Aktualności

2017.08.26

Air Show dobrze zaplanowane i perfekcyjnie realizowane

Przeciętny zjadacz chleba po godzinie obecności na Air  Show, dostaje zawrotu głowy. Z tego powodu misz maszem pachnie trochę nasza relacja  fotograficzna  z pierwszego, sobotniego dnia. Piruety lotnicze w powietrzu i potężne, owalne samoloty prezentowane  na ziemi, były podziwiane przez dziesiątki tysięcy osób,  w wielu wypadkach całe rodziny.  Słowa  szefa MON  zostały  dobrze odebrane. Powiedział on m.in: -Chcę  serdecznie podziękować organizatorom, wojsku polskiemu , parlamentarzystom Prawa i Sprawiedliwości oraz radnym, którzy tak wiele zrobili, by to co nie było możliwe, stało się możliwe. Serdeczne podziękowanie składam panu prezydentowi Radomia. Pana dobre słowo i dobra myśl były bezcenne. Podziękowanie kieruję do  mieszkańców Radomia. Wy gościcie u siebie całą Polskę!

Prezydent Radosław Witkowski,  poproszony przez   redaktorów telewizji ZEBRA  o komentarz, odpowiedział: -Odwzajemniam  podziękowanie dla   pana ministra Macierewicza i całej strony wojskowej, szczególnie adresuję go do  generała Żabickiego i pułkownika Dyńskiego oraz do  wszystkich zaangażowanych żołnierzy.  Dobry to przyczynek do tego, żeby mocno i jasno zadeklarować, że Radom gotowy jest do organizacji kolejnych międzynarodowych pokazów w przyszłym roku, z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa. I o tym będę rozmawiał z panem ministrem, a w niedzielę podczas ceremonii zakończenia tegorocznej edycji, zadeklaruje to publicznie w imieniu mieszkańców Radomia.

Tak więc realizacja niedzielnego  programu AIR SHOW, przebiegać będzie  w dobrej atmosferze. Rozpoczyna się   o godzinie 9:00 i kończy  około  godziny  19.  W sumie  pokazy tzw. dynamiczne wykonają lotnicy 12 krajów, głównie polscy, na  ponad 100 samolotach i śmigłowcach, m.in. zespoły akrobacyjne: łotewskich Baltic Bees, Biało-Czerwonych Iskrach Orlikach oraz grupy lotnictwa cywilnego, takie jak Red Bull - The Flying Bulls, Cellfast Flying Team i  Grupa Żelazny.

Samoloty   można oglądać także z bliska, na lotniczej wystawie statycznej. Są na niej  cywilne statki powietrzne i aeroplany czyli samoloty z dawnych lat, polskie z RWD-5R w roli głównej.

Załączony program  pokazów powietrznych  obejmuje samoloty  dysponowane przez polskie siły powietrzne:MiG-29, Su-22, F-16, C-295, C-130, M-28, TS-11, PZL-130, SW-4, Mi-2, Mi-24, W-3, Mi-8/17, Mi-14, W-3 PL, W-3, BSR Orbiter, W-3 SAR, G-550, SH-2G.

Samoloty zagraniczne, to m.in.: wloskie – EF-2000 Eurofighter, M-346, hiszpańskie - EF-2000 Eurofighter, austriackie – Saab J105 OE, ukraińskie – Su-27, An-26, rumuńskie – MiG-21, C-27 J, holenderskie – F-16, niemiecki - EF-2000 Eurofighter, litwski – C-27, amerykańskie – B-52 i B-1,  oraz NATO –wski  AWACS.

Pokazy naziemne, statyczne prezentują sprzęt i uzbrojenie różnego rodzaju , w tym  polskie: transportery Rosomak, czołgi Leopard i PT-91, sprzęt samochodowy z pojazdami HMMVW, M-ATV, wozy rozpoznawcze BRDM-2, samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe POPRAD, stacje radiolokacyjne i wyrzutnie rakiet, roboty saperskie, zestawy nurkowe, bezzałogowe pojazdy podwodne, systemy rozpoznawcze, sprzęt spadochronowo-desantowy,  obserwacyjny oraz uzbrojenie i wyposażenie taktyczne jednostek specjalnych. Jest na co popatrzeć. W sobotę zrobiliśmy co nieco zdjęć – sprzętu i ludzi, których zjawiło się na Sadkowie 45 tysięcy.  Prawdopodobnie w niedzielę widzów na  lotnisku w Sadkowie będzie więcej. Oto niektóre, sobotnie fotki. (k)