Aktualności

2018.08.27

Radom: Air Show 2018 już historią

 

Na Sadkowie zakończyły się największe w historii Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show 2018. Były one częścią obchodów 100-lecia niepodległości oraz 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego. Zaproszenie do udziału w Air Show przyjęły 22 kraje. - To dla nas ogromny zaszczyt, że kolejny raz mogliśmy być gospodarzem tej wyjątkowej imprezy. Z dumą możemy powiedzieć, że Radom na dwa dni stał się europejską stolicą lotnictwa. Jak zwykle dołożyliśmy wszelkich starań, by po raz kolejny nasi goście wywieźli z Radomia same dobre wspomnienia. Znów udowodniliśmy, że nasze miasto jest najlepszym miejscem do organizacji pokazów lotniczych. Mam nadzieję, że to nie jest ostatnie Air Show w kontekście zapowiedzi budowy portu lotniczego na Sadkowie przez Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. Na pewno jako prezydent będę zabiegał, żeby pomimo tej inwestycji, Air Show pozostało w Radomiu. Włożyliśmy wiele wysiłku, wykorzystując wieloletnie doświadczenie przy organizacji poprzednich edycji. Przygotowaliśmy dobrą organizację ruchu, zabezpieczyliśmy komunikację miejską, ale także nie zapomnieliśmy o gościach. Mam nadzieję, że nie spotykamy się po raz ostatni - mówił po zakończeniu Air Show prezydent Radosław Witkowski.

Podczas pokazów widzowie mogli podziwiać indywidualne pokazy, jak również występy zespołów akrobacyjnych, w tym m.in. Frecce Tricolori z Włoch, który zebrał najwięcej braw publiczności. Gorąco oklaskiwane były także występy zespołów Midnight Hawks z Finlandii, Patrouille Swiss ze Szwajcarii, Patrulla Aquilla z Hiszpanii, Baltic Bees z Łotwy, Krila Oluje z Chorwacji, Royal Jordan Falcons z Jordanii, a także pokazy w wykonaniu polskich grup „Biało-Czerwonych Iskier” i radomskich „Orliki”. Pokazy Air Show były też okazją, by zobaczyć w powietrzu takie maszyny jak F-16, Jas 39 Gripen, Su-27 czy Eurofighter. Pokazom jak zwykle towarzyszyła wystawa wyposażenia Sił Zbrojnych.

Koordynator pokazów generał Krzysztof Żabicki przyznaje, że z uwagi na deszczową aurę nie wszystko udało się zaprezentować, ale i tak jego zdaniem pokazy należy uznać za udane. - Natura spłatała nam trochę figla, ale dzięki zaangażowaniu wszystkich służb, wszystko co było możliwe zrealizowaliśmy. Uważam, że to była wielka uczta dla wszystkich miłośników lotnictwa. Sam widziałem łzy wzruszenia w oczach osób oglądających pokaz w wykonaniu włoskiego zespołu, który w połączeniu z piękną muzyką naprawdę robił wielkie wrażenie - podsumował.

Współorganizatorem Air Show jak zawsze było miasto, które odpowiadało m.in. za organizację komunikacji miejskiej i parkingów, zabezpieczenie sanitarne i medyczne oraz porządek. Na lotnisku był też punkt promocyjny Urzędu Miejskiego, na którym można było znaleźć liczne pamiątki, m.in. furażerki czy kartki pocztowe, a także materiały przybliżające Radom. Miasto zadbało także o bezpieczeństwo najmłodszych. Przy wejściach na teren lotniska pracownicy urzędu rozdawali opaski dla dzieci, na których można było wpisać imię i nazwisko oraz numer kontaktowy do opiekuna.

źródło:radom.pl