Aktualności

2018.11.10

Głaz upamiętniający 100 – lecie Niepodległej

W Radomiu obchody 100-lecia Niepodległej są bardzo urozmaicone i nie ograniczają się do  głównych uroczystości w niedzielę 11 Listopada. Przypomnijmy jednak, że w niedzielę o godz.  12 Radomianie zapraszani są na Plac Corazziego, by z Jubilatką Orkiestrą Dętą Grandioso uczestniczyć w historycznym akcie wspólnego odśpiewania hymnu państwowego ,,Jeszcze Polska nie zginęła…”

Wczoraj,  9 listopada w  katedrze została odprawiona msza święta w intencji  Józefa Mariańskiego jednego z głównych bohaterów wydarzeń  w Radomiu ,w pierwszych dniach listopada 1918 roku. Po nabożeństwie wyruszył Marsz Wolności pod hasłem ,,Najdzielniejszy z dzielnych”. Na Placu Konstytucji 3 Maja odbyła się inscenizacja  historyczna, a na ścianie Muzeum im. Jacka Malczewskiego- odsłonięta tablica Marszałka Józefa Piłsudskiego. Natomiast na Placu Corazziego  uczniowie ,,Kochanowszczaka” przedstawili rekonstrukcję wydarzeń z dni nazwanych przez historyków Republiką Radomską. W rocznicowym marszu  ulicami Radomia zaprezentowali się też uczniowie PSP nr 33.

10 listopada  na skwerku przed ,,Resursą Obywatelską”   został odsłonięty kamień upamiętniający 100-lecie Niepodległej. Inicjatorem  zrealizowanego pomysłu i wydarzenia jest radny Adam Bocheński. Podziękował on  wielu instytucjom i osobom, poczynając od konserwatora zabytków, którzy wsparli realizację cennego społecznie pomysłu. Wielu z nich uczestniczyło  w odsłonięciu Kamienia Pamięci, wśród nich kilkunastu radnych kończącej się i nowo wybranej Rady Miejskiej w Radomiu, nauczyciele i uczniowie klas mundurowych  radomskiego oddziału ZDZ, przedstawiciele innych szkół , jednostki obrony terytorialnej, solidarnościowej organizacji kombatanckiej, leśników, mieszkańców podradomskich wsi.  Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele pw. Świętej Trójcy. Pamiątkowy kamień poświęcił superior jezuitów o. Jan Noszczak, odsłonięcia tablicy pamiątkowej przytwierdzonej do głazu dokonali Dariusz Wójcik przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu i pomysłodawca radny Adam Bocheński.  Wymienieni i przedstawiciele mieszkańców Radomia, wieńce i kwiaty złożyli też pod kamieniem przypominającym Republikę Radomską powstałą w pierwszych dniach listopada 1918 roku, o której przypomina też rozłożysty stuletni dąb, będący nie tylko żywą pamiątką lecz już Pomnikiem Przyrody, podlegającym prawnej ochronie. Fotki obrazują uroczystość przed ,,Resursą Obywatelską”, zakończoną wspólnym zdjęciem. (mk)