Artykuły

 

   ♦♦♦♦♦♦

 Młodzież radomska z odsieczą w Warszawie

W sobotę, 15 sierpnia, jak co roku  radomscy księża odprawili mszę polową na  terenie parafialnego kościoła  pw. Św. Stanisława,  zwanego garnizonowym  w intencji mieszkańców Radomia i okolic którzy w 1920 roku gromadnie zasilili   ochotniczy zaciąg obrońców Ojczyzny, w tym Warszawy zagrożonej ofensywą wojsk bolszewickich zamierzających przerzucić płomień krwawej  rewolucji do Europy zachodniej. Powstrzymali ich Polacy w bitwie warszawskiej sklasyfikowanej  przez historyków  na 18 miejscu najważniejszych bitew świata. Uczestnicy  mszy św. dowiedzieli się z  homilii, że większość uczniów radomskich szkół średnich  zgłosiło się  z początkiem 1920 roku ochotniczo do wojska, kontynuując patriotyczne tradycje uczestników powstań -  kościuszkowskiego, listopadowego, styczniowego, okresu napoleońskiego,  zrywu rewolucyjnego lat 1905 – 1907 i legionistów Józefa Piłsudskiego.

 

Do wątku historycznego nawiązał w okolicznościowym przemówieniu płk. Adam Ziółkowski Dowódca Garnizonu Radomskiego, w którym  patriotyczny  zbrojny wkład żołnierzy Wojska Polskiego w okresie I i II wojny światowej poszerzył o ich udział w  misjach podejmowanych przez organizacje międzynarodowe m.in. ONZ, OBWE i NATO w  celu  utrzymaniu pokoju światowego. Przypomniał, że po II wojnie światowej udział Polski w tych misjach  rozpoczął się w 1953 roku i jest kontynuowany przez władze demokratycznej, niepodległej Rzeczpospolitej.

Podczas uroczystości uhonorowano żołnierzy  noszących błękitne berety lub też  hełmy z terenu objętego zasięgiem Garnizonu Radom oraz mieszkańców zasłużonych dla obronności kraju. O medale i inne wyróżnienia postarał się także płk. Leon Etwert, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Radom.

Uroczystość patriotyczno - religijną zwieńczyło składanie wieńców i kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz  apel  zakończony salwą honorową przez kompanię honorową Garnizonu Radom. Wkomponowała się ona  w całodniowy program firmowany przez Muzeum Wsi Radomskiej pt. Na polu chwały ,,Twierdzą nam będzie każdy próg” , przygotowany  także przy współudziale m.in. Ośrodka Kultury i Sztuki ,,Resursa’’ oraz  ZHP Hufiec Radom Miasto. Patronat honorowy sprawowali:  Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego (jego list radny Sejmiku Wojewodzkiego Zbigniew Gołąbek wręczył gospodarzowi uroczystości płk. Adamowi Ziółkowskiemu), Radosław Witkowski Prezydent Miasta Radomia, Dariusz Wójcik Przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu i płk. Adam Ziółkowski Dowódca Garnizonu Radom.

O godz. 14, w Muzeum Wsi Radomskiej została otwarta wystawa plakatów i odezw z okresu  wojny polsko – bolszewickiej /płot zagrody z Alojzowa/, a tuż po niej odbyła się promocja książki pt. ,,Twierdzą nam będzie każdy próg! Społeczeństwo Ziemi Radomskiej wobec wojny 1920 roku’’ autorstwa Przemysława Bednarczyka i dr Sebastiana Piątkowskiego. Dużym powodzeniem cieszyło się widowisko batalistyczne  pt. ,,Bitwa Warszawska 1920’’ zorganizowane na terenie Zespołu Zagród MWR.  Ciekawym pomysłem okazał się  konkurs fotograficzny pt. ,,Niczym  z obrazów Kossaka’’ realizowany właśnie na terenie Muzeum Wsi Radomskiej. Lżejszym potraktowaniem    okresu  przywracania Polsce państwowości  był temat  ,,Naszych dziadów zabawy w wojsko’’ oraz wydłużająca czasowo program    potańcówka ,,Hej dziewczęta w górę kiecki!”.

Tekst i foto Mieczysław Kaca

 

 

 ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

Imieniny Pana Jana coraz ciekawsze… (Powiat Zwoleń, czerwiec 2105)

I mają wzięcie gdyż zawierają wiele atrakcji i powiększają zestaw ciekawych  wydarzeń nie tylko kulturalnych, lecz także rekreacyjnych i turystycznych. To co się w trzeciej dekadzie czerwca  działo w gminach  Zwoleń i Policzna  jest bardzo urozmaiconym tryptykiem, który można podłączyć pod Imieniny Pana Jana. Można, to nie znaczy, że trzeba. Im więcej samorządów, organizacji czy instytucji włącza się w  inicjatywę o ponad  30 – letniej  tradycji, tym lepiej  dla dzieła utrwalania  twórczego dziedzictwa Jana Kochanowskiego i rodu Kochanowskich.

Rajd Rowerowy ,,Szlakiem Jana Kochanowskiego: Zwoleń – SYCYNA – Czarnolas – Sieciechów – Gródek – Zwoleń, wyruszył na trasę już    20 czerwca  rano z Placu Jana Kochanowskiego w Zwoleniu i. W  przekonaniu jego inicjatora Czesława Nowakowskiego mieści się  on w programie Imienin Pana Jana.

W pierwszej piątkowej części Imienin  Chór Kameralny udanie odtworzył   w  wieczornej scenerii  ambitny artystycznie  ,,Fever” . Obrazy zaprezentowali radomscy artyści - Longin Pinkowski oraz jego uczeń – Łukasz Rudecki. Z kolei Stanisław Grudzień ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Kozienicach przekazał burmistrz Bogusławie Radomskiej herb miasta wyczarowany  w również  grupa muzyczna ,,ZWOLENIAKI” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ludowych strojach i wiankach na głowach zaprezentowała ciekawy program muzyczny. Janusz Radek przedstawił ,,Zabawę w Ciuciubabkę” często prezentowaną  przez Czesława Niemena. Artysta zaśpiewał też ,,Wspomnienie”,  na pożegnalny bis  -,,Dobranoc”.

Niedzielne uroczystości rozpoczął tradycyjnie korowód, prowadzony przez  zespół ,,GOTARDOWIE’ . Niespodzianką  dla widzów było uczestnictwo Chorągwi Tatarskiej i Zwoleńskiej Grupy Rowerowej. W Centrum Regionalnym otwarto pokonkursową wystawę pt. ,,Mojej Urszulce”. Dość dużo, gdyż 142 zawodników wzięło udział w I Biegu Szlakiem Jana Kochanowskiego. Najszybsi byli nagradzani na estradzie przed ratuszem.

Program na estradzie w rynku poprowadzony przez  dyrektor Domu Kultury  Annę Wieczerzyńską  otworzyła burmistrz Bogusława Jaworska, witając widownię zapełniającą plac. Jana Kochanowskiego, życzyła  bogatych przeżyc artystycznych i dobrej zabawy.  Na początek, dokonała  wręczeń medali i wyróżnień. Medalem ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej” została uhonorowana Elżbieta Nowakowska przez wiele lat prowadząca muzeum regionalne. Pani Elżbieta, choć już zawodowo w stanie spoczynku, nadal uczestniczy aktywnie w kulturze. Robi m.in. użyteczny pożytek z aparatu fotograficznego. Parając się fotoreporterka, przed laty współpracowała także z naszym TR. Pamiętamy, gratulujemy. Z kolei  Medalem ,,Zasłużony dla Ziemi Zwoleńskiej”  zostali nagrodzeni: Honorata Dziwisz, Andrzej Lesisz i Stanisław Pająk. Zwycięzcą Konkursu na fraszkę ,,O statuetkę  Jana Kochanowskiego” został Grzegorz Lewkowicz. Dużymi brawami nagrodziła widownia  pokaz w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej z Lekkiej Chorągwi Tatarskiej i innych grup ożywiających  wydarzenia historyczne. Podobały się też szkolne zespoły i grupy artystyczne oraz prowadzone przez Dom Kultury, wśród nich kabaret ,,Bajeczka’. Pokaz musztry paradnej w wydaniu  Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta  Zwolenia   też niepowtarzalnym przeżyciem. Koncert zespołu Poparzeni Kawą Trzy i Kasty godnie uwieńczyły urozmaicone, reprezentujące wysoki poziom artystyczny zwoleńskie  Imieniny Pana Jana. (M.K.)

 

 ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

Największym kapitałem naszego regionu są ludzie – rozmowa z Anetą Śledź, doktorem socjologii, ekspertem ds. rozwoju regionalnego,  Pełnomocnikiem Zarządu Fundacji Pro Civitas Bono. (z Radomia, TR 88)


- Witam Panią. Fundacja Pro Civitas Bono jest organizatorem nowej inicjatywy pt „Radomska Akademia Rozwoju Regionalnego”. Skąd taki pomysł?

Aneta Śledź: Od dawna chodził za mną pomysł zorganizowania forum, którego celem byłoby wspieranie mieszkańców naszego regionu, poszukiwanie rozwiązań społecznych problemów, zarówno tych dużych, które dotykają nas wszystkich, jak i małych, lokalnych spraw, które dzieją się w obrębie wsi, osiedla, szkoły, czy wręcz dotykają tylko kilka osób. Jako socjolog często stykam się z ludzką bezradnością wobec przepisów, decyzji urzędniczych, sporów sąsiedzkich czy problemów rodzinnych, w obliczu których wiele osób nie potrafi sobie poradzić, nie wie, do kogo może zwrócić się o pomoc.

- I Pani projekt jest w stanie rozwiązywać takie problemy?

Aneta Śledź: Wie Pan, co jest jedną z głównych barier utrudniających nam, Polakom, rozwój w sferze makro – czyli całego kraju, jak i mikro – małych wspólnot lokalnych? Jest to brak zaufania. Polak nie ufa nikomu, poza własną rodziną. Nie ufamy sąsiadom, nauczycielom, księżom, lekarzom, prawnikom itd. A już chyba najmniej ufamy politykom.

- Pani wybaczy, ale nie widzę związku…..

Cierpliwości (śmiech)…… otóż ten brak zaufania zatruwa nasze życie społeczne, paraliżuje nasze działania, bo często nie jesteśmy w stanie zwrócić się do nikogo po pomoc, nie mamy się komu zwierzyć, zżera nas to od środka…..  Uruchamiając Akademię chciałabym stworzyć przestrzeń do wzajemnej współpracy, pomocy, wymiany poglądów pomiędzy rożnymi grupami interesów, szukania kompromisu. Chciałabym także, aby w ramach Akademii odnaleźli się ludzie o podobnych problemach i poglądach, by odkryli, że nie są sami i dzięki temu razem mogą wiele zdziałać.  Mam nadzieję, że w ten sposób uda nam się odblokować społeczną energię tkwiącą w mieszkańcach naszego regionu i dzięki wspólnym działaniom wiele problemów zostanie rozwiązanych.

- Pierwszym projektem realizowanym w ramach Akademii są szkolenia z możliwości uzyskania dotacji z Unii Europejskiej dla przedsiębiorców i organizacji pozarządowych. Może nam Pani o nich trochę więcej opowiedzieć?

Bardzo chętnie.  Zorganizowałam te szkolenia z myślą o kreatywnych mieszkańcach naszego regionu, którzy mają wiele pomysłów, a brakuje im pieniędzy (śmiech)… czyli właściwie dotyczy to każdego, w tym mnie. Ale poważnie mówiąc, mam nadzieję, ze dzięki wiedzy zdobytej na tych szkoleniach zarówno przedsiębiorcy, jak i organizacje pozarządowe z naszego regionu będą mogły rozwinąć swoją działalność, zatrudnić dodatkowych pracowników, udzielić pomocy większej liczbie potrzebujących….. Zachęcam do zgłaszania się na szkolenia nie tylko w Radomiu, ale w Białobrzegach, Policznie, Przysusze, Warce, Lipsku, Zakrzewie, wszystkie informacje na www.pcb.fundacja.org.

- Jakie są Pani plany na przyszłość?

Chciałabym mieć większy wpływ na rozwiązywanie problemów, z jakimi zmagają się mieszkańcy naszego regionu. Kolejnym naszym projektem będzie zdiagnozowanie systemu opieki nad chorymi na Alzheimera w regionie radomskim, szkolenia dla pracowników socjalnych oraz zorganizowanie regionalnej sieci grup wsparcia dla opiekunów chorych na Alzheimera. Choroby otępienne będą społeczną plagą XXI wieku, a państwo bardzo często cały ciężar opieki nad chorym zwala na rodziny. Jako ekspert ds. rozwoju regionalnego patrzę na każdy problem społeczny systemowo, starając się dociec, jak on jest rozwiązywany na poziomie instytucji. Pan wie, że w dokumentach strategicznych województwa mazowieckiego nie wymieniono chorób otępiennych na liście najważniejszych problemów społecznych?  Tak nie może być!!!

- Skąd czerpie Pani energię do działań społecznych, nie szkoda Pani czasu?

Na razie nie (śmiech). Zawsze byłam aktywna, jestem pasjonatką rozwoju regionalnego, który zgłębiam od strony naukowej, prowadząc prace studialne i badawcze oraz przedsiębiorcą 
i działaczką społeczną, co pozwala mi realnie oddziaływać, kreować pewne działania prorozwojowe. Moim zdaniem rozwój naszego regionu jest możliwy tylko poprzez inwestowanie bezpośrednio w ludzi, w ich kompetencje, zdobywanie nowych umiejętności, wspieranie w rozwiązywaniu często przyziemnych, codziennych ludzkich problemów. Rozwój zaczyna się od pojedynczego człowieka. Jako społeczny lider staram się po prostu pomagać ludziom.

- Dziękuję za rozmowę i życzę realizacji planów

Rozmawiał Adam Dziedzic

 

 

 

♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

Gratulacje za udział w programie Senior - Wigor  (z Radomia, lipiec 2015)

Jak nas informuje Janusz Kalinowski z Zespołu Informacji  Prasowej i Publicznej Urzędu Miejskiego w Radomiu, spotkanie z przedstawicielami samorządów, które będą tworzyły domy dziennego pobytu dla osób w wieku 60+, zainaugurowało realizację rządowego programu Senior-Wigor. Uroczystość odbyła się w ogrodach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. List gratulacyjny z rąk premier Ewy Kopacz odebrała m.in. wiceprezydent Radomia Anna Białkowska.  €“

 -Zdecydowaliśmy się na udział w programie, ponieważ realizując politykę prorodzinną należy pamiętać o przedstawicielach wielu różnych pokoleń, w tym także o seniorach. Mamy już uchwałę w sprawie wprowadzenia w mieście karty seniora, a teraz tworzymy dom dziennego pobytu. Zapewniam jednocześnie, że na tym nie poprzestaniemy. Mamy bowiem jeszcze kilka innych pomysłów – zwierzyła się €wiceprezydent Anna Białkowska.

Przypomnijmy, że Radom otrzymał z rządowego programu Senior-Wigor 267 tysięcy złotych. Te pieniądze pozwolą przygotować i wyposażyć pomieszczenia w kamienicy przy Rwańskiej 7. Osoby w wieku 60+ będą mogły skorzystać z wielu ciekawych zajęć  przystosowanych do ich potrzeb. Spotkania w gronie rówieśników i specjalistów, wypełnione będą ćwiczeniami i relaksem. Placówka ma rozpocząć działalność  już jesienią.

 

Na zdjęciu:  Premier Ewa Kopacz /w środku/ z  wyróżnioną gratulacjami na piśmie  wiceprezydent Radomia Anną Białkowską /z lewej/ oraz Elwirą Skoczek dyrektor Wydziału Zdrowia i Pomocy Społecznej UM w Radomiu

 

 

 ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

ZNANI I NIEZNANI RADOMIANIE czyli PAMIĘĆ UTRWALONA NA NAGRBKACH NEKROPOLII przy ul. Limanowskiego (z Radomia, czerwiec 2015)

Jerzy Przyborowski  Przewodniczący Społecznego  Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu wraz z  wiceprzewodniczącym Januszem Wieczorkiem poprowadzili 3. czerwca radomskich   dziennikarzy już drugą z kolei ścieżką edukacyjną z cyklu ,,Znani i nieznani  Radomianie”. Czerwcowa zieleń i ćwierkot ptaków dowodziły, że cmentarz latem, to niczym ożywione muzeum sakralne  zachęcające ludzi  do poznania  dokonań ludzi tworzących historię Radomia. W  jednej z największych zabytkowych nekropolii  południowego Mazowszu spoczywają  snem wiecznym  wiele pokoleń Radomia. Tym razem przewodnikami byli nie tylko Jerzy Przyborowski i Janusz Wieczorek. Bardzo pomocnym okazał się  nowy folder autorstwa Janusza Wieczorka. Dokonał on wyboru 26.  cennych architektonicznie grobów i nagrobków upamiętniających zmarłych,  wybranych spośród różnych przedziałów czasowych, środowisk społecznych i zawodowych.  Okaże się on cennym przewodnikiem dla młodzieży interesującej się historią rodzinnego miasta, począwszy od XIX wieku.  Przypomnijmy, że cmentarz rzymskokatolicki   został  założony w 1812 roku, wówczas poza rogatkami miasta, przy trakcie staro krakowskim.

 Folder przewodnik  ilustrowany kolorowymi zdjęciami autorstwa Ewy i Remigiusza Kutyłów został złożony i wydrukowany w Zakładach  Poligraficznych NOWAR – GRAF Radom w roku 20 – lecia działalności wspomnianego na wstępie  Społecznego Komitetu na rzecz ratowania zabytków najstarszej nekropolii Radomia. Renowacji czy nawet rewitalizacji zostaną poddane  także niektóre  groby i nagrobki uwidocznione w nowym przewodniku. Janusz Wieczorek poinformował, że będą wydawane wydawnictwa  z okazji ważnych rocznic. Po powstańcach styczniowych nadeszła  kolej na  Legionistów Józefa Piłsudskiego  w związku ze 100 – leciem walk toczonych przez  I Brygadę, w której służyło wielu Radomian . Na cmentarzu istnieje zabytkowa kwatera Legionistów.

W przewodniku 2, autorzy umieścili następujące zabytkowe groby i nagrobki:

Rodziny Gieryczów, Konstantego Mireckiego /1815 -1903/ -Anioł Ciszy, ks. biskupów diecezji  radomskiej -  Edwarda Materskiego i Stefana Siczka, Leokadii Wierusz – Kowalskiej /zm. 1929r/, Wojciecha Dolińskiego /1837 -1913/, Krystyny Dąbrowskiej /1821-1858/, Adama Jaxy Komornickiego /1839 – 1916/, M. J.Chagowskich, rodziny Pawlikowskich, rodziny Glejnichów, Marianny Chludzińskiej / 1794-1843/.Józefa Grzecznarowskiego, rodziny Plużańskich, Gozmanów i Pholów, rodziny Herdinów, rodziny Surmackich, cenotaf Stanisława Wernera /1888-1906/, Rafała Leszczyńskiego /1834-1881/, Juli Leszczyńskiej /184—1912/, Jana Płacheckiego /1851-1915/,rodziny Wierzbowskich, Walentego Ronthala /1800-1883/, Władysława Kinickiego /1835-1880/, rodziny Pinko i Pruszaków, ks. Józefa Satryana i rodziny Bieńkowskich oraz nagrobek ks. Kazimierza Kłaczyńskiego/1797-1857/.    Mieczysław Kaca

 

 

 

Aktualności

2018.08.13

Wszystko odbyło się w wojskowym tempie. O godz. 10.30 wpłynął do redakcji TR e-mail a po nim odezwał się telefon, przekazujące wiadomość o treści: Informujemy Państwa, że dzisiaj o godz. 16 00 na terenie 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego odbędzie się konferencja prasowa z udziałem Sekretarza Stanu MON p. Wojciecha Skurkiewicza i dowódcy 42. BLSz płk dypl. pil. Jana Skowronia… Z biura przepustek na miejsce konferencji przewiezie państwa podstawiony autokar.

- 15 sierpnia, szczególny dzień dla Polskiego Wojska, rocznica Cudu nad Wisłą, 100 Rocznica Odzyskania Niepodległości. Postanowiliśmy, żeby wreszcie ten dzień wyglądał w sposób szczególny i okazały w naszym pięknym, stołecznym mieście Radomiu.
2018.08.04

Mocne będzie podsumowanie Akcji Lato 2018 na obiektach MOSiR.
31 sierpnia zaprosimy na Galę Disco & Dance. 
Jej główną gwiazdą będzie zespół Enej. A przed nim zagrają m.in. Playboys, Daga, Bartek EM i Non Stop.
Tradycyjnie, wakacje w Radomiu fani muzyki Disco&Dance podsumują nad zalewem na Borkach. –
Postaraliśmy się, żeby każdy z fanów tego stylu muzyki był zadowolony i świetnie się bawił. Jestem
przekonany, że to będzie wyjątkowe zakończenie tegorocznych wakacji - nie ma wątpliwości dyrektor
MOSiR-u, Robert Dębicki.
2018.07.24
Poniedziałkowe obrady Rady Miejskiej w Radomiu uchyliły rąbka tajemnicy na temat warunków na jakich Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, po zawarciu stosownej umowy, zainwestuje na terenie dzierżawionej części cywilnej lotniska około 500 mln zł i co się stanie , po wygaśnięciu umowy w 2040 roku. Okazuje się, że miasto będzie miało obowiązek zwrócić PP Porty Lotnicze 350 milionów złotych tytułu  inwestycji zrealizowanych na terenie obecnego Portu Lotniczego Radom. Suma ta została rozłożona na 20 lat i zapisano ją w Wieloletniej Prognozie Finansowej.
2018.07.24

Samorząd Województwa Mazowieckiego przyznał 10 mln zł dotacji na realizację pierwszego etapu budowy trasy N-S. Umowę w tej sprawie podpisali   23 lipca marszałek Adam Struzik, członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski oraz prezydent Radomia Radosław Witkowski. Uczynili to w obecności także  innych przedstawicieli Sejmiku Województwa Mazowieckiego,  Bożenny Pacholczak, jego wiceprzewodniczącej i Zbigniewa Gołąbka przewodniczącego sejmikowej komisji  edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego.
2018.07.02

W siedzibie Business Centre Club w Warszawie, odbył się Finał XVI Edycji Konkursu Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy organizowany przez BCC przy współudziale Ministerstwa Finansów. Zaszczytny Tytuł otrzymały 72 Urzędy w całej Polski, a wśród nich trzech laureatów regionu radomskiego:
I Urząd Skarbowy w Radomiu  (Naczelnik Radosław Słoniewski), II Urząd Skarbowy w Radomiu (Naczelnik Bożena Rusinowska) i Urząd Skarbowy w Kozienicach – (Naczelnik Lidia Woźniak).
2018.06.12

Za nami druga odsłona „Niedzieli z Powiatem”, organizowanej przez Starostwo Powiatowe w Radomiu przy wsparciu marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, która odbyła się w Bartodziejach w gminie Jastrzębia. Podobnie jak poprzednio, mieszkańcy wsi i okolicznych miejscowości mogli uzyskać, od naczelników, dyrektorów i przedstawicieli poszczególnych wydziałów starostwa i jednostek organizacyjnych, fachowych porad dotyczących szybkiego i sprawnego załatwienia konkretnych spraw w urzędzie. Silna ekipa starostwa przybyła na czele ze starostą Mirosławem Ślifirczykiem, który podziękował mieszkańcom wsi Bartodzieje za pomoc worganizacji przedsięwzięcia oraz zaproponował uczestnikom pożyteczne i przyjemnespędzenie popołudnia z bardzo atrakcyjnym programem.
2018.06.08
Rozpoczyna się budowa pierwszego odcinka trasy N-S. Przetarg na realizację tej inwestycji wygrało konsorcjum firm Inżynieria Rzeszów iBudromost - Starachowice z Wąchocka. Symboliczną pierwszą łopatę przekazał wykonawcom prezydent Radosław Witkowski. – Budowa tej trasy to element mojej umowy z mieszkańcami. Zależy mi na tym, by odkorkować śródmieście i ułatwić komunikację na osi północ-południe.
2018.06.07


Już po raz piąty do walki staną tancerze breakdance z całej Polski. Do wygrania nagrody finansowe i rzeczowe, pokazy doświadczonych bboy’ów i  to wszystko już 9 czerwca 2018 roku w amfiteatrze nad Jeziorem Kozienickim. Organizatorem wydarzenia jest Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka.
2018.06.02


W Kowali doroczne uroczystości gminne Dnia Strażaka zostały połączone z jubileuszem 70 – lecia OSP Kowala i 50-lecia OSP w Rudzie Małej. Po mszy św. w kościele pw. św. Wojciecha w Kowali pododdziały OSP, poczty sztandarowe i goście uroczystości przeszli na plac przed siedzibą Urzędu Gminy gdzie odbył się uroczysty apel honorujący jubilatów . 
2018.05.22

Grupa Rowerowa Zwoleń realizuje swój plan 1918 kilometrów dla Niepodległej. 20 maja  wyjechali ze Zwolenia o godzinie 9, jechali przez Suchą, Męciszów, Helenów, Słupicę, na miejsce, do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisko im. Andrzeja Zalewskiego dotarli na rozpoczęcie uroczystości Ogólnopolskiego Święta Niezapominajki, o godzinie 11. Po złożeniu kwiatów pod tablicą pamiątkową inicjatora tego święta, redaktora radiowej Jedynki Andrzeja Zalewskiego i po części oficjalnej, część artystyczną na estradzie rozpoczął koncert Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Później występy uzdolnionych dzieci z przedszkoli i szkół, wśród których były zespoły z Publicznej Szkoły im Władysława Jagiełły ze Zwolenia.  Gwiazdą tegorocznego Święta był Paweł Stasiak z zespołem Papa D. Program XVII Święta Polskiej Niezapominajki  przebiegał pod hasłem: „Lasy Państwowe. Dla lasu, dla ludzi”.
2018.05.20

Starostwo Powiatowe w Radomiu rozpoczyna 27 maja realizację nowej inicjatywy pod nazwą ,,Niedziela z Powiatem”. Chodzi o 10 imprez społeczno-kulturalnych pod nazwą ,, Spotkania z Powiatem” organizowanych w godzinach popołudniowych. W założeniu także o ułatwienie kontaktów mieszkańców z przedstawicielami merytorycznych wydziałów i innych jednostek organizacyjnych Starostwa Powiatowego w Radomiu w celu uzyskania porad i informacji m.in. na temat szybkiego i sprawnego załatwianie konkretnych spraw – informowali na konferencji prasowej starosta Mirosław Ślifirczyki i naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu Marek Oleszczuk. ,,Niedziele” mają mieć w założeniu formułę pikniku rodzinnego, stąd propozycja dobrej zabawy, rozrywki i rekreacji, zawierająca występ zespołu muzycznego, atrakcyjny program adresowany do dzieci, w tym konkursy zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych. Spotkania kończyć ma smakowity poczęstunek. Bez wątpienia zechcą zaprezentować się także miejscowi twórcy, w tym zespoły artystyczne i soliści.
2018.05.16

Nadleśnictwo Radom oraz RDLP w Radomiu zapraszają  20 maja na XVII Święto Polskiej Niezapominajki, które zapoczątkował w 2002 roku Andrzej Zalewski, redaktor radiowej Jedynki i prowadzący Ekoradio. Jest to święto leśników i przyrodników. Jego celem jest promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie.

Lasy Państwowe podczas tej cyklicznej imprezy, organizowanej w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku na terenie Nadleśnictwa Radom promują zrównoważoną gospodarkę leśną oraz funkcje ekologiczne i społeczne lasów, ze szczególnym uwzględnieniem płynących z nich korzyści dla społeczeństwa, gospodarki i przyrody. Program XVII Święta Polskiej Niezapominajki wpisuje się w realizację tegorocznej kampanii LP, przebiegającej pod hasłem: „Lasy Państwowe. Dla lasu, dla ludzi”.

2018.05.15


Co miał na myśli Witold Gombrowicz, gdy pisał, że Radom nie jest poematem? Czy nasza pamięć idealizuje pierwszą po zaborach Niepodległą Rzeczpospolitą? Czy rzeczywiście świat i Polska zmieniają się tak bardzo, jak nam się wydaje? Odpowiedzi na te pytania poszukamy podczas Nocy Muzeów we Wsoli. Noc w MWG tradycyjnie „po krakowsku”, czyli w piątek poprzedzający akcję ogólnopolską.
2018.05.11

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia liczy około stu uzdolnionych muzycznie dziewcząt i chłopców. 50. z nich gra w składzie i tylu samo uczy się gry na instrumentach. Orkiestra koncertuje w różnych rejonach Polski i za granicą, godnie reprezentując powiat i miasto Zwoleń. Posiada bardzo bogaty dorobek artystyczny. Jest laureatem Międzynarodowych Mistrzostw Europy w Rastede – Niemcy w trzech kategoriach. Zdobyła srebrne medale, rywalizując ze 103 orkiestrami z Europy i RPA.
2018.03.28

Kalendarzowy rok 2017 zamknie absolutoryjne rozliczenie wójta gminy Kowala z działalności budżetowej, co nastąpi w drugim kwartale. Realizacja zadań rzeczowych, w ich powiązaniu z inwestycjami tego roku jest już znana. Poinformował o tym jej wójt Tadeusz Osiński.
W 2017 roku samorządowa Gmina Kowala zrealizowała inwestycje wartości ponad 3,5 mln zł. Najważniejsze z nich to przebudowa trzech odcinków dróg: prowadzącego przez Młodocin Mniejszy w stronę Kątów, drugiego w kierunku Walentynowa, do sołectwa Romanów oraz trzeciego - przez Kowalówkę. Remonty dróg kosztowały 600 tys. zł. Zakończony został remont budynku po posterunku policji. Na 1., piętrze już funkcjonuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej . Parter zajmie komisariat policji obsługiwany przez 10 funkcjonariuszy. Wyposażenie wnętrz jest już gotowe. Otwarcie ma nastąpić po świętach, w kwietniu, z udziałem ważnych przedstawicieli MSW. Z pewnością mieszkańcy gminy poczują się bezpieczniej. Ważne, że wiele spraw na linii policja- obywatel będzie można załatwić na miejscu w Kowali, bez potrzeby wyjazdu do Radomia.

Strona 1 z 41  > >>