Aktualności

2017.04.16

Kamienice Deskurów ożyją!

 

Jak komunikuje Janusz Kalinowski z Urzędu Miejskiego w Radomiu, jest coraz bliżej rozpoczęcia przebudowy zespołu kamienic Deskurów. Został bowiem rozstrzygnięty przetarg na wykonawcę prac, które będą kolejnym etapem rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego.

Przetarg na przebudowę kamienic Deskurów wygrała firma Betonox Construction z Sopotu, która zaproponowała cenę 24.675.200 złotych. - To bardzo ważny moment, ponieważ kończymy etap przygotowawczy i przechodzimy do konkretnych prac budowlanych. Już za kilka tygodni rozpocznie się przebudowa zespołu kamienic, do których ma wrócić życie. Podobne plany mamy odnośnie ratusza i już wkrótce przekażemy radomianom kolejne dobre wiadomości. Mam nadzieję, że wszystkie nasze  poczynania  zachęcą do działania także właścicieli prywatnych nieruchomości - mówi prezydent Radosław Witkowski.  

Po uprawomocnieniu się wyników przetargu, zostanie podpisana umowa z wykonawcą. Firma będzie miała na wykonanie przebudowy kamienic Deskurów 14 miesięcy od podpisania umowy. Planowane prace budowlane to przede wszystkim wzmocnienie fundamentów i ścian, przebudowa piwnic, wymiana stropów, modernizacja schodów, dachu, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, montaż szklanego zadaszenia dziedzińca, montaż wind oraz kompleksowe wykonanie nowych instalacji. - Po przebudowie kamienice Deskurów mają pełnić funkcję muzealną, usługową, edukacyjną i biznesową. Znajdą się tam m.in. nowoczesne sale ekspozycyjne, w których będzie można prezentować wystawy stałe i czasowe. Powstaną też pomieszczenia, w których będą  mogły być realizowane programy edukacyjne adresowane zarówno do grup zorganizowanych jak i widzów indywidualnych oraz programy dla rodzin. Na poddaszu ma natomiast powstać strefa przedsiębiorczości, w której swoje miejsce znajdą osoby rozpoczynające działalność gospodarczą - przypomina wiceprezydent Konrad Frysztak.

Miasto zabiega o dofinansowanie tej  inwestycji z funduszy  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.