Aktualności

2017.08.31

Radom: Będzie nowy wiadukt w ciągu ul. Żeromskiego

 Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej w Radomiu radni zabezpieczyli w budżecie miasta 200 tys. zł na wykonanie dokumentacji projektowej budowy wiaduktu w ciągu ul. Żeromskiego.

- Jest on bardzo ważnym elementem układu drogowego w Radomiu. To obiekt, który od wielu lat nie był modernizowany. To także kluczowy element trasy N-S, której budowę rozpoczniemy jeszcze w tym roku. Mieszkańcy od wielu lat domagali się jego remontu – mówił prezydent Radosław Witkowski. Dokumentacja projektowa będzie obejmowała budowę całkiem nowego wiaduktu.  Będzie on krótszy, pozwalając  wykorzystać teren pod  obecnym  na miejsca parkingowe – kontynuował prezydent.

Decyzję o budowie nowego wiaduktu tak uzasadnia wiceprezydent Konrad Frysztak: - Analizowaliśmy ile może kosztować remont tego wiaduktu i okazało się, że  będzie on droższy niż budowa nowego. Chcemy jeszcze w tym roku, a najpóźniej na początku przyszłego,  być  w posiadaniu  kompletu dokumentów.

Przetarg na wykonanie dokumentacji ogłoszony zostanie za kilka tygodni. –  Zamawiając  dokumentację, zamierzamy  uzyskać pozwolenie na budowę. Elementem zamówienia będzie także kosztorys, który pozwoli  dokładniej  oszacować kwotę – informuje  wiceprezydent.

Wiadukt u zbiegu Żeromskiego i Lubelskiej był budowany w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Oddany w październiku 1985 roku był początkiem zmodernizowania ulicy Lubelskiej, a także sieci drogowej w centrum miasta oraz na osiedlu Dzierzków. W jego powstanie zaangażowane było Miejskie Przedsiębiorstwo Konserwacji Dróg i Mostów oraz Kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych.  Już wtedy ustalono także, że tereny pod wiaduktem, będą służyć jako parking dla mieszkańców okolicznych terenów.  Od momentu oddania obiektu, przejazd nad torami nie był modernizowany. Dopiero w roku 2013 kompleksowego remontu doczekały się schody w rejonie ul. Siennej. Wtedy betonowe stopnie zostały skute, a w ich miejsce położono antypoślizgową blachę ryflowaną.