Aktualności

2017.11.11

Radom: W 99. Rocznicę Odzyskania Niepodległości

 

- Spójrzmy na naszą wspólną historię, na Republikę Radomską, na wydarzenia z listopada 1918 roku. Jeśli wszyscy tu zebrani jesteśmy z tego dumni, to znaczy że jest jeszcze coś ważnego, co nas łączy i wokół tego budujmy wspólnotę - mówił prezydent Radosław Witkowski podczas obchodów 99 rocznicy odzyskania niepodległości. Przypomniał, że zanim 11 Listopada Józef Piłsudski, odebrał z rąk Rady Regencyjnej władzę nad wojskiem, co czcimy jako początek wolności i niepodległości, Radom był już niepodległy od 10 dni. Stało się tak za sprawą obywateli miasta, którzy 2 listopada 1918 roku wzięli swój los we własne ręce, rozbrajając austriacki garnizon, przejmując władzę i powołując tzw. Republikę Radomską.  Tym samym Radom stał się jednym z pierwszych wolnych od zaborcy miast w Królestwie Polskim. - Warto znów powiedzieć: „Zaczęło się w Radomiu!”  - przypomniał obchody CZERWCA 76 prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Oficjalne radomskie obchody Święta Niepodległości, w których uczestniczyli m.in. parlamentarzyści,  radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego, przedstawiciele wojewody, władze miasta, reprezentanci służb mundurowych oraz organizacji społecznych zainaugurowała Msza Święta w Katedrze. Po niej na Placu Konstytucji odczytano Apel Pamięci, a przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza zostały złożone kwiaty. Uroczystość była też okazją do wręczenia odznaczeń. M.in. prezydent Radosław Witkowski i kilku innych  osób zostało uhonorowanych  złotym bądź srebrnym  Krzyżem Zasługi przyznanymi przez Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego. Wręczono też odznaczenia Za Zasługi dla ŚZŻAK  oraz innych organizacji Kombatanckich.

Wcześniej przedstawiciele władz Radomia  złożyli kwiaty przy Pomniku Czynu Legionów w Rynku, Pomniku 72. Pułku Piechoty oraz na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.

W ramach obchodów 99. rocznicy odzyskania niepodległości odbył się także tradycyjny Bieg Niepodległości. Na dystansie 10 kilometrów wystartowało ponad 300 zawodników. Każdy chętny mógł również uczcić rocznicę biegnąc na symbolicznym dystansie 1918 metrów.

Źródło: radom.pl

foto: mk