Aktualności

2018.12.04

W IŁŻECKIEJ BIBLIOTECE O ANDRZEJKOWYCH TRADYCJACH I ZWYCZAJACH

Pani Małgorzata Kosel z oddziału dziecięcego Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w łłży nadesłała nam fajną relację (tekst i fotki) z  andrzejkowego wieczoru.

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłży w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki z okazji św. Andrzeja odbyło  się  spotkanie pt.: „Wieczór tradycji i wróżb andrzejkowych”. Panie bibliotekarki  zadbały o to, by dzieci poznały  dawne i obecne obyczaje, zaś dorośli trochę powspominali. Inicjatorki spotkania  o andrzejkowych wróżbach, przeczytały fragmenty z książek:  Zenona Gierały  („Cztery pory roku”), Wojciecha Śliwerskiego  („ Andrzejki - Wróżby”),„Tradycje polskie” oraz opowiadanie Patrycji Zarawskiej pt.„Wieczór wróżb”. Nie zbrakło  recytacji wierszy. Po tej urozmaiconej lekturze uczestniczkom zebrało się  na  wspomnienia o tym,  jak  dawniej  w andrzejki bywało. Dzieci z wypiekami na buziach  słuchały  lektur i opowieści.

Każdy  z uczestników  chciał   mieć swój udział  w przygotowanych wróżbach.   wróżono więc  ze szpilek, z kostki do gry, z kubeczków z losami, z mocy kolorów oraz ze …słodkich pierniczków. Oprócz tradycyjnego przekłuwania serca, które zdradziło imię ukochanej lub ukochanego, można było również poznać cechy swojego charakteru (magiczne cyferki na kostce) oraz dowiedzieć się, kto kim zostanie w przyszłości. Smakowanie słodkości dopełniło radości i zadowolenia z  andrzejek w iłżeckiej bibliotece.