Aktualności

2017.05.25

35. Jubileuszowe Ogólnopolskie Puszczańskie Harce Pionki – Puszcza Kozienicka 26-28 maja 2017 roku


Tradycja Puszczańskich Harców sięga 1983 roku, kiedy po raz pierwszy Szczep Drużyn Środowiskowych „Puszcza” w Pionkach obchodził swoje święto. Od tego czasu Puszczańskie Harce na stałe goszczą w kalendarzu harcerskich imprez. Zyskały też rangę Ogólnopolskiego Zlotu Zastępów Harcerskich.
Puszczańskie Harce to spotkanie zastępów odbywające się co roku w maju, już od 34 lat. Ma formę trzydniowego zlotu. Zastępy z różnych zakątków Polski rywalizują o przechodnie trofeum Harców - Puszczański Proporzec w ostępach Puszczy Kozienickiej, w okolicach miasta Pionki. Puszczański Proporzec to jedynie pretekst do spotkania. Najważniejsza jest idea braterstwa, możliwość poznania nowych przyjaciół, sprawdzenie umiejętności w terenie i kontakt z przyrodą.


Organizatorzy są otwarci i gościnni dla wszystkich. Przez 34 lata Szczep gościł zastępy z różnych zakątków Polski i różnych organizacji harcerskich: KIHAM, NRH, ZHP, ZHP-1918, SHK „Zawisza”, POH i ZHR. Bez względu na kolor chusty czy przynależność organizacyjną każdy czuje się na harcach DOBRZE. Tę tradycję pragniemy zachować na zawsze.
Co roku na Harce przyjeżdża kilkaset harcerek i harcerzy a w 1996 roku decyzją Naczelnictwa ZHR 14-te Puszczańskie Harce zostały podniesione do rangi Centralnych Ogólnopolskich Obchodów 85-lecia Harcerstwa, na które zjechało ponad 1200 harcerek, harcerzy, instruktorek i instruktorów.

W bieżącym roku 2017 Szczep Drużyn Środowiskowych "Puszcza" Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w Pionkach świętuje 35-tą Rocznicę Powstania. Jest to dla nas szczególna rocznica, zobowiązująca nas nie tylko do kultywowania tradycji ale także podejmowania służby w nowych, niezwykle trudnych czasach, kiedy ideały harcerskie i służba są szczególnie potrzebne.

W tym roku na Puszczańskie Harce zgłosiło swój przyjazd blisko 500 osób, 90 zastępów z następujących miejscowości: Warszawa, Kraków, Kluczbork, Poznań, Zakopane, Siedlce, Lublin, Bielsko-Biała, Bytom, Nowy Targ, Opole, Suchedniów, Kielce, Skarżysko-Kamienna, Mińsk Mazowiecki, Płońsk, Mielec, Prusy, Lubczyca, Milejowice, Przyłęk, Luborzyca, Luboń, Stok Lacki-Folwark, Kujakowice Górne, Turka, Nowe Osiny, Zwoleń, Radom, Kozienice, Jedlnia-Letnisko, Gózd, Suskowola, Laski, Łaguszów, Pionki.

Przedsięwzięcie zostało wsparte finansowo przez:
Ministerstwo Obrony Narodowej
Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
Gmina Miasto Pionki
Starostwo Powiatowe w Radomiu
Nadleśnictwo Kozienice w Pionkach

Więcej szczegółów na: www.pharce.ops.pl, facebook/pharce