Artykuły
♦♦♦♦♦♦
Młodzież radomska z odsieczą w Warszawie
W sobotę, 15 sierpnia, jak co roku radomscy księża odprawili mszę polową na terenie parafialnego kościoła pw. Św. Stanisława, zwanego garnizonowym w intencji mieszkańców Radomia i okolic którzy w 1920 roku gromadnie zasilili ochotniczy zaciąg obrońców Ojczyzny, w tym Warszawy zagrożonej ofensywą wojsk bolszewickich zamierzających przerzucić płomień krwawej rewolucji do Europy zachodniej. Powstrzymali ich Polacy w bitwie warszawskiej sklasyfikowanej przez historyków na 18 miejscu najważniejszych bitew świata. Uczestnicy mszy św. dowiedzieli się z homilii, że większość uczniów radomskich szkół średnich zgłosiło się z początkiem 1920 roku ochotniczo do wojska, kontynuując patriotyczne tradycje uczestników powstań - kościuszkowskiego, listopadowego, styczniowego, okresu napoleońskiego, zrywu rewolucyjnego lat 1905 – 1907 i legionistów Józefa Piłsudskiego.
Do wątku historycznego nawiązał w okolicznościowym przemówieniu płk. Adam Ziółkowski Dowódca Garnizonu Radomskiego, w którym patriotyczny zbrojny wkład żołnierzy Wojska Polskiego w okresie I i II wojny światowej poszerzył o ich udział w misjach podejmowanych przez organizacje międzynarodowe m.in. ONZ, OBWE i NATO w celu utrzymaniu pokoju światowego. Przypomniał, że po II wojnie światowej udział Polski w tych misjach rozpoczął się w 1953 roku i jest kontynuowany przez władze demokratycznej, niepodległej Rzeczpospolitej.
Podczas uroczystości uhonorowano żołnierzy noszących błękitne berety lub też hełmy z terenu objętego zasięgiem Garnizonu Radom oraz mieszkańców zasłużonych dla obronności kraju. O medale i inne wyróżnienia postarał się także płk. Leon Etwert, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Radom.
Uroczystość patriotyczno - religijną zwieńczyło składanie wieńców i kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz apel zakończony salwą honorową przez kompanię honorową Garnizonu Radom. Wkomponowała się ona w całodniowy program firmowany przez Muzeum Wsi Radomskiej pt. Na polu chwały ,,Twierdzą nam będzie każdy próg” , przygotowany także przy współudziale m.in. Ośrodka Kultury i Sztuki ,,Resursa’’ oraz ZHP Hufiec Radom Miasto. Patronat honorowy sprawowali: Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego (jego list radny Sejmiku Wojewodzkiego Zbigniew Gołąbek wręczył gospodarzowi uroczystości płk. Adamowi Ziółkowskiemu), Radosław Witkowski Prezydent Miasta Radomia, Dariusz Wójcik Przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu i płk. Adam Ziółkowski Dowódca Garnizonu Radom.
O godz. 14, w Muzeum Wsi Radomskiej została otwarta wystawa plakatów i odezw z okresu wojny polsko – bolszewickiej /płot zagrody z Alojzowa/, a tuż po niej odbyła się promocja książki pt. ,,Twierdzą nam będzie każdy próg! Społeczeństwo Ziemi Radomskiej wobec wojny 1920 roku’’ autorstwa Przemysława Bednarczyka i dr Sebastiana Piątkowskiego. Dużym powodzeniem cieszyło się widowisko batalistyczne pt. ,,Bitwa Warszawska 1920’’ zorganizowane na terenie Zespołu Zagród MWR. Ciekawym pomysłem okazał się konkurs fotograficzny pt. ,,Niczym z obrazów Kossaka’’ realizowany właśnie na terenie Muzeum Wsi Radomskiej. Lżejszym potraktowaniem okresu przywracania Polsce państwowości był temat ,,Naszych dziadów zabawy w wojsko’’ oraz wydłużająca czasowo program potańcówka ,,Hej dziewczęta w górę kiecki!”.
Tekst i foto Mieczysław Kaca
♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦
Imieniny Pana Jana coraz ciekawsze… (Powiat Zwoleń, czerwiec 2105)
I mają wzięcie gdyż zawierają wiele atrakcji i powiększają zestaw ciekawych wydarzeń nie tylko kulturalnych, lecz także rekreacyjnych i turystycznych. To co się w trzeciej dekadzie czerwca działo w gminach Zwoleń i Policzna jest bardzo urozmaiconym tryptykiem, który można podłączyć pod Imieniny Pana Jana. Można, to nie znaczy, że trzeba. Im więcej samorządów, organizacji czy instytucji włącza się w inicjatywę o ponad 30 – letniej tradycji, tym lepiej dla dzieła utrwalania twórczego dziedzictwa Jana Kochanowskiego i rodu Kochanowskich.
Rajd Rowerowy ,,Szlakiem Jana Kochanowskiego: Zwoleń – SYCYNA – Czarnolas – Sieciechów – Gródek – Zwoleń, wyruszył na trasę już 20 czerwca rano z Placu Jana Kochanowskiego w Zwoleniu i. W przekonaniu jego inicjatora Czesława Nowakowskiego mieści się on w programie Imienin Pana Jana.
W pierwszej piątkowej części Imienin Chór Kameralny udanie odtworzył w wieczornej scenerii ambitny artystycznie ,,Fever” . Obrazy zaprezentowali radomscy artyści - Longin Pinkowski oraz jego uczeń – Łukasz Rudecki. Z kolei Stanisław Grudzień ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Kozienicach przekazał burmistrz Bogusławie Radomskiej herb miasta wyczarowany w również grupa muzyczna ,,ZWOLENIAKI” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ludowych strojach i wiankach na głowach zaprezentowała ciekawy program muzyczny. Janusz Radek przedstawił ,,Zabawę w Ciuciubabkę” często prezentowaną przez Czesława Niemena. Artysta zaśpiewał też ,,Wspomnienie”, na pożegnalny bis -,,Dobranoc”.
Niedzielne uroczystości rozpoczął tradycyjnie korowód, prowadzony przez zespół ,,GOTARDOWIE’ . Niespodzianką dla widzów było uczestnictwo Chorągwi Tatarskiej i Zwoleńskiej Grupy Rowerowej. W Centrum Regionalnym otwarto pokonkursową wystawę pt. ,,Mojej Urszulce”. Dość dużo, gdyż 142 zawodników wzięło udział w I Biegu Szlakiem Jana Kochanowskiego. Najszybsi byli nagradzani na estradzie przed ratuszem.
Program na estradzie w rynku poprowadzony przez dyrektor Domu Kultury Annę Wieczerzyńską otworzyła burmistrz Bogusława Jaworska, witając widownię zapełniającą plac. Jana Kochanowskiego, życzyła bogatych przeżyc artystycznych i dobrej zabawy. Na początek, dokonała wręczeń medali i wyróżnień. Medalem ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej” została uhonorowana Elżbieta Nowakowska przez wiele lat prowadząca muzeum regionalne. Pani Elżbieta, choć już zawodowo w stanie spoczynku, nadal uczestniczy aktywnie w kulturze. Robi m.in. użyteczny pożytek z aparatu fotograficznego. Parając się fotoreporterka, przed laty współpracowała także z naszym TR. Pamiętamy, gratulujemy. Z kolei Medalem ,,Zasłużony dla Ziemi Zwoleńskiej” zostali nagrodzeni: Honorata Dziwisz, Andrzej Lesisz i Stanisław Pająk. Zwycięzcą Konkursu na fraszkę ,,O statuetkę Jana Kochanowskiego” został Grzegorz Lewkowicz. Dużymi brawami nagrodziła widownia pokaz w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej z Lekkiej Chorągwi Tatarskiej i innych grup ożywiających wydarzenia historyczne. Podobały się też szkolne zespoły i grupy artystyczne oraz prowadzone przez Dom Kultury, wśród nich kabaret ,,Bajeczka’. Pokaz musztry paradnej w wydaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia też niepowtarzalnym przeżyciem. Koncert zespołu Poparzeni Kawą Trzy i Kasty godnie uwieńczyły urozmaicone, reprezentujące wysoki poziom artystyczny zwoleńskie Imieniny Pana Jana. (M.K.)
♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦
Największym kapitałem naszego regionu są ludzie – rozmowa z Anetą Śledź, doktorem socjologii, ekspertem ds. rozwoju regionalnego, Pełnomocnikiem Zarządu Fundacji Pro Civitas Bono. (z Radomia, TR 88)

- Witam Panią. Fundacja Pro Civitas Bono jest organizatorem nowej inicjatywy pt „Radomska Akademia Rozwoju Regionalnego”. Skąd taki pomysł?
Aneta Śledź: Od dawna chodził za mną pomysł zorganizowania forum, którego celem byłoby wspieranie mieszkańców naszego regionu, poszukiwanie rozwiązań społecznych problemów, zarówno tych dużych, które dotykają nas wszystkich, jak i małych, lokalnych spraw, które dzieją się w obrębie wsi, osiedla, szkoły, czy wręcz dotykają tylko kilka osób. Jako socjolog często stykam się z ludzką bezradnością wobec przepisów, decyzji urzędniczych, sporów sąsiedzkich czy problemów rodzinnych, w obliczu których wiele osób nie potrafi sobie poradzić, nie wie, do kogo może zwrócić się o pomoc.
- I Pani projekt jest w stanie rozwiązywać takie problemy?
Aneta Śledź: Wie Pan, co jest jedną z głównych barier utrudniających nam, Polakom, rozwój w sferze makro – czyli całego kraju, jak i mikro – małych wspólnot lokalnych? Jest to brak zaufania. Polak nie ufa nikomu, poza własną rodziną. Nie ufamy sąsiadom, nauczycielom, księżom, lekarzom, prawnikom itd. A już chyba najmniej ufamy politykom.
- Pani wybaczy, ale nie widzę związku…..
Cierpliwości (śmiech)…… otóż ten brak zaufania zatruwa nasze życie społeczne, paraliżuje nasze działania, bo często nie jesteśmy w stanie zwrócić się do nikogo po pomoc, nie mamy się komu zwierzyć, zżera nas to od środka….. Uruchamiając Akademię chciałabym stworzyć przestrzeń do wzajemnej współpracy, pomocy, wymiany poglądów pomiędzy rożnymi grupami interesów, szukania kompromisu. Chciałabym także, aby w ramach Akademii odnaleźli się ludzie o podobnych problemach i poglądach, by odkryli, że nie są sami i dzięki temu razem mogą wiele zdziałać. Mam nadzieję, że w ten sposób uda nam się odblokować społeczną energię tkwiącą w mieszkańcach naszego regionu i dzięki wspólnym działaniom wiele problemów zostanie rozwiązanych.
- Pierwszym projektem realizowanym w ramach Akademii są szkolenia z możliwości uzyskania dotacji z Unii Europejskiej dla przedsiębiorców i organizacji pozarządowych. Może nam Pani o nich trochę więcej opowiedzieć?
Bardzo chętnie. Zorganizowałam te szkolenia z myślą o kreatywnych mieszkańcach naszego regionu, którzy mają wiele pomysłów, a brakuje im pieniędzy (śmiech)… czyli właściwie dotyczy to każdego, w tym mnie. Ale poważnie mówiąc, mam nadzieję, ze dzięki wiedzy zdobytej na tych szkoleniach zarówno przedsiębiorcy, jak i organizacje pozarządowe z naszego regionu będą mogły rozwinąć swoją działalność, zatrudnić dodatkowych pracowników, udzielić pomocy większej liczbie potrzebujących….. Zachęcam do zgłaszania się na szkolenia nie tylko w Radomiu, ale w Białobrzegach, Policznie, Przysusze, Warce, Lipsku, Zakrzewie, wszystkie informacje na www.pcb.fundacja.org.
- Jakie są Pani plany na przyszłość?
Chciałabym mieć większy wpływ na rozwiązywanie problemów, z jakimi zmagają się mieszkańcy naszego regionu. Kolejnym naszym projektem będzie zdiagnozowanie systemu opieki nad chorymi na Alzheimera w regionie radomskim, szkolenia dla pracowników socjalnych oraz zorganizowanie regionalnej sieci grup wsparcia dla opiekunów chorych na Alzheimera. Choroby otępienne będą społeczną plagą XXI wieku, a państwo bardzo często cały ciężar opieki nad chorym zwala na rodziny. Jako ekspert ds. rozwoju regionalnego patrzę na każdy problem społeczny systemowo, starając się dociec, jak on jest rozwiązywany na poziomie instytucji. Pan wie, że w dokumentach strategicznych województwa mazowieckiego nie wymieniono chorób otępiennych na liście najważniejszych problemów społecznych? Tak nie może być!!!
- Skąd czerpie Pani energię do działań społecznych, nie szkoda Pani czasu?
Na razie nie (śmiech). Zawsze byłam aktywna, jestem pasjonatką rozwoju regionalnego, który zgłębiam od strony naukowej, prowadząc prace studialne i badawcze oraz przedsiębiorcą
i działaczką społeczną, co pozwala mi realnie oddziaływać, kreować pewne działania prorozwojowe. Moim zdaniem rozwój naszego regionu jest możliwy tylko poprzez inwestowanie bezpośrednio w ludzi, w ich kompetencje, zdobywanie nowych umiejętności, wspieranie w rozwiązywaniu często przyziemnych, codziennych ludzkich problemów. Rozwój zaczyna się od pojedynczego człowieka. Jako społeczny lider staram się po prostu pomagać ludziom.
- Dziękuję za rozmowę i życzę realizacji planów
Rozmawiał Adam Dziedzic
Gratulacje za udział w programie Senior - Wigor (z Radomia, lipiec 2015)
Jak nas informuje Janusz Kalinowski z Zespołu Informacji Prasowej i Publicznej Urzędu Miejskiego w Radomiu, spotkanie z przedstawicielami samorządów, które będą tworzyły domy dziennego pobytu dla osób w wieku 60+, zainaugurowało realizację rządowego programu Senior-Wigor. Uroczystość odbyła się w ogrodach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. List gratulacyjny z rąk premier Ewy Kopacz odebrała m.in. wiceprezydent Radomia Anna Białkowska.
-Zdecydowaliśmy się na udział w programie, ponieważ realizując politykę prorodzinną należy pamiętać o przedstawicielach wielu różnych pokoleń, w tym także o seniorach. Mamy już uchwałę w sprawie wprowadzenia w mieście karty seniora, a teraz tworzymy dom dziennego pobytu. Zapewniam jednocześnie, że na tym nie poprzestaniemy. Mamy bowiem jeszcze kilka innych pomysłów – zwierzyła się wiceprezydent Anna Białkowska.
Przypomnijmy, że Radom otrzymał z rządowego programu Senior-Wigor 267 tysięcy złotych. Te pieniądze pozwolą przygotować i wyposażyć pomieszczenia w kamienicy przy Rwańskiej 7. Osoby w wieku 60+ będą mogły skorzystać z wielu ciekawych zajęć przystosowanych do ich potrzeb. Spotkania w gronie rówieśników i specjalistów, wypełnione będą ćwiczeniami i relaksem. Placówka ma rozpocząć działalność już jesienią.
Na zdjęciu: Premier Ewa Kopacz /w środku/ z wyróżnioną gratulacjami na piśmie wiceprezydent Radomia Anną Białkowską /z lewej/ oraz Elwirą Skoczek dyrektor Wydziału Zdrowia i Pomocy Społecznej UM w Radomiu
♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦
ZNANI I NIEZNANI RADOMIANIE czyli PAMIĘĆ UTRWALONA NA NAGRBKACH NEKROPOLII przy ul. Limanowskiego (z Radomia, czerwiec 2015)
Jerzy Przyborowski Przewodniczący Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu wraz z wiceprzewodniczącym Januszem Wieczorkiem poprowadzili 3. czerwca radomskich dziennikarzy już drugą z kolei ścieżką edukacyjną z cyklu ,,Znani i nieznani Radomianie”. Czerwcowa zieleń i ćwierkot ptaków dowodziły, że cmentarz latem, to niczym ożywione muzeum sakralne zachęcające ludzi do poznania dokonań ludzi tworzących historię Radomia. W jednej z największych zabytkowych nekropolii południowego Mazowszu spoczywają snem wiecznym wiele pokoleń Radomia. Tym razem przewodnikami byli nie tylko Jerzy Przyborowski i Janusz Wieczorek. Bardzo pomocnym okazał się nowy folder autorstwa Janusza Wieczorka. Dokonał on wyboru 26. cennych architektonicznie grobów i nagrobków upamiętniających zmarłych, wybranych spośród różnych przedziałów czasowych, środowisk społecznych i zawodowych. Okaże się on cennym przewodnikiem dla młodzieży interesującej się historią rodzinnego miasta, począwszy od XIX wieku. Przypomnijmy, że cmentarz rzymskokatolicki został założony w 1812 roku, wówczas poza rogatkami miasta, przy trakcie staro krakowskim.
Folder przewodnik ilustrowany kolorowymi zdjęciami autorstwa Ewy i Remigiusza Kutyłów został złożony i wydrukowany w Zakładach Poligraficznych NOWAR – GRAF Radom w roku 20 – lecia działalności wspomnianego na wstępie Społecznego Komitetu na rzecz ratowania zabytków najstarszej nekropolii Radomia. Renowacji czy nawet rewitalizacji zostaną poddane także niektóre groby i nagrobki uwidocznione w nowym przewodniku. Janusz Wieczorek poinformował, że będą wydawane wydawnictwa z okazji ważnych rocznic. Po powstańcach styczniowych nadeszła kolej na Legionistów Józefa Piłsudskiego w związku ze 100 – leciem walk toczonych przez I Brygadę, w której służyło wielu Radomian . Na cmentarzu istnieje zabytkowa kwatera Legionistów.
W przewodniku 2, autorzy umieścili następujące zabytkowe groby i nagrobki:
Rodziny Gieryczów, Konstantego Mireckiego /1815 -1903/ -Anioł Ciszy, ks. biskupów diecezji radomskiej - Edwarda Materskiego i Stefana Siczka, Leokadii Wierusz – Kowalskiej /zm. 1929r/, Wojciecha Dolińskiego /1837 -1913/, Krystyny Dąbrowskiej /1821-1858/, Adama Jaxy Komornickiego /1839 – 1916/, M. J.Chagowskich, rodziny Pawlikowskich, rodziny Glejnichów, Marianny Chludzińskiej / 1794-1843/.Józefa Grzecznarowskiego, rodziny Plużańskich, Gozmanów i Pholów, rodziny Herdinów, rodziny Surmackich, cenotaf Stanisława Wernera /1888-1906/, Rafała Leszczyńskiego /1834-1881/, Juli Leszczyńskiej /184—1912/, Jana Płacheckiego /1851-1915/,rodziny Wierzbowskich, Walentego Ronthala /1800-1883/, Władysława Kinickiego /1835-1880/, rodziny Pinko i Pruszaków, ks. Józefa Satryana i rodziny Bieńkowskich oraz nagrobek ks. Kazimierza Kłaczyńskiego/1797-1857/. Mieczysław Kaca




Aktualności

W 2017 roku samorządowa Gmina Kowala zrealizowała inwestycje wartości ponad 3,5 mln zł. Najważniejsze z nich to przebudowa trzech odcinków dróg: prowadzącego przez Młodocin Mniejszy w stronę Kątów, drugiego w kierunku Walentynowa, do sołectwa Romanów oraz trzeciego - przez Kowalówkę. Remonty dróg kosztowały 600 tys. zł. Zakończony został remont budynku po posterunku policji. Na 1., piętrze już funkcjonuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej . Parter zajmie komisariat policji obsługiwany przez 10 funkcjonariuszy. Wyposażenie wnętrz jest już gotowe. Otwarcie ma nastąpić po świętach, w kwietniu, z udziałem ważnych przedstawicieli MSW. Z pewnością mieszkańcy gminy poczują się bezpieczniej. Ważne, że wiele spraw na linii policja- obywatel będzie można załatwić na miejscu w Kowali, bez potrzeby wyjazdu do Radomia.


Pierwsze z cyklu spotkań informacyjnych dla osób w wieku produkcyjnym odbyło się w Urzędzie Miasta Radomia. Zorganizowało je Radomskie Centrum Onkologii, które realizuje Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi współfinansowany z funduszy unijnych.
Na spotkanie przyszło 65 osób zainteresowanych bezpłatnymi badaniami profilaktycznymi wykonywanymi w ramach tego programu.
19 stycznia przed szydłowieckim ratuszem rozpoczęły się Centralne Obchody 155. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego.
Na tą wyjątkową lekcję historii, już po raz 18 zaprosili jej organizatorzy: Burmistrz Szydłowca, Federacja Kapituły Równość, Wolność, Niepodległość Kontynuacji Tradycji Powstania Styczniowego 1863 r., samorządy gmin: Suchedniów, Bodzentyn, Wąchock, Skarżysko Kościelne, Związek Strzelecki oraz Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek.
Radom po raz drugi został świetlną stolicą Mazowsza, uzyskując w pierwszej turze konkursu wyniki lepsze m.in. od Płocka i Warszawy. Teraz rywalizuje z 15. najlepszymi w I etapie miastami o miano "Świetlnej stolicy Polski". Dzięki zwycięstwu Radomia w etapie wojewódzkim do radomskich organizacji pozarządowych trafi sprzęt AGD o wartości 10 tysięcy złotych.
- Jesteśmy dumni, że w finale reprezentujemy całe województwo mazowieckie. Liczymy oczywiście na nagrodę na szczeblu ogólnopolskim, a jednocześnie to szansa na promocję naszego miasta w całym kraju – zachęca prezydent Radosław Witkowski.
W subregionie radomskim, podobnie jak w całej Polsce, w niedzielę 14 stycznia 26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebrane w tym roku pieniądze zostaną przeznaczone na wyrównanie szans w leczeniu noworodków.
W Radomiu , finałowy koncert odbędzie się na placu Corazziego. Zagrają przede wszystkim radomskie zespoły, a gwiazdą wieczoru będzie grupa Chłopcy z Placu Broni. Na ulicach będzie kwestować trzystu wolontariuszy, a w sklepiku WOŚP jest możliwość nabycia przedmiotów ofiarowanych przez przyjaciół Orkiestry. W programie jest też wiele imprez towarzyszących.
Urząd Miasta i Gminy w Szydłowcu, pokrewne samorządy: powiatowy w Skarżysku oraz z miast i gmin południowej części Województwa Świętokrzyskiego – Suchedniowa, Bodzentyna, Wąchocka i Skarżyska Kościelnego są wraz ze Związkiem Strzeleckim ,,Strzelec”, Urzędem do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i innymi organizacjami patriotycznymi współorganizatorami lub partnerami Centralnych Obchodów 155 –lecia Wybuchu Powstania Styczniowego. Patronat narodowy objął nad nimi Prezydent RP Andrzej Duda w ramach Obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości..
Uroczystości Centralne zostaną zainaugurowane 19 stycznia o godzinie 15.00 na Rynku Wielkim w Szydłowcu. O godz. 15.30 rozpocznie się msza św. w kościele pw. św. Zygmunta w intencji Powstańców z 1863 roku i Ojczyzny.
W sobotę (6 stycznia) o godz. 12.00 z radomskiego Rynku wyruszy tradycyjny Orszak Trzech Króli.
W Rynku przedstawiciele Bractwa Kurkowego odczytają Edykt Cesara Augusta, a następnie trzej królowie, w których role wcielą się Leopold Suski, Andrzej Musiał i Mirosław Kieszkowski, poprowadzą orszak pod kościół ewangelicko-augsburski. Tam uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 zaprezentują scenkę pod nazwą „Grzech pierwszych ludzi”. Kolejne inscenizacje odbędą się przed kościołem o.o. Bernardynów, u zbiegu ulic Witolda i Żeromskiego oraz przed kościołem garnizonowym. Orszak będzie zmierzał na Plac Corazziego, gdzie na jego uczestników będzie czekała zaaranżowana szopka z żywymi zwierzętami. Tam trzej królowie pokłonią się nowo narodzonemu Chrystusowi. Orszak zakończy koncert kolęd w wykonaniu uczniów PSP nr 4 na scenie usytuowanej przed Urzędem Miejskim. Po zakończeniu na wszystkim uczestników orszaku będzie czekała gorąca herbata.





