Aktualności

2017.07.07

W Domaniowie powitano lato.


Jak co roku, w pierwszą niedzielę lipca, nad zalewem w Domaniowie zbiera się tłum plażowiczów. Oblegają scenę i czekają na pojawienie się tej najpiękniejszej - „Miss Lata Ziemi Radomskiej 2017”. Organizatorem festynu jest Starostwo Powiatu Radomskiego i Urząd Gminy w Przytyku, a prowadzącym redaktor naczelny nowego kwartalnika „Nasz Powiat Radomski - Marek Oleszczuk, na co dzień naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu Radomskiego.

- To już jedenasta edycja „Powitania Lata” – powiedział starosta Mirosław Ślifirczyk,  otwierając festyn. - Mam nadzieję, że już od dzisiejszego dnia słońca nam nie zabraknie, tak jak dobrej zabawy i muzyki. Chcemy uatrakcyjnić to miejsce. Zarówno w Domaniowie, jak i Jagodnie. Powiat radomski przystąpił do ambitnych planów budowy ścieżek rowerowych. W przyszłym roku powinna się rozpocząć budowa pierwszej ścieżki długości9 kmz Radomia w tym kierunku, ale w przyszłości będzie prowadziła również do samego Przytyka, wzdłuż zalewu Domaniów i jeziora Jagodno. Myślę więc, że ten teren zyska przez to dużo na swojej atrakcyjności.

Niekwestionowaną atrakcją festynu „Powitanie Lata”, bo i trudno się dziwić, zważywszy na urodę pań, jest konkurs „Miss Lata Ziemi Radomskiej”. To tegorocznych eliminacji stanęły: Justyna Paluch, Sandra Ziółkowska, Paulina Dalach i Sylwia Maciejewska. Przemarsz po „wybiegu” w stroju codziennym i plażowym, kilka słów do mikrofonu i głosowanie. Emocje sięgały zenitu. Głosowała publiczność i jury w składzie: Mirosław Ślifirczyk - starosta powiatu radomskiego, Leszek Margas - wicestarosta, Dariusz Wołczyński - wójt Gminy Przytyk oraz Renata Mazur - sekretarz powiatu, Joanna Wontorska – skarbnik i Marzena Wiosna-Michałek - przewodnicząca Komisja Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Sportu. Tytuł Miss Ziemi Radomskiej jednogłośnie uzyskała tak od jury, jak i od publiczności, Paulina Dalach. Tytułem Wicemiss obdarzono Sandrę Ziółek i Sylwię Maciejewską. Czwarta z kandydatek, Justyna Paluch, zeszła z estrady z nagrodą pocieszenia.

W trakcie obrad jury odbył się dodatkowy konkurs „Mister” Lata. Został nim najmłodszy z kandydatów, trzynastoletni Patryk.

Festyn ma już tradycyjnie charakter sportowo-rekreacyjny, bo jaki inny może mieć zabawa na plaży. Od wczesnych godzin rannych odbywał się więc turniej piłki plażowej (siatkówki), a po jego zakończeniu, już w godzinach popołudniowych, budzące największe emocje „przeciąganie liny”. Obydwie konkurencje nadzorował Włodzimierz Bojarski, zastępca naczelnika Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu Radomskiego.

Turniej piłkarski rozegrał się między 16 parami pań i panów reprezentujących Radom, Przytyk, Kończyce, Wolanów, Przysuchę i Wierzbicę.

Pierwsze miejsce zdobyły radomianki Aneta Suligowska i Marta Mantowska. Złoty medal w zespołach męskich przypadł Jakubowi Michalskiemu i Piotrowi Filipowiczowi z Szydłowca i Radomia.

Do przeciągania liny zgłosiło się 8 pięcioosobowych zespołów z Kończyc, Domaniowa, Rożek, Beźnika, Starej Błotnicy i Radomia. Najmocniejsi okazali się przedstawiciele Kończyc (złoty medal), którzy w finałowym przeciąganiu pokonali Starą Błotnicę (srebrny medal). Brąz uzyskała drużyna z Radomia.

Sporym powodzeniem cieszył się również konkurs wiedzy o powiecie radomskim. Pytania miały sporą skalę trudności, ale były do odgadnięcia. W konkursie wzięli udział: Marek Kosmala, Kacper Górka i Sylwester Kowalczyk. Niezależnie od zdobytej ilości punktów wszyscy otrzymali nagrody.

To jednak nie wszystko. Na widzów czekały jeszcze takie atrakcje, jak trening z mistrzynią joggingu i pokaz iluzji. Całości imprezy towarzyszyła muzyka. Najpierw w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Moderato” pod batutą Radosława Piotrowskiego z Przysuchy, a potem, już wieczorem, występy zespołów Mix Dance, Camasutra i Silver. Dzień pełen wrażeń zakończył pokaz sztucznych ogni tworzących na falach zalewu niepowtarzalne i niezapomniane efekty wizualne.

Jacek Lombarski