Aktualności

2017.07.27

Otwarcie Wilczego Szlaku w Nadleśnictwie MarculeNadleśnictwo Marcule jako jedno z ośmiu nadleśnictw w kraju zostało włączone w Wilczy Szlak – pierwszą pętlę Wielkiego Szlaku Leśnego. 28 lipca w Centrum Edukacji Przyrodniczej leśnicy zapraszają na otwarcie szlaku  informuje  - informuje  Edyta Nowicka – kierownik Zespołu ds. Promocji i Mediów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu

                                                                                                                                

Program uroczystości:

28 lipca 2017 r., Centrum Edukacji Przyrodniczej w Nadleśnictwie Marcule

godz. 11-18

 

  • Prezentacja Wielkiego Szlaku Leśnego i Wilczego Szlaku oraz Centrum Edukacji Przyrodniczej im. ks. bp. Jana Chrapka
  • Wykład o życiu św. Franciszka, prezentacja legendy o obłaskawieniu przez niego wilka z Gubbio
  • Spotkanie z wilkami, prof. Roman Gula, Muzeum i Instytut Zoologii PAN
  • Uroczyste otwarcie Wilczego Szlaku
  • Koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu
  • Leśne kino letnie: prezentacja filmów o wilkach i Wilczym Szlaku oraz innych leśnych atrakcjach
  • Wycieczka z leśnikiem po terenie Centrum Edukacji Przyrodniczej, Arboretum oraz Zagrodzie Edukacyjnej „Nasze Zwierzęta”

Wilczy Szlak to pierwszy etap Wielkiego Szlaku Leśnego – projektu Lasów Państwowych, który dotyczy turystyki i edukacji. Jest to trasa tematyczna łącząca wybrane obiekty według wspólnego klucza, którym w tym roku jest wilk.

Znajdująca się w Centrum Edukacji Przyrodniczej Nadleśnictwa Marcule figura św. Franciszka wpisała się w Wilczy Szlak poprzez legendę o obłaskawieniu przez niego wilka z włoskiego miasteczka Gubio.

7 lipca w Wilczym Szańcu w Gierłoży na terenie Nadleśnictwa Srokowo miało miejsce uroczyste otwarcie Wilczego Szlaku z udziałem dyrektora generalnego Lasów Państwowych, turystów i lokalnej społeczności. Oprócz Wilczego Szańca i Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum w Marculach leśnicy zapraszają także do odwiedzenia: Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Ssaków „Przytulisko” w Nadleśnictwie Krynki, ścieżki przyrodniczej „Tropem wilka” w Nadleśnictwie Głęboki Bród, Arboretum w Karnieszewicach (RDLP w Szczecinku), gdzie rośnie wawrzynek wilczełyko, ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej „Uroczysko Napromek" znajdującej się w pobliżu Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Napromek, gdzie istnieje specjalna woliera dla wilków, a także Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem, w którego okolicy w bieszczadzkich lasach organizowanych jest wiele imprez z wilkiem w tle oraz pomnika wilka w miejscowości Wyszanowa na terenie Nadleśnictwa Trzciel.

Przygotowana na Wilczym Szlaku przez leśników oferta turystyczna pozwoli odwiedzającym lasy skorzystać z gotowych scenariuszy wycieczek, w które została włączona infrastruktura edukacyjna i turystyczna Lasów. W piątek 28 lipca w Nadleśnictwie Marcule odbędzie jest inauguracja zlokalizowanego tu punktu Wilczego Szlaku. Zapraszamy!!!

 

*****

Wilk z Gubbio i św. Franciszek

„W czasie, gdy św. Franciszek przebywał w Gubbio (miasto i gmina w środkowych Włoszech), w okolicy pojawił się wilk, który napadał na inwentarz, a wkrótce potem również na ludzi. Każdy, kto próbował zabić wilka, był przez niego pożerany. Wilk z Gubbio terroryzował miasto aż do czasu oswojenia go przez św. Franciszka, który zawarł z wilkiem porozumienie, że jeśli nie będzie nikogo krzywdzić, ludzie będą go karmić do końca życia. Po dwóch latach wilk zmarł ze starości…”

Również nad leśnikami pracującymi w lasach marculskich i gośćmi odwiedzającymi Centrum Edukacji Przyrodniczej im. ks. bpa Jana Chrapka w Nadleśnictwie Marcule czuwa postać św. Franciszka. Figurka świętego usytuowana jest na polanie tuż przy wejściu do arboretum. Postać św. Franciszka dla leśników marculskich jest szczególnie ważna, ponieważ w podziękowaniu za służbę leśną pracownicy Nadleśnictwa Marcule ufundowali ją z okazji dwudziestolecia reaktywowania nadleśnictwa. Działające od roku 2006 Centrum Edukacji Przyrodniczej jest jednostką wyjątkową. W jej skład wchodzą m.in.: arboretum, w którym występuje ponad 900 gatunków roślin i ich odmian reprezentowanych przez ponad 2,5 tys. osobników, Zagroda Edukacyjna „Nasze Zwierzęta”, powstała w 2016 r., zamieszkiwana przez zwierzęta dzikie (daniele, muflony, koniki polskie, bażanty, kuropatwy, kaczki krzyżówki) i domowe (osły, owce, kozy, gołębie i drób ozdobny), oraz skansen sprzętu rolno-leśnego. Ten niezwykły zakątek jest pod wieloma względami miejscem szczególnym, chętnie odwiedzanym zarówno przez młodzież szkolną, jak i osoby dorosłe.

Godziny otwarcia: arboretum jest czynne od pn. do pt. w godz. 7.00–15.00, w sb. i ndz. w godz. 12.00–20.00. Współrzędne geograficzne: N 51º5’45,46’’; E 21º12’51,89’’