Artykuły

 

   ♦♦♦♦♦♦

 Młodzież radomska z odsieczą w Warszawie

W sobotę, 15 sierpnia, jak co roku  radomscy księża odprawili mszę polową na  terenie parafialnego kościoła  pw. Św. Stanisława,  zwanego garnizonowym  w intencji mieszkańców Radomia i okolic którzy w 1920 roku gromadnie zasilili   ochotniczy zaciąg obrońców Ojczyzny, w tym Warszawy zagrożonej ofensywą wojsk bolszewickich zamierzających przerzucić płomień krwawej  rewolucji do Europy zachodniej. Powstrzymali ich Polacy w bitwie warszawskiej sklasyfikowanej  przez historyków  na 18 miejscu najważniejszych bitew świata. Uczestnicy  mszy św. dowiedzieli się z  homilii, że większość uczniów radomskich szkół średnich  zgłosiło się  z początkiem 1920 roku ochotniczo do wojska, kontynuując patriotyczne tradycje uczestników powstań -  kościuszkowskiego, listopadowego, styczniowego, okresu napoleońskiego,  zrywu rewolucyjnego lat 1905 – 1907 i legionistów Józefa Piłsudskiego.

 

Do wątku historycznego nawiązał w okolicznościowym przemówieniu płk. Adam Ziółkowski Dowódca Garnizonu Radomskiego, w którym  patriotyczny  zbrojny wkład żołnierzy Wojska Polskiego w okresie I i II wojny światowej poszerzył o ich udział w  misjach podejmowanych przez organizacje międzynarodowe m.in. ONZ, OBWE i NATO w  celu  utrzymaniu pokoju światowego. Przypomniał, że po II wojnie światowej udział Polski w tych misjach  rozpoczął się w 1953 roku i jest kontynuowany przez władze demokratycznej, niepodległej Rzeczpospolitej.

Podczas uroczystości uhonorowano żołnierzy  noszących błękitne berety lub też  hełmy z terenu objętego zasięgiem Garnizonu Radom oraz mieszkańców zasłużonych dla obronności kraju. O medale i inne wyróżnienia postarał się także płk. Leon Etwert, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Radom.

Uroczystość patriotyczno - religijną zwieńczyło składanie wieńców i kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz  apel  zakończony salwą honorową przez kompanię honorową Garnizonu Radom. Wkomponowała się ona  w całodniowy program firmowany przez Muzeum Wsi Radomskiej pt. Na polu chwały ,,Twierdzą nam będzie każdy próg” , przygotowany  także przy współudziale m.in. Ośrodka Kultury i Sztuki ,,Resursa’’ oraz  ZHP Hufiec Radom Miasto. Patronat honorowy sprawowali:  Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego (jego list radny Sejmiku Wojewodzkiego Zbigniew Gołąbek wręczył gospodarzowi uroczystości płk. Adamowi Ziółkowskiemu), Radosław Witkowski Prezydent Miasta Radomia, Dariusz Wójcik Przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu i płk. Adam Ziółkowski Dowódca Garnizonu Radom.

O godz. 14, w Muzeum Wsi Radomskiej została otwarta wystawa plakatów i odezw z okresu  wojny polsko – bolszewickiej /płot zagrody z Alojzowa/, a tuż po niej odbyła się promocja książki pt. ,,Twierdzą nam będzie każdy próg! Społeczeństwo Ziemi Radomskiej wobec wojny 1920 roku’’ autorstwa Przemysława Bednarczyka i dr Sebastiana Piątkowskiego. Dużym powodzeniem cieszyło się widowisko batalistyczne  pt. ,,Bitwa Warszawska 1920’’ zorganizowane na terenie Zespołu Zagród MWR.  Ciekawym pomysłem okazał się  konkurs fotograficzny pt. ,,Niczym  z obrazów Kossaka’’ realizowany właśnie na terenie Muzeum Wsi Radomskiej. Lżejszym potraktowaniem    okresu  przywracania Polsce państwowości  był temat  ,,Naszych dziadów zabawy w wojsko’’ oraz wydłużająca czasowo program    potańcówka ,,Hej dziewczęta w górę kiecki!”.

Tekst i foto Mieczysław Kaca

 

 

 ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

Imieniny Pana Jana coraz ciekawsze… (Powiat Zwoleń, czerwiec 2105)

I mają wzięcie gdyż zawierają wiele atrakcji i powiększają zestaw ciekawych  wydarzeń nie tylko kulturalnych, lecz także rekreacyjnych i turystycznych. To co się w trzeciej dekadzie czerwca  działo w gminach  Zwoleń i Policzna  jest bardzo urozmaiconym tryptykiem, który można podłączyć pod Imieniny Pana Jana. Można, to nie znaczy, że trzeba. Im więcej samorządów, organizacji czy instytucji włącza się w  inicjatywę o ponad  30 – letniej  tradycji, tym lepiej  dla dzieła utrwalania  twórczego dziedzictwa Jana Kochanowskiego i rodu Kochanowskich.

Rajd Rowerowy ,,Szlakiem Jana Kochanowskiego: Zwoleń – SYCYNA – Czarnolas – Sieciechów – Gródek – Zwoleń, wyruszył na trasę już    20 czerwca  rano z Placu Jana Kochanowskiego w Zwoleniu i. W  przekonaniu jego inicjatora Czesława Nowakowskiego mieści się  on w programie Imienin Pana Jana.

W pierwszej piątkowej części Imienin  Chór Kameralny udanie odtworzył   w  wieczornej scenerii  ambitny artystycznie  ,,Fever” . Obrazy zaprezentowali radomscy artyści - Longin Pinkowski oraz jego uczeń – Łukasz Rudecki. Z kolei Stanisław Grudzień ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Kozienicach przekazał burmistrz Bogusławie Radomskiej herb miasta wyczarowany  w również  grupa muzyczna ,,ZWOLENIAKI” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ludowych strojach i wiankach na głowach zaprezentowała ciekawy program muzyczny. Janusz Radek przedstawił ,,Zabawę w Ciuciubabkę” często prezentowaną  przez Czesława Niemena. Artysta zaśpiewał też ,,Wspomnienie”,  na pożegnalny bis  -,,Dobranoc”.

Niedzielne uroczystości rozpoczął tradycyjnie korowód, prowadzony przez  zespół ,,GOTARDOWIE’ . Niespodzianką  dla widzów było uczestnictwo Chorągwi Tatarskiej i Zwoleńskiej Grupy Rowerowej. W Centrum Regionalnym otwarto pokonkursową wystawę pt. ,,Mojej Urszulce”. Dość dużo, gdyż 142 zawodników wzięło udział w I Biegu Szlakiem Jana Kochanowskiego. Najszybsi byli nagradzani na estradzie przed ratuszem.

Program na estradzie w rynku poprowadzony przez  dyrektor Domu Kultury  Annę Wieczerzyńską  otworzyła burmistrz Bogusława Jaworska, witając widownię zapełniającą plac. Jana Kochanowskiego, życzyła  bogatych przeżyc artystycznych i dobrej zabawy.  Na początek, dokonała  wręczeń medali i wyróżnień. Medalem ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej” została uhonorowana Elżbieta Nowakowska przez wiele lat prowadząca muzeum regionalne. Pani Elżbieta, choć już zawodowo w stanie spoczynku, nadal uczestniczy aktywnie w kulturze. Robi m.in. użyteczny pożytek z aparatu fotograficznego. Parając się fotoreporterka, przed laty współpracowała także z naszym TR. Pamiętamy, gratulujemy. Z kolei  Medalem ,,Zasłużony dla Ziemi Zwoleńskiej”  zostali nagrodzeni: Honorata Dziwisz, Andrzej Lesisz i Stanisław Pająk. Zwycięzcą Konkursu na fraszkę ,,O statuetkę  Jana Kochanowskiego” został Grzegorz Lewkowicz. Dużymi brawami nagrodziła widownia  pokaz w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej z Lekkiej Chorągwi Tatarskiej i innych grup ożywiających  wydarzenia historyczne. Podobały się też szkolne zespoły i grupy artystyczne oraz prowadzone przez Dom Kultury, wśród nich kabaret ,,Bajeczka’. Pokaz musztry paradnej w wydaniu  Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta  Zwolenia   też niepowtarzalnym przeżyciem. Koncert zespołu Poparzeni Kawą Trzy i Kasty godnie uwieńczyły urozmaicone, reprezentujące wysoki poziom artystyczny zwoleńskie  Imieniny Pana Jana. (M.K.)

 

 ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

Największym kapitałem naszego regionu są ludzie – rozmowa z Anetą Śledź, doktorem socjologii, ekspertem ds. rozwoju regionalnego,  Pełnomocnikiem Zarządu Fundacji Pro Civitas Bono. (z Radomia, TR 88)


- Witam Panią. Fundacja Pro Civitas Bono jest organizatorem nowej inicjatywy pt „Radomska Akademia Rozwoju Regionalnego”. Skąd taki pomysł?

Aneta Śledź: Od dawna chodził za mną pomysł zorganizowania forum, którego celem byłoby wspieranie mieszkańców naszego regionu, poszukiwanie rozwiązań społecznych problemów, zarówno tych dużych, które dotykają nas wszystkich, jak i małych, lokalnych spraw, które dzieją się w obrębie wsi, osiedla, szkoły, czy wręcz dotykają tylko kilka osób. Jako socjolog często stykam się z ludzką bezradnością wobec przepisów, decyzji urzędniczych, sporów sąsiedzkich czy problemów rodzinnych, w obliczu których wiele osób nie potrafi sobie poradzić, nie wie, do kogo może zwrócić się o pomoc.

- I Pani projekt jest w stanie rozwiązywać takie problemy?

Aneta Śledź: Wie Pan, co jest jedną z głównych barier utrudniających nam, Polakom, rozwój w sferze makro – czyli całego kraju, jak i mikro – małych wspólnot lokalnych? Jest to brak zaufania. Polak nie ufa nikomu, poza własną rodziną. Nie ufamy sąsiadom, nauczycielom, księżom, lekarzom, prawnikom itd. A już chyba najmniej ufamy politykom.

- Pani wybaczy, ale nie widzę związku…..

Cierpliwości (śmiech)…… otóż ten brak zaufania zatruwa nasze życie społeczne, paraliżuje nasze działania, bo często nie jesteśmy w stanie zwrócić się do nikogo po pomoc, nie mamy się komu zwierzyć, zżera nas to od środka…..  Uruchamiając Akademię chciałabym stworzyć przestrzeń do wzajemnej współpracy, pomocy, wymiany poglądów pomiędzy rożnymi grupami interesów, szukania kompromisu. Chciałabym także, aby w ramach Akademii odnaleźli się ludzie o podobnych problemach i poglądach, by odkryli, że nie są sami i dzięki temu razem mogą wiele zdziałać.  Mam nadzieję, że w ten sposób uda nam się odblokować społeczną energię tkwiącą w mieszkańcach naszego regionu i dzięki wspólnym działaniom wiele problemów zostanie rozwiązanych.

- Pierwszym projektem realizowanym w ramach Akademii są szkolenia z możliwości uzyskania dotacji z Unii Europejskiej dla przedsiębiorców i organizacji pozarządowych. Może nam Pani o nich trochę więcej opowiedzieć?

Bardzo chętnie.  Zorganizowałam te szkolenia z myślą o kreatywnych mieszkańcach naszego regionu, którzy mają wiele pomysłów, a brakuje im pieniędzy (śmiech)… czyli właściwie dotyczy to każdego, w tym mnie. Ale poważnie mówiąc, mam nadzieję, ze dzięki wiedzy zdobytej na tych szkoleniach zarówno przedsiębiorcy, jak i organizacje pozarządowe z naszego regionu będą mogły rozwinąć swoją działalność, zatrudnić dodatkowych pracowników, udzielić pomocy większej liczbie potrzebujących….. Zachęcam do zgłaszania się na szkolenia nie tylko w Radomiu, ale w Białobrzegach, Policznie, Przysusze, Warce, Lipsku, Zakrzewie, wszystkie informacje na www.pcb.fundacja.org.

- Jakie są Pani plany na przyszłość?

Chciałabym mieć większy wpływ na rozwiązywanie problemów, z jakimi zmagają się mieszkańcy naszego regionu. Kolejnym naszym projektem będzie zdiagnozowanie systemu opieki nad chorymi na Alzheimera w regionie radomskim, szkolenia dla pracowników socjalnych oraz zorganizowanie regionalnej sieci grup wsparcia dla opiekunów chorych na Alzheimera. Choroby otępienne będą społeczną plagą XXI wieku, a państwo bardzo często cały ciężar opieki nad chorym zwala na rodziny. Jako ekspert ds. rozwoju regionalnego patrzę na każdy problem społeczny systemowo, starając się dociec, jak on jest rozwiązywany na poziomie instytucji. Pan wie, że w dokumentach strategicznych województwa mazowieckiego nie wymieniono chorób otępiennych na liście najważniejszych problemów społecznych?  Tak nie może być!!!

- Skąd czerpie Pani energię do działań społecznych, nie szkoda Pani czasu?

Na razie nie (śmiech). Zawsze byłam aktywna, jestem pasjonatką rozwoju regionalnego, który zgłębiam od strony naukowej, prowadząc prace studialne i badawcze oraz przedsiębiorcą 
i działaczką społeczną, co pozwala mi realnie oddziaływać, kreować pewne działania prorozwojowe. Moim zdaniem rozwój naszego regionu jest możliwy tylko poprzez inwestowanie bezpośrednio w ludzi, w ich kompetencje, zdobywanie nowych umiejętności, wspieranie w rozwiązywaniu często przyziemnych, codziennych ludzkich problemów. Rozwój zaczyna się od pojedynczego człowieka. Jako społeczny lider staram się po prostu pomagać ludziom.

- Dziękuję za rozmowę i życzę realizacji planów

Rozmawiał Adam Dziedzic

 

 

 

♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

Gratulacje za udział w programie Senior - Wigor  (z Radomia, lipiec 2015)

Jak nas informuje Janusz Kalinowski z Zespołu Informacji  Prasowej i Publicznej Urzędu Miejskiego w Radomiu, spotkanie z przedstawicielami samorządów, które będą tworzyły domy dziennego pobytu dla osób w wieku 60+, zainaugurowało realizację rządowego programu Senior-Wigor. Uroczystość odbyła się w ogrodach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. List gratulacyjny z rąk premier Ewy Kopacz odebrała m.in. wiceprezydent Radomia Anna Białkowska.  €“

 -Zdecydowaliśmy się na udział w programie, ponieważ realizując politykę prorodzinną należy pamiętać o przedstawicielach wielu różnych pokoleń, w tym także o seniorach. Mamy już uchwałę w sprawie wprowadzenia w mieście karty seniora, a teraz tworzymy dom dziennego pobytu. Zapewniam jednocześnie, że na tym nie poprzestaniemy. Mamy bowiem jeszcze kilka innych pomysłów – zwierzyła się €wiceprezydent Anna Białkowska.

Przypomnijmy, że Radom otrzymał z rządowego programu Senior-Wigor 267 tysięcy złotych. Te pieniądze pozwolą przygotować i wyposażyć pomieszczenia w kamienicy przy Rwańskiej 7. Osoby w wieku 60+ będą mogły skorzystać z wielu ciekawych zajęć  przystosowanych do ich potrzeb. Spotkania w gronie rówieśników i specjalistów, wypełnione będą ćwiczeniami i relaksem. Placówka ma rozpocząć działalność  już jesienią.

 

Na zdjęciu:  Premier Ewa Kopacz /w środku/ z  wyróżnioną gratulacjami na piśmie  wiceprezydent Radomia Anną Białkowską /z lewej/ oraz Elwirą Skoczek dyrektor Wydziału Zdrowia i Pomocy Społecznej UM w Radomiu

 

 

 ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

ZNANI I NIEZNANI RADOMIANIE czyli PAMIĘĆ UTRWALONA NA NAGRBKACH NEKROPOLII przy ul. Limanowskiego (z Radomia, czerwiec 2015)

Jerzy Przyborowski  Przewodniczący Społecznego  Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu wraz z  wiceprzewodniczącym Januszem Wieczorkiem poprowadzili 3. czerwca radomskich   dziennikarzy już drugą z kolei ścieżką edukacyjną z cyklu ,,Znani i nieznani  Radomianie”. Czerwcowa zieleń i ćwierkot ptaków dowodziły, że cmentarz latem, to niczym ożywione muzeum sakralne  zachęcające ludzi  do poznania  dokonań ludzi tworzących historię Radomia. W  jednej z największych zabytkowych nekropolii  południowego Mazowszu spoczywają  snem wiecznym  wiele pokoleń Radomia. Tym razem przewodnikami byli nie tylko Jerzy Przyborowski i Janusz Wieczorek. Bardzo pomocnym okazał się  nowy folder autorstwa Janusza Wieczorka. Dokonał on wyboru 26.  cennych architektonicznie grobów i nagrobków upamiętniających zmarłych,  wybranych spośród różnych przedziałów czasowych, środowisk społecznych i zawodowych.  Okaże się on cennym przewodnikiem dla młodzieży interesującej się historią rodzinnego miasta, począwszy od XIX wieku.  Przypomnijmy, że cmentarz rzymskokatolicki   został  założony w 1812 roku, wówczas poza rogatkami miasta, przy trakcie staro krakowskim.

 Folder przewodnik  ilustrowany kolorowymi zdjęciami autorstwa Ewy i Remigiusza Kutyłów został złożony i wydrukowany w Zakładach  Poligraficznych NOWAR – GRAF Radom w roku 20 – lecia działalności wspomnianego na wstępie  Społecznego Komitetu na rzecz ratowania zabytków najstarszej nekropolii Radomia. Renowacji czy nawet rewitalizacji zostaną poddane  także niektóre  groby i nagrobki uwidocznione w nowym przewodniku. Janusz Wieczorek poinformował, że będą wydawane wydawnictwa  z okazji ważnych rocznic. Po powstańcach styczniowych nadeszła  kolej na  Legionistów Józefa Piłsudskiego  w związku ze 100 – leciem walk toczonych przez  I Brygadę, w której służyło wielu Radomian . Na cmentarzu istnieje zabytkowa kwatera Legionistów.

W przewodniku 2, autorzy umieścili następujące zabytkowe groby i nagrobki:

Rodziny Gieryczów, Konstantego Mireckiego /1815 -1903/ -Anioł Ciszy, ks. biskupów diecezji  radomskiej -  Edwarda Materskiego i Stefana Siczka, Leokadii Wierusz – Kowalskiej /zm. 1929r/, Wojciecha Dolińskiego /1837 -1913/, Krystyny Dąbrowskiej /1821-1858/, Adama Jaxy Komornickiego /1839 – 1916/, M. J.Chagowskich, rodziny Pawlikowskich, rodziny Glejnichów, Marianny Chludzińskiej / 1794-1843/.Józefa Grzecznarowskiego, rodziny Plużańskich, Gozmanów i Pholów, rodziny Herdinów, rodziny Surmackich, cenotaf Stanisława Wernera /1888-1906/, Rafała Leszczyńskiego /1834-1881/, Juli Leszczyńskiej /184—1912/, Jana Płacheckiego /1851-1915/,rodziny Wierzbowskich, Walentego Ronthala /1800-1883/, Władysława Kinickiego /1835-1880/, rodziny Pinko i Pruszaków, ks. Józefa Satryana i rodziny Bieńkowskich oraz nagrobek ks. Kazimierza Kłaczyńskiego/1797-1857/.    Mieczysław Kaca

 

 

 

Aktualności

2017.11.16
Nowoczesna zaapelowała do wszystkich partii opozycyjnych o podjęcie rozmów w sprawie stworzenia wspólnego frontu środowisk demokratycznych. Opartego nie na personaliach, lecz programie i długoterminowej wizji Radomia. „Przez wiele miesięcy do partii opozycyjnych apelowaliśmy o odpowiedzialność. Dzisiaj nasze obawy się sprawdzają. PiS zaczął mieszać w ordynacji wyborczej. Chce ograniczać liczbę mandatów w okręgach wyborczych i tym samym doprowadzić do supremacji jednej partii. Wyeliminować przedstawicieli mniejszych komitetów, a w szczególności komitetów lokalnych, obywatelskich.” - mówiła na dzisiejszej konferencji prasowej liderka radomskiej Nowoczesnej, Katarzyna Kalinowska.
2017.11.11

 - Spójrzmy na naszą wspólną historię, na Republikę Radomską, na wydarzenia z listopada 1918 roku. Jeśli wszyscy tu zebrani jesteśmy z tego dumni, to znaczy że jest jeszcze coś ważnego, co nas łączy i wokół tego budujmy wspólnotę - mówił prezydent Radosław Witkowski podczas obchodów 99 rocznicy odzyskania niepodległości. Przypomniał, że zanim 11 Listopada Józef Piłsudski, odebrał z rąk Rady Regencyjnej władzę nad wojskiem, co czcimy jako początek wolności i niepodległości, Radom był już niepodległy od 10 dni. Stało się tak za sprawą obywateli miasta, którzy 2 listopada 1918 roku wzięli swój los we własne ręce, rozbrajając austriacki garnizon, przejmując władzę i powołując tzw. Republikę Radomską.  Tym samym Radom stał się jednym z pierwszych wolnych od zaborcy miast w Królestwie Polskim. - Warto znów powiedzieć: „Zaczęło się w Radomiu!”  - przypomniał obchody CZERWCA 76 prezydent Radomia Radosław Witkowski.

2017.11.10

Jesteśmy wiodącym dostawcą opakowań dla przemysłu mięsnego, od prawie 30 lat pozostajemy w ścisłej czołówce producentów siatek wędliniarskich oraz osłonek tekstylnych na rynkach całego świata. Dostarczamy produkty do ponad 1200 zakładów mięsnych i hurtowni w Polsce. Za granicą nasze produkty dostępne są poprzez sieć ponad 100 dystrybutorów. Jesteśmy obecni w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej Afryce oraz Australii.

 

W związku z rozwojem obecnie poszukujemy osób na stanowisko:

OPERATOR MASZYNY OVERLOCK

/ PRACOWNIK SZWALNI/:

( miejsce pracy: Radom)

2017.11.09

24 listopada o godz. 18.00 odbędzie się wyczekiwana 7 Edycja Brand Elite – Spotkania z marką pt. „SENSowna Marka, Drogą na Biegun”.

Nie trzeba z pewnością już przypominać, że wydarzenie to organizowane jest przez Noble Brand Anna Słopiecka & Małgorzata Patynowska www.noblebrand.pl. 

Tym razem podczas Wieczoru Biznesowego wystąpią: Joanna Heidtman – ekspert, psycholog i socjolog, trener biznesu, doradca, coach, wykładowca akademicki oraz Marek Kamiński polski polarnik, podróżnik i  przedsiębiorca.

2017.11.09

Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu informuje, że od 1 stycznia 2018 r. mikroprzedsiębiorcy będą mieć obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT (rejestru sprzedaży i zakupów VAT) oraz przesyłania jej w wersji elektronicznej, jako Jednolitego Pliku Kontrolnego dla potrzeb VAT (JPK_VAT).
2017.11.07

Radomianie po 60 roku życia mogą się ubiegać o wydanie Ogólnopolskiej Karty Seniora. W poniedziałek , 6 listopada władze samorządowe miasta oficjalnie zainaugurowały  wprowadzanie tego programu  w Radomiu.

- Nowoczesne miasto to miasto, które zaspokaja potrzeby wszystkich grup wiekowych. Nie zapominamy o tym, że obecnie ¼ mieszkańców Radomia to ludzie, którzy mają więcej niż 60 lat. Oni również wymagają od nas opieki, zainteresowania i przedstawienia konkretnych działań, które pozwolą na to, aby czuli się w naszym mieście komfortowo. Od kilkunastu miesięcy w mieście funkcjonuje Radomska Karta Seniora. Dziś uzupełniamy naszą ofertę o Ogólnopolską Kartę Seniora – mówił podczas uroczystej inauguracji programu w Radomiu prezydent Radosław Witkowski. W poniedziałek w Urzędzie Miejskim pierwsze Ogólnopolskie Karty Seniora odebrało ponad 30 osób zrzeszonych w radomskich stowarzyszeniach.

2017.11.05

Radomska restauracja ,,Bolek i Lolek” zlokalizowana w supermarkecie  przy ul. Struga 60  kończy 9 listopada  rok działalności. Ten gastronomiczny  zdawałoby się osesek poprzedził swoje pierwsze urodziny wielkim sukcesem. Podczas  październikowych Radomskich Dni Techniki został  laureatem II nagrody w Kategorii Innowacje o czym piszemy  na stronach 1 i 8. aktualnego wydania papierowego  i internetowego Tygodnika Radomskiego. Zamieszczamy  fotki przypominające akt wręczenia tej nagrody i atmosferę towarzyszącą  w Domu Technika okolicznościowemu poczęstunkowi.
2017.11.03

Po wejściu na cmentarz w Kazanowie, wielu wchodzących zatrzymuje się  przy Mauzoleum  Zgrupowania Batalionów Chłopskich  ,,Ośka”, w szeregach którego pod koniec II wojny światowej wałczyło około tysiąca konspiratorów, w tym w oddziałach leśnych. Dowódca  Zgrupowania  płk. Jan Sońta ,,Ośka”, gen. bryg. Władysław Gołąbek ,,Boryna’’ – dowódca oddziałów leśnych, kpt. Tadeusz Wojtyniak ,,Baca”,  ppłk.  Władysław Owczarek ,,Bula” czy por. Paweł Kaca ,,Rzepka” to godni przedstawiciele tysięcy rodzin mieszkańców ówczesnych  powiatów – iłżeckiego, radomskiego i kozienickiego, których młodzi przedstawiciele  walczyli w Zgrupowaniu  BCH   ,,Ośka” i współdziałających z nim  oddziałach i organizacjach polskiej konspiracji.

2017.11.02

Kalendarz tak ukształtował pierwszą dekadę  listopada, że czcić będziemy Zmarłych i Poległych w Walkach  o Niepodległą Polskę przez kilkanaście dni, poczynając od 1 Listopada czyli Wszystkich Świętych. W następujące po nim słotne Zaduszki, też nie zmniejszyły odwiedzin na cmentarzach. 
W  godzinach  popołudniowych, zahaczając  o wieczór  odwiedziliśmy  cmentarze:  radomski przy ul. Limanowskiego  oraz w Kazanowie i Tczowie.
2017.11.01
To tradycyjne, polskie słowo najbardziej oddaje sens Święta Zmarłych, na które składają się dni religijne – Wszystkich  Świętych i właśnie  Zaduszki. 1 listopada więcej radomian przebywało na trzech miejskich cmentarzach – Nekropolii Firlej oraz na parafialnych przy ul. Limanowskiego i przy ul. Warszawskiej niż w domach.  Jest to  potwierdzeniem ich  więzi z Najbliższymi, którzy na zawsze odeszli, a także decyzji władz miejskich o bezpłatnych kursach prowadzących do cmentarzy.
2017.10.31


30 października br. w radomskim Kościele pw. MB Królowej Świata przy ul. Grzybowskiej  22 odbyło się nabożeństwo  żałobne w intencji zmarłego 86 - letniego Bogdana Prusa. Urodzony w 1931 roku w Warszawie Bogdan Prus był  magistrem ekonomii, absolwentem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Przez parę lat pełnił stanowisko wiceministra PGR. 
2017.10.30

Kim jest Miłosz i dlaczego należy mu POMÓC?

Miłoszek ma 3 latka i choruje na SMA typ 2, czyli rdzeniowy zanik mięśni, który postępuje w bardzo szybkim tempie! Choroba ta zabiera Miłoszkowi najwspanialsze lata Jego dzieciństwa.

5 listopada odbędzie się EVENT charytatyny, którego organizatorami są:

2017.10.30
Dwie formacje z Akademii Tańca CMG, prowadzonej przez Cezarego i Monikę Gruszka, po raz kolejny reprezentowały Radom w międzynarodowym turnieju formacji tanecznych zorganizowanych w Zalaegerszeg na Węgrzech.

W mistrzostwach "Zala Open 2017" wzięło udział ponad 18 formacji standardowych i latynoamerykańskich, wśród których znalazł się zespół CMG Junior - zdobywca srebrnego medalu w kategorii do 15 lat oraz formacja CMG Radom, która zajęła 4. miejsce, pokonując m.in. finalistów mistrzostw świata!
2017.10.30
 
W weekend odbyła się Mazowiecka Konwencja Nowoczesnej, podczas której delegaci wybrali nowy skład Zarządu Regionu. Jego przewodniczącą została Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka na Sejm RP. Nasze miasto będzie reprezentować w nim Katarzyna Kalinowska, która ponownie została wybrana na wiceprzewodniczącą struktur wojewódzkich oraz Ewa Zarychta.
2017.10.29

 

W poniedziałek rodzina  z Mirowa Nowego, powiat szydłowiecki, zgłosiła na policji zaginie cie 22 – letniego  syna. Następnego dnia, prowadzący śledztwo  natrafili  na jednej z posesji  tej wsi   zakopane ciało zaginionego.

- Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną zgonu były obrażenia doznane w obrębie szyi i głowy. Zatrzymane zostały cztery osoby - poinformowała prasę Małgorzata Chrabąszcz z radomskiej prokuratury.

Strona 1 z 38  > >>