Aktualności

2017.09.02

Zwoleńscy rowerzyści powrócili z Rajdu Wzdłuż Wisły


Grupa Rowerowa Zwoleń zakończyła dwuetapowy Rajd Rowerowy prowadzący wzdłuż Wisły. Zwoleńscy rowerzyści  w Roku Rzeki Wisły 2017, postanowili przejechać wzdłuż królowej polskich rzek  w ramach  dwuetapowego Rajdu Rowerowego,  wpisanego do ogólnopolskich wydarzeń.

Pierwszy etap z Gdańska przez Tczew, Gniew, Chełmno, Toruń, Ciechocinek, Włocławek, Wyszogród, Warszawę, Czersk, Warkę, Maciejowice, Łuczynów, Kozienice, Gniewoszów, Górę Puławską do Janowca o długości 850 kilometrów,  zwoleniacy przejechali  w dniach od 27 maja do 4 czerwca.

Drugi etap z Wisły do Janowca przez Ustroń, Oświęcim, Kraków, Niepołomice, Wolę Batorską, Szczucin, Baranów Sandomierski, Tarnobrzeg, Sandomierz, Solec nad Wisłą, Chotczę, o długości 530 kilometrów, przejechali  w czasie od 25 do 31 sierpnia. W Wiśle, pieszo dotarli do Baraniej Góry, w Oświęcimiu Brzezince zwiedzili Niemiecki Obóz Zagłady, Zamek Tarnowskich, a w  Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych uczestniczyli we mszy świętej. Z Oświęcimia do Krakowa jechali Wiślaną Trasą Rowerową. W Szczucinie zwiedzili XVIII wieczny Kościół p.w. św. Marii Magdaleny. W Baranowie Sandomierskim zatrzymali się na chwilę przy dawnej rezydencji magnackiej, a w Tarnobrzegu, dzięki uprzejmości  Stanisława  Bochniewicza  z Urzędu Miejskiego byli  w  Zamku Tarnowskich i Muzeum Historii  Tarnobrzega. W Solcu nad Wisłą, zwiedzili Kościół farny pw. Wniebowzięcia NMP z XIV wieku.  W Janowcu na grupę oczekiwał Jan Gędek, Wójt Gminy Janowiec, dojechali również - Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia i Włodzimierz Kabus Z-ca Burmistrza. W stolicy tej gminy, podczas przejażdżki promem, w obecności władz samorządowych Janowca i Zwolenia, Grupa Rowerowa Zwoleń oficjalnie zakończyła dwuetapowy Rajd wzdłuż królowej polskich rzek  zorganizowany  w Roku Rzeki Wisły 2017.  Finał tego  ważnego  wydarzenia został utrwalony  na  pamiątkowych  fotkach   wykonanych  na promie  i na brzegu Wisły. Rowerzyści do piosenki „Płynie Wisła płynie po polskiej krainie” dopisali kolejne zwrotki i zaśpiewali -Płynie Wisła, płynie ….. . W Janowcu zakole też sobie zrobiła, i Zwoleńską Grupę  orokiem zwabiła; Jechali od Gdańska jechali od Wisły, aby Rajd zakończyć w Roku Rzeki Wisły.

Staropolskim obyczajem, Pan Wójt  Janowca godnie  ugościł Zwoleniaków. Do Zwolenia  Rowerowi  rajdowcy  do Zwolenia dotarli o  godzinie 14 i przed Urzędem Miejskim, z udziałem  Pani Burmistrz nastąpiło rozwiązanie Rajdu. Wszyscy szczęśliwi z udanego wyjazdu wrócili do swoich domów.

Podczas obu etapów przejechali 1.380 kilometrów  trasy  wiodącej  przez osiem województw Polski: śląskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie i pomorskie. Jedenastoosobową Grupę prowadził  Czesław Nowakowski z flagą narodową z napisem Zwoleń, a zamykał Czesław Wójcik z flagą z logo Roku Rzeki Wisły. Trasę wstępnie wyznaczyła Elżbieta Nowakowska, natomiast w terenie Henryk Rokomiński i Stanisław Bilski.

Patronat nad Rajdem sprawowali: Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia, Fundacja Roku Rzeki Wisły oraz samorządy  miast, przez które przejeżdżali zwoleńscy rowerzyści.

Dziękujemy pani Elżbiecie Nowakowskiej za nadesłany tekst i fotki.