Aktualności

2019.04.13

RADOM: SUKCESY HUMANISTYCZNE VI LO im J.KOCHANOWSKIEGO

 

Bieżący rok jest nader szczodry w sukcesy humanistyczne  uczniów VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu .W  zawodach centralnych 60. Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym wśród 30 laureatów z całej Polski, dwóch, to uczniowie z ,,Kochanowskiego”. Są to - Bartosz Czarnecki z klasy 3D i Filip Barański z klasy 1A. Opiekunem naukowym obu chłopców jest dr Adam Duszyk. To największy sukces VI LO w historii tej olimpiady.

W  Gdańsku zakończył się finał 45. Olimpiady Historycznej, w którym uczestnictwo jest limitowane. Na okręg radomsko-kielecki przypadło tylko  3   uczniów. W tym roku wszyscy trzej byli z VI LO w Radomiu. Efekt końcowy: 2 laureatów i 1 finalista. Laureatami zostali Filip Główka 3D (opiekun dr Adam Duszyk), Piotr Markowski 2D (opiekunka Iwona Grześkiewicz) i Adam Guza 2D został finalistą (opiekunka Iwona Grześkiewicz). To także największy sukces Kochanowskiego w długiej historii tej olimpiady.

 W ubiegłym tygodniu zakończył się etap centralny Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. Tym razem rozbiliśmy bank. VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu ma aż 6 finalistów (w tym jednego ucznia, który jeszcze w czerwcu powalczy o tytuł laureata). I tak dr Adam Duszyk przygotował, Paulinę Delegę, Grzegorza Szabelaka, Bartosza Czarneckiego i Filipa Główkę (kl. 3D); Iwona Grześkiewicz Adama Guzę (kl. 2D) i Paweł Korba Mikołaja Kosunia (kl. 3A). Jest to olimpiada z takimi samymi uprawnieniami jak  historyczna.

W Olimpiadzie Polonistycznej finalistką została Paulina Delega z 3D przygotowywana przez Zbigniewa Wieczorka.

Wymienione olimpiady zwalniają z egzaminu maturalnego oraz dają indeksy na wymorzone kierunki na najlepszych uniwersytetach. Takiej ofensywy humanistyki jeszcze w Kochanowskim nigdy nie było a to jeszcze nie koniec ponieważ jeszcze nierozstrzygnięte są dwie olimpiady.  Oprac. (km)