Aktualności

2017.08.30

Air Show w opinii Prezydenta Radomia i miejskiej statystyce

Prezydent Radomia Radosław Witkowski i szef jego kancelarii Mateusz Tyczyński podsumowali na środowej  konferencji  prasowej udział miasta w organizacji Air Show Radom 2017. Prezydent  pozytywnie wyrażał się o  współpracy  ze strona wojskową,  szefem MON Antonim Macierewiczem i oddelegowanym przez niego  do koordynacji pokazów lotniczych wysokiej rangi oficerami, w tym gen. dyw. Jarosławem Mika dowódcą generalnego rodzaju sil zbrojnych i  gen.. Krzysztofem Żabickim. Prezydent  Witkowski zadeklarował jednocześnie gotowość do organizacji przyszłorocznych Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show. - Będą one szczególne, bo związane z jubileuszem stulecia polskiego lotnictwa. Taką deklarację złożyłem na ręce Generalnego Dowódcy Jarosława Miki i mam nadzieję, że już niebawem będziemy mogli zorganizować spotkanie robocze i rozpocząć przygotowania do przyszłorocznej edycji Air Show - podkreślił prezydent Radosław Witkowski. Poinformował też o skierowaniu pisemnych podziękowań za dobrą współpracę przy organizacji pokazów na ręce ministra Antoniego Macierewicza oraz Generalnego Dowódcy Jarosława Miki.

Duży udział miasta Radomia  w organizacji i realizacji  imprezy potwierdzają m.in. takie dane statystyczne:

Nad organizacją ruchu kołowego oraz komunikacji miejskiej czuwało w weekend blisko czterdziestu pracowników Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.

Około 4000 kursów wykonały przez dwa dni wszystkie autobusy miejskie, które obsługiwały jedenaście linii dowozowych.  W sobotę i niedzielę w Radomiu kursowały łącznie 284 autobusy. Pracownicy MZDiK na bieżąco starali się reagować na wszelkie sytuacje koło lotniska. Wszystko po to, by widzowie mogli jak najsprawniej dotrzeć na pokazy i z nich wrócić.

Zakład Usług Komunalnych odpowiedzialny był  za utrzymanie czystości na płycie lotniska, wokół niego oraz za zorganizowanie i poprowadzenie parkingów dla pojazdów. Każdego dnia pokazów na płycie lotniska i wokół niego pracowało 73 pracowników ZUK.  Obsługą parkingów zajęły się 43 osoby z ZUK a ochronę tych obiektów zapewniło 22 strażników miejskich.

Na parkingach obsługiwanych przez Zakład Usług Komunalnych zaparkowało: 26.08.2017 r. ok. 1740 pojazdów a 27.08.2017r. około 1690 pojazdów.

W ciągu dwóch dni  zespoły ratownictwa medycznego Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego pomogły 261 osobom, 8 z nich przewieziono do szpitala, ale nie wymagały one hospitalizacji.

Szpital polowy udzielał porad w przypadkach bólu głowy, zasłabnięć, otarć, skaleczeń, zadrapań.

Przez dwa dni na radomskim lotnisku pracowało 88 pracowników pogotowia.

Radkom odebrał z samego lotniska ponad 28 ton odpadów. 

W każdy dzień pokazów do zbiórki odpadów zaangażowane były 3 śmieciarki i 1 pojazd do obsługi kontenerów.

Mateusz  Tyczyński   podał o dużym  zainteresowaniem  uczestników, szczególnie młodzieży i dzieci stoiskiem  promocyjnym przygotowanym przez Urząd Miejski. Do rąk gości Air Show trafiło kilkanaście tysięcy pamiątek i materiałów promocyjnych Radomia. Pracownicy Urzędu Miejskiego rozdali m.in. 5 tysięcy pamiątkowych furażerek i 2,5 tysiąca okolicznościowych kartek pocztowych. Z bardzo dużym zainteresowaniem widzów tegorocznych pokazów Air Show spotkały się specjalne opaski dla najmłodszych. Przez dwa dni rozdaliśmy łącznie 20 tysięcy takich opasek.Przez dwa dni przy obsłudze międzynarodowych pokazów lotniczych pracowało blisko 80 urzędników. Przez dwa dni służbę pełniło 50 strażników. Patrole straży miejskiej były nie tylko na lotnisku, ale także czuwały w mieście oraz zapewniały ochronę parkingów obsługiwanych przez ZUK.

Dużym powodzeniem cieszyły się imprezy kulturalno – rekreacyjne zorganizowane na terenie miasta, m.in.  koncert Zespołu Pieśni i Tańca WP w sąsiedztwie Resursy, Lady From Hell, Radom Fashion Show Lanberry oraz Gala Disco&Dance organizowana przez MOSiR nad zalewem Borki. (k)