Aktualności

2017.04.26

Urodziny Patrona


„Oficjalnie” 120 rocznica urodzin majora Henryka Dobrzańskiego – Hubala przypada dopiero 22 czerwca. Dlaczego więc obchodzono ją w kwietniu? Po części ze względów logistycznych. Koniec czerwca to w szkołach gorący okres tak dla uczniów jak i nauczycieli. Wystawianie ostatnich ocen, wypisywanie świadectw. Po części zaś dlatego, że obchodząc kolejną, w tym roku już 77 rocznicę śmierci Hubala, nikt nie myśli o okrągłej rocznicy, tego znacznie przyjemniejszego święta, jakim są urodziny.

Organizatorami uroczystości był Zespół Szkół Zawodowych im. mjra Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i działające przy nim Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły „Hubala” w Radomiu i był to ostatni etap projektu „Hubal – bohater zapomniany. Obchody 120 rocznicy urodzin majora Henryka Dobrzańskiego” finansowanego przez Fundację PZU. W ramach tego projektu przeprowadzono renowację sztandaru szkoły, sporządzono pamiątkową tablicę na której umieszczono „gwoździe” fundatorów, oraz zorganizowano wyjazd uczniów do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

 

Po oficjalnej części, czyli powitaniu przybyłych gości przez dyrektor Beatę Jasek i wystąpieniach dyrektor radomskiej delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty Krzysztofa Szewczyka oraz Wicestarosty Opoczyńskiego Marcina Baranowskiego, na wniosek Zarządu ŚZŻAK sztandar szkoły udekorowany został medalem „Za Zasługi dla ŚZŻAK”.

Uroczystość zakończył koncert radomskiego zespołu „Lustro” z programem „Gloria Victis”, czyli żołnierskie i partyzanckie pieśni w nowoczesnym, rokowym wykonaniu. Trzeba przyznać, że mimo nietypowego brzemienia utworów znanych utworów takich jako „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, czy „Serce w plecaku”, publiczność, w tym również i kombatanci, nagrodzili wykonawców gromkimi brawami. Występ zespołu „Lustro” był jednocześnie ilustracją muzyczną do barwnej opowieść Przemysław Bednarczyk o patronie szkoły, majorze Hubalu. Opowieści towarzyszył pokaz archiwalnych zdjęć.

Jacek Lombarski