentacja wieńców dożynkowych, zgłoszonych do udziału w konkursie "Tradycyjny wieniec dożynkowy". Goście będą mieli okazję spróbować potraw kuchni regionalnej przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich i Zespołów Obrzędowych. W części artystycznej wystąpią: Akademicki Zespół Tańca Politechniki Śląski "Dąbrowiacy" i kapele ludowe z regionu radomskiej, w tym "Guzowianki".
2017.08.31


Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej w Radomiu radni zabezpieczyli w budżecie miasta 200 tys. zł na wykonanie dokumentacji projektowej budowy wiaduktu w ciągu ul. Żeromskiego.

- Jest on bardzo ważnym elementem układu drogowego w Radomiu. To obiekt, który od wielu lat nie był modernizowany. To także kluczowy element trasy N-S, której budowę rozpoczniemy jeszcze w tym roku. Mieszkańcy od wielu lat domagali się jego remontu – mówił prezydent Radosław Witkowski. Dokumentacja projektowa będzie obejmowała budowę całkiem nowego wiaduktu.  Będzie on krótszy, pozwalając  wykorzystać teren pod  obecnym  na miejsca parkingowe – kontynuował prezydent.

2017.08.30
Prezydent Radomia Radosław Witkowski i szef jego kancelarii Mateusz Tyczyński podsumowali na środowej  konferencji  prasowej udział miasta w organizacji Air Show Radom 2017. Prezydent  pozytywnie wyrażał się o  współpracy  ze strona wojskową,  szefem MON Antonim Macierewiczem i oddelegowanym przez niego  do koordynacji pokazów lotniczych wysokiej rangi oficerami, w tym gen. dyw. Jarosławem Mika dowódcą generalnego rodzaju sil zbrojnych i  gen.. Krzysztofem Żabickim. Prezydent  Witkowski zadeklarował jednocześnie gotowość do organizacji przyszłorocznych Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show. - Będą one szczególne, bo związane z jubileuszem stulecia polskiego lotnictwa. Taką deklarację złożyłem na ręce Generalnego Dowódcy Jarosława Miki i mam nadzieję, że już niebawem będziemy mogli zorganizować spotkanie robocze i rozpocząć przygotowania do przyszłorocznej edycji Air Show - podkreślił prezydent Radosław Witkowski. Poinformował też o skierowaniu pisemnych podziękowań za dobrą współpracę przy organizacji pokazów na ręce ministra Antoniego Macierewicza oraz Generalnego Dowódcy Jarosława Miki.
2017.08.28
Zakończyły się dwudniowe Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show. W sobotę i niedzielę widzowie mogli oglądać popisy polskich pilotów oraz gości z USA, Włoch, Niemiec, Holandii, Austrii, Czech, Ukrainy, Rumunii, Litwy i Łotwy. W powietrzu zaprezentowały się m.in. takie maszyny jak: MiG-29, Su-22, Su-27, F-16, a także potężne B-1 i B-52. Było też wiele starszych samolotów, których pokazy przybliżyły publiczności historię lotnictwa wojskowego. Swoje umiejętności zaprezentowali także piloci samolotów cywilnych. Pokazy swoim udziałem uświetniły również zespoły: Biało-Czerwone Iskry, Orlik oraz Baltic Bees z Łotwy, a także grupy lotnictwa cywilnego m.in. Red Bull - The Flying Bulls, Cellfast Flying Team, Formation Flying Team i grupa Żelazny. Dla miłośników militariów, przygotowane zostały również naziemne pokazy statyczne obejmujące sprzęt i uzbrojenie wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP.
2017.08.26
Przeciętny zjadacz chleba po godzinie obecności na Air  Show, dostaje zawrotu głowy. Z tego powodu misz maszem pachnie trochę nasza relacja  fotograficzna  z pierwszego, sobotniego dnia. Piruety lotnicze w powietrzu i potężne, owalne samoloty prezentowane  na ziemi, były podziwiane przez dziesiątki tysięcy osób,  w wielu wypadkach całe rodziny.  Słowa  szefa MON zostały  dobrze odebrane. Powiedział on m.in: -Chcę  serdecznie podziękować organizatorom, wojsku polskiemu , parlamentarzystom Prawa i Sprawiedliwości oraz radnym, którzy tak wiele zrobili, by to co nie było możliwe, stało się możliwe. Serdeczne podziękowanie składam panu prezydentowi Radomia. Pana dobre słowo i dobra myśl były bezcenne. Podziękowanie kieruję do  mieszkańców Radomia. Wy gościcie u siebie całą Polskę!
2017.08.19
Trwa rekrutacja do nowo budowanej wytwórni pasz Tasomix w Pionkach koło Radomia. Firma obecnie poszukuje specjalistów do działów administracji, produkcji, sprzedaży i logistyki. Zatrudnianie pracowników potrwa nieprzerwanie do momentu otwarcia zakładu w styczniu 2018 roku.

Strona 1 z 36  > >>