Artykuły

 

   ♦♦♦♦♦♦

 Młodzież radomska z odsieczą w Warszawie

W sobotę, 15 sierpnia, jak co roku  radomscy księża odprawili mszę polową na  terenie parafialnego kościoła  pw. Św. Stanisława,  zwanego garnizonowym  w intencji mieszkańców Radomia i okolic którzy w 1920 roku gromadnie zasilili   ochotniczy zaciąg obrońców Ojczyzny, w tym Warszawy zagrożonej ofensywą wojsk bolszewickich zamierzających przerzucić płomień krwawej  rewolucji do Europy zachodniej. Powstrzymali ich Polacy w bitwie warszawskiej sklasyfikowanej  przez historyków  na 18 miejscu najważniejszych bitew świata. Uczestnicy  mszy św. dowiedzieli się z  homilii, że większość uczniów radomskich szkół średnich  zgłosiło się  z początkiem 1920 roku ochotniczo do wojska, kontynuując patriotyczne tradycje uczestników powstań -  kościuszkowskiego, listopadowego, styczniowego, okresu napoleońskiego,  zrywu rewolucyjnego lat 1905 – 1907 i legionistów Józefa Piłsudskiego.

 

Do wątku historycznego nawiązał w okolicznościowym przemówieniu płk. Adam Ziółkowski Dowódca Garnizonu Radomskiego, w którym  patriotyczny  zbrojny wkład żołnierzy Wojska Polskiego w okresie I i II wojny światowej poszerzył o ich udział w  misjach podejmowanych przez organizacje międzynarodowe m.in. ONZ, OBWE i NATO w  celu  utrzymaniu pokoju światowego. Przypomniał, że po II wojnie światowej udział Polski w tych misjach  rozpoczął się w 1953 roku i jest kontynuowany przez władze demokratycznej, niepodległej Rzeczpospolitej.

Podczas uroczystości uhonorowano żołnierzy  noszących błękitne berety lub też  hełmy z terenu objętego zasięgiem Garnizonu Radom oraz mieszkańców zasłużonych dla obronności kraju. O medale i inne wyróżnienia postarał się także płk. Leon Etwert, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Radom.

Uroczystość patriotyczno - religijną zwieńczyło składanie wieńców i kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz  apel  zakończony salwą honorową przez kompanię honorową Garnizonu Radom. Wkomponowała się ona  w całodniowy program firmowany przez Muzeum Wsi Radomskiej pt. Na polu chwały ,,Twierdzą nam będzie każdy próg” , przygotowany  także przy współudziale m.in. Ośrodka Kultury i Sztuki ,,Resursa’’ oraz  ZHP Hufiec Radom Miasto. Patronat honorowy sprawowali:  Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego (jego list radny Sejmiku Wojewodzkiego Zbigniew Gołąbek wręczył gospodarzowi uroczystości płk. Adamowi Ziółkowskiemu), Radosław Witkowski Prezydent Miasta Radomia, Dariusz Wójcik Przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu i płk. Adam Ziółkowski Dowódca Garnizonu Radom.

O godz. 14, w Muzeum Wsi Radomskiej została otwarta wystawa plakatów i odezw z okresu  wojny polsko – bolszewickiej /płot zagrody z Alojzowa/, a tuż po niej odbyła się promocja książki pt. ,,Twierdzą nam będzie każdy próg! Społeczeństwo Ziemi Radomskiej wobec wojny 1920 roku’’ autorstwa Przemysława Bednarczyka i dr Sebastiana Piątkowskiego. Dużym powodzeniem cieszyło się widowisko batalistyczne  pt. ,,Bitwa Warszawska 1920’’ zorganizowane na terenie Zespołu Zagród MWR.  Ciekawym pomysłem okazał się  konkurs fotograficzny pt. ,,Niczym  z obrazów Kossaka’’ realizowany właśnie na terenie Muzeum Wsi Radomskiej. Lżejszym potraktowaniem    okresu  przywracania Polsce państwowości  był temat  ,,Naszych dziadów zabawy w wojsko’’ oraz wydłużająca czasowo program    potańcówka ,,Hej dziewczęta w górę kiecki!”.

Tekst i foto Mieczysław Kaca

 

 

 ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

Imieniny Pana Jana coraz ciekawsze… (Powiat Zwoleń, czerwiec 2105)

I mają wzięcie gdyż zawierają wiele atrakcji i powiększają zestaw ciekawych  wydarzeń nie tylko kulturalnych, lecz także rekreacyjnych i turystycznych. To co się w trzeciej dekadzie czerwca  działo w gminach  Zwoleń i Policzna  jest bardzo urozmaiconym tryptykiem, który można podłączyć pod Imieniny Pana Jana. Można, to nie znaczy, że trzeba. Im więcej samorządów, organizacji czy instytucji włącza się w  inicjatywę o ponad  30 – letniej  tradycji, tym lepiej  dla dzieła utrwalania  twórczego dziedzictwa Jana Kochanowskiego i rodu Kochanowskich.

Rajd Rowerowy ,,Szlakiem Jana Kochanowskiego: Zwoleń – SYCYNA – Czarnolas – Sieciechów – Gródek – Zwoleń, wyruszył na trasę już    20 czerwca  rano z Placu Jana Kochanowskiego w Zwoleniu i. W  przekonaniu jego inicjatora Czesława Nowakowskiego mieści się  on w programie Imienin Pana Jana.

W pierwszej piątkowej części Imienin  Chór Kameralny udanie odtworzył   w  wieczornej scenerii  ambitny artystycznie  ,,Fever” . Obrazy zaprezentowali radomscy artyści - Longin Pinkowski oraz jego uczeń – Łukasz Rudecki. Z kolei Stanisław Grudzień ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Kozienicach przekazał burmistrz Bogusławie Radomskiej herb miasta wyczarowany  w również  grupa muzyczna ,,ZWOLENIAKI” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ludowych strojach i wiankach na głowach zaprezentowała ciekawy program muzyczny. Janusz Radek przedstawił ,,Zabawę w Ciuciubabkę” często prezentowaną  przez Czesława Niemena. Artysta zaśpiewał też ,,Wspomnienie”,  na pożegnalny bis  -,,Dobranoc”.

Niedzielne uroczystości rozpoczął tradycyjnie korowód, prowadzony przez  zespół ,,GOTARDOWIE’ . Niespodzianką  dla widzów było uczestnictwo Chorągwi Tatarskiej i Zwoleńskiej Grupy Rowerowej. W Centrum Regionalnym otwarto pokonkursową wystawę pt. ,,Mojej Urszulce”. Dość dużo, gdyż 142 zawodników wzięło udział w I Biegu Szlakiem Jana Kochanowskiego. Najszybsi byli nagradzani na estradzie przed ratuszem.

Program na estradzie w rynku poprowadzony przez  dyrektor Domu Kultury  Annę Wieczerzyńską  otworzyła burmistrz Bogusława Jaworska, witając widownię zapełniającą plac. Jana Kochanowskiego, życzyła  bogatych przeżyc artystycznych i dobrej zabawy.  Na początek, dokonała  wręczeń medali i wyróżnień. Medalem ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej” została uhonorowana Elżbieta Nowakowska przez wiele lat prowadząca muzeum regionalne. Pani Elżbieta, choć już zawodowo w stanie spoczynku, nadal uczestniczy aktywnie w kulturze. Robi m.in. użyteczny pożytek z aparatu fotograficznego. Parając się fotoreporterka, przed laty współpracowała także z naszym TR. Pamiętamy, gratulujemy. Z kolei  Medalem ,,Zasłużony dla Ziemi Zwoleńskiej”  zostali nagrodzeni: Honorata Dziwisz, Andrzej Lesisz i Stanisław Pająk. Zwycięzcą Konkursu na fraszkę ,,O statuetkę  Jana Kochanowskiego” został Grzegorz Lewkowicz. Dużymi brawami nagrodziła widownia  pokaz w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej z Lekkiej Chorągwi Tatarskiej i innych grup ożywiających  wydarzenia historyczne. Podobały się też szkolne zespoły i grupy artystyczne oraz prowadzone przez Dom Kultury, wśród nich kabaret ,,Bajeczka’. Pokaz musztry paradnej w wydaniu  Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta  Zwolenia   też niepowtarzalnym przeżyciem. Koncert zespołu Poparzeni Kawą Trzy i Kasty godnie uwieńczyły urozmaicone, reprezentujące wysoki poziom artystyczny zwoleńskie  Imieniny Pana Jana. (M.K.)

 

 ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

Największym kapitałem naszego regionu są ludzie – rozmowa z Anetą Śledź, doktorem socjologii, ekspertem ds. rozwoju regionalnego,  Pełnomocnikiem Zarządu Fundacji Pro Civitas Bono. (z Radomia, TR 88)


- Witam Panią. Fundacja Pro Civitas Bono jest organizatorem nowej inicjatywy pt „Radomska Akademia Rozwoju Regionalnego”. Skąd taki pomysł?

Aneta Śledź: Od dawna chodził za mną pomysł zorganizowania forum, którego celem byłoby wspieranie mieszkańców naszego regionu, poszukiwanie rozwiązań społecznych problemów, zarówno tych dużych, które dotykają nas wszystkich, jak i małych, lokalnych spraw, które dzieją się w obrębie wsi, osiedla, szkoły, czy wręcz dotykają tylko kilka osób. Jako socjolog często stykam się z ludzką bezradnością wobec przepisów, decyzji urzędniczych, sporów sąsiedzkich czy problemów rodzinnych, w obliczu których wiele osób nie potrafi sobie poradzić, nie wie, do kogo może zwrócić się o pomoc.

- I Pani projekt jest w stanie rozwiązywać takie problemy?

Aneta Śledź: Wie Pan, co jest jedną z głównych barier utrudniających nam, Polakom, rozwój w sferze makro – czyli całego kraju, jak i mikro – małych wspólnot lokalnych? Jest to brak zaufania. Polak nie ufa nikomu, poza własną rodziną. Nie ufamy sąsiadom, nauczycielom, księżom, lekarzom, prawnikom itd. A już chyba najmniej ufamy politykom.

- Pani wybaczy, ale nie widzę związku…..

Cierpliwości (śmiech)…… otóż ten brak zaufania zatruwa nasze życie społeczne, paraliżuje nasze działania, bo często nie jesteśmy w stanie zwrócić się do nikogo po pomoc, nie mamy się komu zwierzyć, zżera nas to od środka…..  Uruchamiając Akademię chciałabym stworzyć przestrzeń do wzajemnej współpracy, pomocy, wymiany poglądów pomiędzy rożnymi grupami interesów, szukania kompromisu. Chciałabym także, aby w ramach Akademii odnaleźli się ludzie o podobnych problemach i poglądach, by odkryli, że nie są sami i dzięki temu razem mogą wiele zdziałać.  Mam nadzieję, że w ten sposób uda nam się odblokować społeczną energię tkwiącą w mieszkańcach naszego regionu i dzięki wspólnym działaniom wiele problemów zostanie rozwiązanych.

- Pierwszym projektem realizowanym w ramach Akademii są szkolenia z możliwości uzyskania dotacji z Unii Europejskiej dla przedsiębiorców i organizacji pozarządowych. Może nam Pani o nich trochę więcej opowiedzieć?

Bardzo chętnie.  Zorganizowałam te szkolenia z myślą o kreatywnych mieszkańcach naszego regionu, którzy mają wiele pomysłów, a brakuje im pieniędzy (śmiech)… czyli właściwie dotyczy to każdego, w tym mnie. Ale poważnie mówiąc, mam nadzieję, ze dzięki wiedzy zdobytej na tych szkoleniach zarówno przedsiębiorcy, jak i organizacje pozarządowe z naszego regionu będą mogły rozwinąć swoją działalność, zatrudnić dodatkowych pracowników, udzielić pomocy większej liczbie potrzebujących….. Zachęcam do zgłaszania się na szkolenia nie tylko w Radomiu, ale w Białobrzegach, Policznie, Przysusze, Warce, Lipsku, Zakrzewie, wszystkie informacje na www.pcb.fundacja.org.

- Jakie są Pani plany na przyszłość?

Chciałabym mieć większy wpływ na rozwiązywanie problemów, z jakimi zmagają się mieszkańcy naszego regionu. Kolejnym naszym projektem będzie zdiagnozowanie systemu opieki nad chorymi na Alzheimera w regionie radomskim, szkolenia dla pracowników socjalnych oraz zorganizowanie regionalnej sieci grup wsparcia dla opiekunów chorych na Alzheimera. Choroby otępienne będą społeczną plagą XXI wieku, a państwo bardzo często cały ciężar opieki nad chorym zwala na rodziny. Jako ekspert ds. rozwoju regionalnego patrzę na każdy problem społeczny systemowo, starając się dociec, jak on jest rozwiązywany na poziomie instytucji. Pan wie, że w dokumentach strategicznych województwa mazowieckiego nie wymieniono chorób otępiennych na liście najważniejszych problemów społecznych?  Tak nie może być!!!

- Skąd czerpie Pani energię do działań społecznych, nie szkoda Pani czasu?

Na razie nie (śmiech). Zawsze byłam aktywna, jestem pasjonatką rozwoju regionalnego, który zgłębiam od strony naukowej, prowadząc prace studialne i badawcze oraz przedsiębiorcą 
i działaczką społeczną, co pozwala mi realnie oddziaływać, kreować pewne działania prorozwojowe. Moim zdaniem rozwój naszego regionu jest możliwy tylko poprzez inwestowanie bezpośrednio w ludzi, w ich kompetencje, zdobywanie nowych umiejętności, wspieranie w rozwiązywaniu często przyziemnych, codziennych ludzkich problemów. Rozwój zaczyna się od pojedynczego człowieka. Jako społeczny lider staram się po prostu pomagać ludziom.

- Dziękuję za rozmowę i życzę realizacji planów

Rozmawiał Adam Dziedzic

 

 

 

♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

Gratulacje za udział w programie Senior - Wigor  (z Radomia, lipiec 2015)

Jak nas informuje Janusz Kalinowski z Zespołu Informacji  Prasowej i Publicznej Urzędu Miejskiego w Radomiu, spotkanie z przedstawicielami samorządów, które będą tworzyły domy dziennego pobytu dla osób w wieku 60+, zainaugurowało realizację rządowego programu Senior-Wigor. Uroczystość odbyła się w ogrodach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. List gratulacyjny z rąk premier Ewy Kopacz odebrała m.in. wiceprezydent Radomia Anna Białkowska.  €“

 -Zdecydowaliśmy się na udział w programie, ponieważ realizując politykę prorodzinną należy pamiętać o przedstawicielach wielu różnych pokoleń, w tym także o seniorach. Mamy już uchwałę w sprawie wprowadzenia w mieście karty seniora, a teraz tworzymy dom dziennego pobytu. Zapewniam jednocześnie, że na tym nie poprzestaniemy. Mamy bowiem jeszcze kilka innych pomysłów – zwierzyła się €wiceprezydent Anna Białkowska.

Przypomnijmy, że Radom otrzymał z rządowego programu Senior-Wigor 267 tysięcy złotych. Te pieniądze pozwolą przygotować i wyposażyć pomieszczenia w kamienicy przy Rwańskiej 7. Osoby w wieku 60+ będą mogły skorzystać z wielu ciekawych zajęć  przystosowanych do ich potrzeb. Spotkania w gronie rówieśników i specjalistów, wypełnione będą ćwiczeniami i relaksem. Placówka ma rozpocząć działalność  już jesienią.

 

Na zdjęciu:  Premier Ewa Kopacz /w środku/ z  wyróżnioną gratulacjami na piśmie  wiceprezydent Radomia Anną Białkowską /z lewej/ oraz Elwirą Skoczek dyrektor Wydziału Zdrowia i Pomocy Społecznej UM w Radomiu

 

 

 ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

ZNANI I NIEZNANI RADOMIANIE czyli PAMIĘĆ UTRWALONA NA NAGRBKACH NEKROPOLII przy ul. Limanowskiego (z Radomia, czerwiec 2015)

Jerzy Przyborowski  Przewodniczący Społecznego  Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu wraz z  wiceprzewodniczącym Januszem Wieczorkiem poprowadzili 3. czerwca radomskich   dziennikarzy już drugą z kolei ścieżką edukacyjną z cyklu ,,Znani i nieznani  Radomianie”. Czerwcowa zieleń i ćwierkot ptaków dowodziły, że cmentarz latem, to niczym ożywione muzeum sakralne  zachęcające ludzi  do poznania  dokonań ludzi tworzących historię Radomia. W  jednej z największych zabytkowych nekropolii  południowego Mazowszu spoczywają  snem wiecznym  wiele pokoleń Radomia. Tym razem przewodnikami byli nie tylko Jerzy Przyborowski i Janusz Wieczorek. Bardzo pomocnym okazał się  nowy folder autorstwa Janusza Wieczorka. Dokonał on wyboru 26.  cennych architektonicznie grobów i nagrobków upamiętniających zmarłych,  wybranych spośród różnych przedziałów czasowych, środowisk społecznych i zawodowych.  Okaże się on cennym przewodnikiem dla młodzieży interesującej się historią rodzinnego miasta, począwszy od XIX wieku.  Przypomnijmy, że cmentarz rzymskokatolicki   został  założony w 1812 roku, wówczas poza rogatkami miasta, przy trakcie staro krakowskim.

 Folder przewodnik  ilustrowany kolorowymi zdjęciami autorstwa Ewy i Remigiusza Kutyłów został złożony i wydrukowany w Zakładach  Poligraficznych NOWAR – GRAF Radom w roku 20 – lecia działalności wspomnianego na wstępie  Społecznego Komitetu na rzecz ratowania zabytków najstarszej nekropolii Radomia. Renowacji czy nawet rewitalizacji zostaną poddane  także niektóre  groby i nagrobki uwidocznione w nowym przewodniku. Janusz Wieczorek poinformował, że będą wydawane wydawnictwa  z okazji ważnych rocznic. Po powstańcach styczniowych nadeszła  kolej na  Legionistów Józefa Piłsudskiego  w związku ze 100 – leciem walk toczonych przez  I Brygadę, w której służyło wielu Radomian . Na cmentarzu istnieje zabytkowa kwatera Legionistów.

W przewodniku 2, autorzy umieścili następujące zabytkowe groby i nagrobki:

Rodziny Gieryczów, Konstantego Mireckiego /1815 -1903/ -Anioł Ciszy, ks. biskupów diecezji  radomskiej -  Edwarda Materskiego i Stefana Siczka, Leokadii Wierusz – Kowalskiej /zm. 1929r/, Wojciecha Dolińskiego /1837 -1913/, Krystyny Dąbrowskiej /1821-1858/, Adama Jaxy Komornickiego /1839 – 1916/, M. J.Chagowskich, rodziny Pawlikowskich, rodziny Glejnichów, Marianny Chludzińskiej / 1794-1843/.Józefa Grzecznarowskiego, rodziny Plużańskich, Gozmanów i Pholów, rodziny Herdinów, rodziny Surmackich, cenotaf Stanisława Wernera /1888-1906/, Rafała Leszczyńskiego /1834-1881/, Juli Leszczyńskiej /184—1912/, Jana Płacheckiego /1851-1915/,rodziny Wierzbowskich, Walentego Ronthala /1800-1883/, Władysława Kinickiego /1835-1880/, rodziny Pinko i Pruszaków, ks. Józefa Satryana i rodziny Bieńkowskich oraz nagrobek ks. Kazimierza Kłaczyńskiego/1797-1857/.    Mieczysław Kaca

 

 

 

Aktualności

2017.07.21

100 lat to szmat czasu nawet w 700 – letniej historii Mogielnicy. W  2017 roku Gmina Mogielnica obchodzi dwa okrągłe jubileusze.  Miejski przyjął formułę imprez rozłożonych  w czasie.  Jubileusz 100 – lecia świętowali    8. lipca druhowie OSP Borowe. Uroczysty  apel na placu przed odnowioną strażnicą poprzedziła  msza polowa, celebrowana przez ks. prał. Stefana Kazulaka kapelana strażaków powiatu grójeckiego.  Czytający zapisy  kroniki dh Szymon Omen z młodzieżowej  drużyny   informował, że to  ks. kan. Stanisław Wilkoszewski wraz z Ludwikiem Piaseckim  komendantem Ochotniczej Straży Ogniowej w nieodległym  Przybyszewie doprowadzili w 1917 roku do utworzenia w Borowe    straży liczącej początkowo 12. druhów, dowodzonych   przez naczelnika Piotra Osia. Jej wyposażenie to: wóz konny na żelaznych obręczach, beczka 200 litrowa, sikawka ręczna, 4 toporki, bosak i tłumica. Druhowie  na cywilnych czapkach nosili  jednak  orzełki. Rok  później  z tymi orzełkami uczestniczyli w rozbrojeniu posterunku żandarmerii niemieckiej. Borowe było wówczas siedzibą gminy.  Jeden z najstarszych  jubilatów dh Tadeusz Kośliński prosił żeby napisać o tym, że  Członkiem Honorowym OSP Borowe był  sam Marszałek Józef Piłsudski. Przyjął tę godność powiadomiony, że druhowie z Borowe postępowali  zgodnie z    jego apelem , ogłoszonym  po uwolnieniu    z   internowania   w Magdeburgu. Apel dotyczył   rozbrajanie niemieckich  żołnierzy w sposób pokojowy. - Nie można też pominąć udziału druhów OSP w konspiracji AK,  m.in. wykonanej przy pomocy fortelu  akcji zniszczenia   niemieckiej dokumentacji kontygentowej, co uwolniło okresowo wielu rolników od  przymusowych dostaw  dla   okupanta: zboża, ziemniaków, zwierząt hodowlanych  i mleka – przypominał senior  Tadeusz  Kośliński.
2017.07.20
Według danych GUS z końca maja 2017 stopa bezrobocia w podregionie radomskim wynosi 16,3% i jest druga co do wielkości w Polsce, zaś wśród powiatów – przoduje szydłowiecki – tu stopa bezrobocia jest najwyższa w kraju i wynosi 26,6%. Wskaźniki te są alarmujące (średnia krajowa jest znacznie niższa i wynosi obecnie 7,4%). Problemom tym wychodzi naprzeciw m.in. ekonomia społeczna. Właśnie zaczęła się rekrutacja prowadzona przez Mazowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, która potrwa do 31 lipca 2017.
2017.07.16

 

Ochrona przeciwpożarowa ma  na ziemi grójeckiej bogate tradycje. Czerwcowy Jubileusz 100 – lecia  Ochotniczej  Straży Pożarnej w Belsku Dużym to potwierdza. Wójt tej gminy Władysław Piątkowski,  sterujący społecznie działalnością  Zarządu Oddziału ZOSP RP w całym powiecie  grójeckim, mógłby wskazać z nazwy  ochotnicze  straże  jeszcze  o bogatszej historycznie  tradycji, choćby OSP w samym Grójcu, liczącej sobie 135 lat. Godnie reprezentował ją  na  jubileuszowej uroczystości w Belsku Dużym poczet flagowy, obok sztandarów zasłużonych jednostek z  Mogielnicy, Chojnowa, Lipia  czy z  innych  miejscowości  gminy Belsk Duży – Lewiczyna, Rożce, Wilczogóry  lub Woli i  Wólki Łęczeszyckiej.

2017.07.13


Będzie to trzeci mecz Green Ducks Radom w sezonie 2017 Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego II, a drugi przed własną publicznością. Radomskie Kaczory podejmą Aviators Mielec w niedzielę 16 lipca o godzinie 14:30 na boisku XI LO im. Stanisława Staszica ul. 11 listopada 27. Wydarzenie mające wymiar nie tylko sportowy, ponieważ na przybyłych kibiców czeka ogrom ciekawych atrakcji pozaboiskowych. 
2017.07.12

Niedawno rozpoczęły się wakacje – długo oczekiwany czas przez wszystkie dzieci i młodzież. Uczniowie mogą wreszcie odetchnąć od nauki i poświęcić czas na zabawę, swoje hobby a także na kreatywne spędzanie wolnego czasu.

Jeśli dziecko wciąż się nudzi, to do Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku serdecznie zaprasza. Zawsze można w niej znaleźć dla sobie ciekawe zajęcie Przez lipiec i sierpień odbywają się zajęcia wakacyjne, w trakcie których dzieci bawią się, uczą i rozwijają swoje zdolności artystyczne. Wszystkie zajęcia związane są z aktualnie trwającym Rokiem Rzeki Wisły. Uczestnicy poznają piękno naszego kraju i będą miały okazję dowiedzieć się jeszcze więcej o naszej kulturze. Zajęcia opierają się czytaniu książek i wyszukiwaniu informacji związanych z rzeką Wisłą oraz na tworzeniu różnych prac plastycznych i nie tylko.

2017.07.11

TROCHĘ HITORII. Jan Kochanowski pokochał policką i czarnoleską ziemię, opisując ją wierszowanymi strofami , także  z myślą o  potomnych. Przekazał nam, że  Policzna jest  śliczna, a Czarnolas żywi  nas. Ożywiał  przede wszystkim   twórczy umysł  poety. Może dlatego dzisiaj  coraz więcej dróg o gładkiej  nawierzchni prowadzi  do Czarnolasu.  Ideę   przecierania  szlaków do  Pana Jana, w sensie  kulturowym,  zaszczepił  w 1952 roku utworem scenicznym pt ,, Droga  do Czarnolasu”  Aleksander Maliszewski , żołnierz   AK, uczestnik  Powstania Warszawskiego.   Dzieło w  warszawskim  Teatrze Powszechnym wyreżyserował Erazm Axer a muzykę skomponował  popularny Witold  Lutosławski. Tytuł warszawskich  twórców    stał się   z czasem  hasłem polityki kulturalnej , zachęcającym w    światłych obywateli Polski , w tym ówczesnego powiatu zwoleńskiego  a potem województwa radomskiego do aktywności. Przykładem jest m.in.  zwoleński stolarz pan Zacharkiewicz, oddany  bez reszty  budowie pomnika Jana Kochanowskiego  w miasteczku bardzo zniszczonym podczas II wojny  światowej. W  kolejnym  pokoleniu  warszawskich intelektualistów wyróżniał się red. Kazimierz Bosek. Dodarł on do   Padwy i Bolonii, przywożąc cenne  informacje i dokumenty z okresu studiów Jana Kochanowskiego w Italii. Niemniejszy  był jego wkład w okresie przygotowań prochów Rodu Kochanowskich do umiejscowienia ich w krypcie zbudowanej w podziemiach  kaplicy  kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego. Opisywał to    w czasopiśmie ,,Literatura”.  Niedawno ukazała się książka. Stowarzyszenie Oświatowe SYCYNA i  osobisty wkład prof. Henryka Bednarczyka  w upami ętnienie  i rozwój kulturalny miejsca urodzin Jana Kochanowskiego. Wszystkie inicjatywy  oświatowe i literackie  uwidoczniają się corocznie  na Czarnoleskich Spotkaniach Sobótkowych.
2017.07.10
Dzięki inicjatywie  Radomskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo - Technicznych NOT, zrzeszonych w niej  organizacji  w tym  SIMP i SITK oraz  pomocy udzielonej  przez Zarząd Fabryki Broni ,,Łucznik"  w Radomiu oraz inne firmy i instytucje,  w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. A. Zalewskiego w Jedlni Letnisko  już  po raz czwarty debatowali krajowi naukowcy, konstruktorzy, inżynierowie i technicy.  W obradach IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo - Technicznej wiodącą  była problematyka funkcjonowania i rozwoju branży metalowej w Polsce.
2017.07.09
Pana Marszałka często widzimy w subregionie radomskim  na spotkaniach organizowanych przez   różne gremia społeczne , w tym  jubileuszach i innych okazjonalnych, wiążących się ze wsparciem  finansowym lub rzeczowym. Czyżby tzw. janosikowe już tak nie  ograniczało  możliwości budżetu, ustalanego i rozliczanego przecież przez Sejmik Województwa Mazowieckiego. Co się zmienia na korzyść?
2017.07.07

 Jak co roku, w pierwszą niedzielę lipca, nad zalewem w Domaniowie zbiera się tłum plażowiczów. Oblegają scenę i czekają na pojawienie się tej najpiękniejszej - „Miss Lata Ziemi Radomskiej 2017”. Organizatorem festynu jest Starostwo Powiatu Radomskiego i Urząd Gminy w Przytyku, a prowadzącym redaktor naczelny nowego kwartalnika „Nasz Powiat Radomski - Marek Oleszczuk, na co dzień naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu Radomskiego.

2017.07.06

1 października 2017 r. w sali Radomskiej Orkiestry Kameralnej przy ul. Żeromskiego 53 o godz. 17 i  20 odbędzie wyjątkowy spektakl: “PIKANTNI” z wyśmienitą obsadą aktorską. 

Dwie znudzone sobą pary małżeńskie Alex i Doris oraz Bea i Christoph, szukają wrażeń, by podnieść temperaturę swoich związków. Pary poznały się na portalu randkowym i postanowiły urządzić wspólną, intymną schadzkę. Sytuacja komplikuje się już na samym początku wieczoru…

Bohaterowie, choć podekscytowani pikantnym pomysłem urozmaicenia pożycia małżeńskiego, nie spodziewają się jednak, co z tego wyniknie… Czy żądny nowych eksperymentów Alex, jego sceptyczna żona Doris, nowoczesna i rozwiązła Bea oraz jej monogamiczny mąż Christoph, wiedzą na co się decydują? Spotkanie będzie dopiero początkiem emocjonujących zmian w życiu całej czwórki.

2017.07.04

„Smaki Radomszczyzny” to weekend będący częścią projektu "Fosa pełna kultury", ralizowany przez Miejski Ośrodek Kultury AMFITEATR, poświęcony tradycyjnym smakom miasta i okolic, podczas którego na kilka intrygujących sposobów pokazane będzie  „jak smakuje Radom”.

Będą improwizacje kulinarnie, można sie bedzie nauczyć blogowania, pałaszować zdrowe przekąski, wyplatać kosze z wikliny, ćwiczyć wygibasy na trawie, wspólnie gotować. Można też bedzie zobaczymć też, czy MasterChef Michał Fabiszewski da w kuchni fory znanym radomianom i czy pójdzie na noże…, a na koniec weekendu bedzie można poczuć się trochę jak… w „Wiedźminie” za sprawą psychodelicznego folku Żywiołaka! 

2017.07.01

W poniedziałek rozpocznie cykl spotkań konsultacyjnych poświęconych szczegółowej koncepcji remontu Placu Jagiellońskiego. Projekt zakłada m.in. wymianę nawierzchni, uporządkowanie zieleni oraz utworzenie nowego przejścia dla pieszych między placem, a Galerią Słoneczną.
2017.06.24

Drużyna futbolu amerykańskiego Green Ducks Radom nie wygrała meczu otwierającego 1. Kolejkę PLFA II z Crusaders Warszawa przegrała 12:48.

Zgodnie z zapowiedzią FRIDAY NIGHT LIGHTS, mecz rozgrywamy był przy sztucznym świetle, na boisku LO im. Stanisława Staszica w Radomiu. Niestety w tym meczu nasi zawodnicy nie świecili tak mocno, jak lampy jupiterów, wprowadzające pewien czar tego wieczoru. 

2017.06.22


Grupa Rowerowa Zwoleń, w sobotę 24 czerwca 2017 roku o godz. 9., po raz trzeci wyrusza na Szlak Rodu Kochanowskich. Rajd organizowany w ramach Dni Jana Kochanowskiego czyli XVII Dni Sycyny, XXVI Czarnoleskich Spotkań Sobótkowych i XXXVIII Imienin Pana Jana - Zwoleń 2017. 
2017.06.20

 

Przed mieszkańcami Radomia, którzy cenią sobie kulinarne podróże pojawia się szansa odwiedzenia w ciągu jednego zaledwie weekendu, co najmniej czterech kontynentów. Przy C.H ECHO odbędzie się zlot food tracków, które zaoferują szeroki wachlarz przysmaków z różnych stron świata. 

Strona 1 z 34  > >>