Aktualności

2018.10.30

Radom: 1 listopada darmowa komunikacja miejska

 

Bezpłatna komunikacja miejska, specjalne linie autobusowe i zmieniona organizacja ruchu - to wszystko 1 listopada - w dzień Wszystkich Świętych - ma ułatwić sprawny dojazd na radomskie cmentarze.

- Bardzo proszę wszystkich, którzy nie muszą tego dnia jechać samochodem, aby tego dnia skorzystali z darmowej komunikacji publicznej. Autobusy będą kursowały bardzo często, a dla zapewnienia jak najpłynniejszego ruchu, zostaną dla nich wydzielone specjalne pasy, dzięki czemu nie będą one musiały stać w korkach - mówi prezydent Radosław Witkowski.

 


Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji informuje, że w związku ze wzmożonym ruchem w sąsiedztwie cmentarzy, w dniach od 1 do 4 listopada 2018 roku (od czwartku do niedzieli) będą obowiązywały zmiany w organizacji ruchu kołowego i w kursowaniu komunikacji miejskiej.

Organizacja ruchu

W dniach od 1 do 4 listopada ulica Limanowskiego będzie zamknięta pomiędzy ulicami Maratońską a Tytoniową. Zamknięte będą również ulice Chopina, Obrońców, Kurpiowska, Ordona, Kujawska i Hutnicza. Zakaz wjazdu nie będzie dotyczył tylko mieszkańców tych dróg (w przypadku ulicy Obrońców także pojazdów z zezwoleniem ZUK). Ulica Dębowa od Limanowskiego do parkingu będzie drogą jednokierunkową. Uwaga! Prawie cała ulica Tytoniowa będzie objęta zakazem zatrzymywania się ze względu na konieczność zapewnienia przejazdu autobusom komunikacji miejskiej.

Dojazd do cmentarza na Firleju będzie możliwy od 1 do 4 listopada wyłącznie od strony ulicy Warszawskiej (w drugim kierunku będą mogły jeździć tylko autobusy miejskie)! Południowe pasy ulic Ofiar Firleja (od Warszawskiej do Mieszka I) i Witosa (od Warszawskiej do przedłużenia Mieszka I) będą przeznaczone dla pojazdów indywidualnych. Podobnie będzie także na ulicy Mieszka I wraz z jego przedłużeniem (od Witosa aż do ronda Powstańców Warszawy). Apelujemy do kierowców prywatnych aut, żeby nie jechali przez Józefów do trasy nr 7, ponieważ będą zawracani tam przez policję. Funkcjonariusze będą wpuszczali w ulice Mieszka I (na północ od ronda Powstańców Warszawy) i Aleksandrowicza (na zachód od pętli autobusowej naprzeciw szpitala) jedynie autobusy lub inne uprzywilejowane pojazdy. Zakaz ruchu (oprócz mieszkańców) będzie obowiązywał również na całej ulicy Gombrowicza.

Na ulicach Warszawskiej (przy cmentarzu prawosławnym) i Kozienickiej (przy cmentarzu w Rajcu Szlacheckim) obowiązuje zakaz zatrzymywania się. Miejsca postojowe będą tam odpowiednio obok cerkwi prawosławnej oraz przy ulicy Północnej.

Komunikacja miejska

W dniu 1 listopada w godzinach około 6:30-19:30 zostanie uruchomiona linia pospieszna CM, łącząca cmentarze na Borkach i na Firleju (kursy maksymalnie co trzy minuty). Trasa linii: Maratońska, 1905 Roku, Dowkontta, Poniatowskiego, plac Dworcowy (powrót przez Poniatowskiego), Traugutta, Żeromskiego (powrót przez Wałową, Lekarską i Tochtermana), Malczewskiego, Warszawska, Kusocińskiego, Chrobrego, Mieszka I, Ofiar Firleja (powrót przez Ofiar Firleja, Warszawską i Aleksandrowicza). Na trasie linii CM będą obowiązywały wyłącznie wybrane przystanki!

W dniu 1 listopada będą uruchomione linie dodatkowe do cmentarza na Borkach - do ulicy Maratońskiej: C9 z Prędocinka (co 7 minut) i C15 z Janiszpola (co 32 minuty). W rejonie cmentarza będą też jeździć linie 1, 7, 8, 12, 13, 14, 16, 17 i 25 (dla linii 1, 16 i 17 będą obowiązywać objazdy przez ulice Tytoniową i 1905 Roku).

Dojazd do cmentarza na Firleju, oprócz wspomnianej wyżej linii CM, zapewnią też autobusy linii 4 (od 1 do 4 listopada dojazd ulicami Warszawską, Aleksandrowicza, Mieszka I i Ofiar Firleja, a powrót Ofiar Firleja i Warszawską) i 13 (1 listopada dojazd ulicami Mieszka I i Ofiar Firleja, a powrót Ofiar Firleja, Warszawską, Aleksandrowicza i Mieszka I, a od 2 do 4 listopada podobnie, ale z podjazdem przed szpital na Józefowie kursami w stronę Firleja). Autobusy będą mieć większe częstotliwości.

Zostanie też uruchomiona dodatkowa linia C4, kursująca z ulicy Żeromskiego na Firlej (1 listopada co 10 minut). Ma ona na celu głównie odciążenie innych linii na najbardziej obleganym odcinku oraz zapewnienie dojazdu do cmentarza z tych przystanków w centrum miasta, na których nie zatrzymuje się pospieszna linia CM. W tym roku linia C4 będzie jeździła przez ulice 11 Listopada, Chrobrego i Mieszka I.

Od strony ulicy Witosa dojazd zapewnią autobusy linii 12 i 21 (od 1 do 4 listopada dojazd ulicami Warszawską, Aleksandrowicza, Mieszka I i Witosa, a powrót Witosa i Warszawską). Oznaczone w rozkładach kursy od 2 do 4 listopada będą wykonywane z podjazdami do pętli Wincentów. Autobusy będą mieć większe częstotliwości. Uruchomiona zostanie również linia dodatkowa C21 (z pętli Os. Gołębiów I do przystanku Witosa / Cmentarz (co 30 minut w dniach 1, 3 i 4 listopada). Obsługę końcowego odcinka ulicy Witosa oraz ulicy Klwateckiej zapewni w godzinach około 9:00-16:00 linia zastępcza Z21 (szczegóły podajemy w oddzielnym komunikacie).

W dniu 1 listopada dojazd w pobliże cmentarza w Cerekwi zapewni linia 8. Autobusy będą większością kursów jeździły od ulicy Wolanowskiej przez Wapienną do tymczasowego przystanku przy stacji wodociągowej. Częstotliwość na linii 8 zostanie zwiększona. Tego dnia w godzinach około 6:30-18:30 dojazd do cmentarza przy ulicy Lubelskiej w Małęczynie Nowym zapewni linia 24 (każdy kurs z Michałowa).

Dla linii 3, 9, 11 i 23 będą w dniu 1 listopada obowiązywać rozkłady specjalne.

Pozostałe informacje

MZDiK apeluje do kierowców, aby w miarę możliwości nie korzystali w tych dniach z własnych samochodów. Warto dojechać do cmentarzy autobusami, które w tych dniach będą kursowały ze zwiększonymi częstotliwościami. Uwaga! 1 LISTOPADA komunikacja miejska będzie BEZPŁATNA dla wszystkich pasażerów. Dla autobusów jeżdżących na Firlej zostaną wyznaczone tak zwane kontrapasy, dzięki czemu nie będą one musiały stawać w korkach! Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych w rejonie cmentarzy MZDiK prosi o pozostawienie ich dla osób przyjezdnych i najbardziej potrzebujących (na przykład starszych oraz niepełnosprawnych).

Dokładne informacje są dostępne na oficjalnej stronie MZDiK: www.mzdik.pl.

Uruchomienie kursów zastępczej linii Z21

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji informuje, że w związku z koniecznością zapewnienia obsługi Wincentowa i Wólki Klwateckiej podczas korekt tras linii 12 i 21 w pobliżu cmentarza, w dniach od 1 do 4 listopada 2018 roku (od czwartku do niedzieli) będzie jeździła zastępcza linia Z21.

Linie miejskie 12 i 21 będą w dniach od 1 do 4 listopada kursowały objazdem przez ulice Aleksandrowicza i Mieszka I do przystanku Witosa / Cmentarz 05 (w kierunku ulicy Warszawskiej), który będzie pełnił dla nich funkcję przystanku końcowego (pętli). W dniu 1 listopada będzie to dotyczyło wszystkich kursów obu linii, a w dniach od 2 do 4 listopada tylko kursów linii 12 w godzinach około 9:00-16:00 (wariantowe kursy linii 21 będą wtedy wykonywane tym samym objazdem, lecz z przejazdem od ulicy Mieszka I do pętli Wincentów oraz z powrotem do pętli Witosa / Cmentarz 05). Powrót linii 21 w stronę pętli Os. Prędocinek będzie w dniu 1 listopada wykonywany z pominięciem ulicy Klwateckiej (szczegóły zmian w komunikacji miejskiej w sąsiedztwie cmentarzy w osobnym komunikacie).

W celu zapewnienia obsługi komunikacyjnej końcowego fragmentu ulicy Witosa i całej ulicy Klwateckiej zostanie uruchomiona zastępcza linia Z21, kursująca jednokierunkowo w godzinach około 9:00-16:00 na trasie: Warszawska / Rondo 10 (przystanek po stronie Michałowa), Warszawska, Aleksandrowicza, Mieszka I, Witosa, zawracanie na pętli Wincentów, Witosa, Warszawska, Klwatecka, zawracanie na pętli Wólka Klwatecka, Klwatecka (wahadło tylko 1 listopada!), Warszawska, zawracanie na rondzie Narodowych Sił Zbrojnych, Warszawska, Warszawska / Rondo 10.

Na trasie linii Z21 będą obowiązywały wszystkie stałe przystanki (wyjątek w dniu 1 listopada stanowi jedynie przystanek Warszawska / Janiszewska (NŻ) 12).

Dodatkowo linia Z21 zapewni także alternatywny dojazd i powrót z cmentarza komunalnego na Firleju (od strony północnej) dla mieszkańców zachodniej części Michałowa (na przystanku przy ulicy Warszawskiej autobus będzie miał postoje). W przypadku występowania dużego zatłoczenia w autobusach linii 12 i 21 będzie można skorzystać z linii Z21 (przejazd będzie o kilka minut dłuższy w porównaniu ze stałymi liniami miejskimi, lecz frekwencja pasażerów będzie mniejsza).

żródło:radom.pl