Aktualności

2017.03.20

Perła Powiatu: Najlepsi w 2016 roku

  

Podczas  nastrojowej  Gali VI Edycji Konkursu Gospodarczego Starosty Radomskiego ,,Perła Powiatu”  w Sali Koncertowej  Zespołu Szkół Muzycznych  w Radomiu  odbyło się ogłoszenie  jego wyników oraz  uroczyste wręczenie  nominacji   właścicielom  firm i gospodarstw rolnych zakwalifikowanych do finału a następnie     statuetek  i dyplomów - Najlepszym w 2016 roku.  Starosta Radomski Mirosław Ślifirczyk, otwierając  VI Galę, podkreślił  udział   tysięcy osób z  gospodarstw rolnych, firm produkcyjnych i usługowych  oraz  samorządów  - wojewódzkiego, powiatowego  i  gminnych, także   ludzi  z wielu organizacji i instytucji  pomagających powiatowi radomskiemu   w   stwarzaniu atmosfery i zapewnianiu warunków,  sprzyjających   rozwojowi  przedsiębiorczości   oraz  innowacyjności w procesie uprawy ziemi, hodowli, w  produkcji i usługach. Powitał też  gości z powiatu i gmin oraz  przedstawicieli Samorządu Województwa Mazowieckiego  Bożennę Pacholczak – wiceprzewodniczącą Sejmiku Województwa Mazowieckiego i Zbigniewa Gołąbka, radnego  tego sejmiku.

Kapituła Konkursu ,,Perła Powiatu”, pracująca pod przewodnictwem starosty Mirosława Ślifirczyka  w składzie: radna powiatu Teresa Majkusiak, przew. komisji budżetu i finansów, Katarzyna Wielocha, wiceprezes IP-H Ziemi Radomskiej, prof.  Mirosław Luft, wykładowca U-TH w Radomiu, Maria T. Głowacka, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Radomiu,  wyłoniła laureatów   6. jego kategorii, tj. firmy małej, zatrudniającej do  50 osób, firmy roku,  liczącej   50 i więcej  zatrudnionych, małego gospodarstwa rolnego (powierzchnia do  10 ha) i  gospodarstwa rolnego (powyżej 10 ha) oraz  produktu roku i nagrody specjalnej. Zwycięzcy poszczególnych kategorii zostali wyróżnieni  statuetkami i dyplomami honorowym.

Laureaci i nominowani

Zwycięzcą kategorii Mała Firma Roku została Restauracja Hotel Leśny Dwór Mirosława Majchrzyka  (gm. Skaryszew).  Położony przy trasie Radom – Skaryszew trzygwiazdkowy ,,Leśny Dwór” świadczy usługi hotelarstwo – gastronomiczne  od 15 lat. Do nagrody w tej kategorii, nominowani byli także:

 • Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe ,,A.B.C” Tomasza Kosiora z gminy Jedlińsk, działające  od 1991 roku. 2. KOM-TRANS II, Wojciecha Lisa, świadczące  usługi transportowe  od 2009 roku. 
 • Centrum Rehabilitacji Pion-Med. s.c. Janusza Pogodzińskiego i Justyny Magdzik z Pionek, wykonujące usługi  zdrowotne od września 2014 roku. 
 • ,,IRDEKOR” Ireneusza Gospodarczyka, zgłoszony przez UG Jastrzębia,  od 2002 roku  specjalizujące  się  w  robotach wykańczających  wnętrza powierzchni, głównie biurowych, handlowych  i hotelowych.

Kapituła  uznała za najlepszą Firmę  Roku 2016  przedsiębiorstwo  Inter Box – Promotion Huberta Cichockiego, zgłoszone przez  Urząd Gminy w Jedlińsku. Powstałe w 2006 roku, wytwarza opakowania z papieru i tektury. Do kategorii Firma Roku były  też nominowane 

 • Delikatesy ,,MAMBA” Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowe ,,MAMBA’ sp.j. Zdzisław i Waldemar  Mroczkowski. Aktualnie firma prowadzi działalność w zakresie skupu i uboju trzody chlewnej, sprzedaży mięsa wieprzowego, wołowego i drobiu oraz produkcji i sprzedaży wyrobów wędliniarskich. W roku 2016  wybudowała i oddała do użytku Delikatesy ,,MAMBA” w Jedlińsku, zatrudniając w nich 10 osób.
 • Karczma Cuda Wianki s.c., właściciel Magdalena i Natalia Bernady. Karczma słynie z biesiad  dobrego jedzenia, świadczy usługi od 2013 roku. Promuje  gminę Gózd.
 • EL -TRANS Piotra Matysiaka, zgłoszone przez Urząd Gminy w Iłży. Firma od 9. lat działa w branży szkoleniowej. Prowadzi działalność  nie tylko w rejonie Iłży, gdzie znajduje się jej siedziba, jak też w Orońsku, Radomiu i Starachowicach. Organizuje m.in. kursy  na prawo jazdy, w większości kategorii – BI, jak jedyna w rejonie, szkolenia dla kandydatów na instruktorów, kursy oraz  szkolenia okresowe na przewóz osób i rzeczy, kursy ADR oraz szkolenia zawodowe. Corocznie  Ośrodek Szkolenia  Kierowców EL-TRANS przeszkala około 1750 osób. Wspiera inicjatywy społeczne,  charytatywne, m.in. Szlachetna Paczkę i WOŚP.

Kategoria Małe Gospodarstwo Rolne: Laureatem został Roman Czwarno z miejscowości Kosów, prowadzący 17 – hektarowe   gospodarcze sadowniczo – szkółkarskie, zgłoszone do konkursu przez Urząd Gminy w Kowali. W szkółce hoduje  wiele odmian jabłoni i wiśni oraz krzewów ozdobnych. Innowacyjne gospodarstwo Romana Czwarno jest jednym z najlepszych w regionie. 

Nominaci to:

 • Ewa Markowska, właścicielka  8,5 hektarowego gospodarstwa specjalizującego się w produkcji mlecznej i zwierzęcej w Krzyżanowicach (gm. Iłża). Hoduje 30 krów, uprawiając   m.in.   mieszanki zbożowe. Owocnie współpracuje z Mazowieckim Oddziałem Doradztwa Rolniczego i Powiatowym ODR w Radomiu.
 •  Anna Czapczyńska, właścicielka gospodarstwa  w Modrzejowicach  (gmina Skaryszew), nastawionego głównie na produkcje roślinno – warzywną (papryka, pszenżyto, fasolka szparagowa). 
 • Dariusz Piwoński z Odechowa, zgłoszony przez  Urząd Miasta i Gminy Skaryszew. 6- hektarowe gospodarstwo, prowadzone wraz  z żoną i dziećmi,  specjalizuje się  w hodowli koni zimnokrwistych.

Kategoria Gospodarstwo Rolne. Laureatem  został  Robert Adamczyk, młody rolnik z Romanowa (gmina Kowala), absolwent  Uniwersytetu Powszechnego w Lublinie. Prowadzi on 30 – hektarowe gospodarstwo specjalizujące się w hodowli trzody chlewne.  Uprawia głównie: pszenżyto, jęczmień i mieszanki zbożowe, z przeznaczeniem na pasze. Korzystając z dostępnych środków unijnych, powiększa i unowocześnia park maszynowy.  

Nominowani:  

 • Dorota i Sławomir Zielińscy  z Kuczek Kolonii (gmina Gózd), prowadzący od 1999 r gospodarstwo , specjalizujące się w chowie i hodowli bydła mlecznego rasy holsztyńsko – fryzyjskiej i innych. Gospodarstwo stosuje metodę zimnego odchowu cieląt, co wpływa korzystnie na ich zdrowotność, jako przyszłych krów mlecznych.
 • Małżeństwo Michał i Martyna Wójciccy prowadzą w miejscowości Józefów  (gmina Jedlińsk) duże, 80 – hektarowe gospodarstwo rolne, w którym stosują nowoczesne rozwiązania technologiczne.4. Piotr Domagała  z Odechowca (gmina Skaryszew) prowadzi  20 – hektarowe gospodarstwo, nastawione na chów krów mlecznych. Uprawia kukurydzę,  żyto. Posiada też łąki.  Wykorzystuje je, jako ważne składniki mieszanek paszowych.

Kategoria Produkt Roku: Spośród  czterech kandydatów do  nagrody głównej o smaku, …że  paluszki lizać, laureatką została ,,Kiełbasa z oczkiem”.  Właścicielem  produktu zgłoszonego do Konkursu ,,Perła Powiatu”  przez Urząd Gminy  Jastrzębia jest Sławomir Sulisz . ,,Kiełbasę z oczkiem”   wyczarowują masarze w małej   firmie  Sławomira Sygockiego w Dąbrowie Jastrzębskiej z żywca wieprzowego  z okolicznych hodowli. Na rynek została wprowadzona w 2007 roku i jest coraz popularniejsza.  

Inne wyroby, nominowane  do  ubiegania się  o Produkt Roku  to:

 • ,, Racuchy z jabłkami”, zgłoszone przez Stowarzyszenie Rozwoju, Promocji Wsi Wsola i okolic ,,Bądźmy Razem”
 • ,,Szynka w ziołach” Mateusza Czapli. Oparta jest ona na recepturze przekazywanej z pokolenia na pokolenie.
 • Napój ,,Kajmanówka” Moniki Kowalczyk,  który  najpierw został nagrodzony  przez LGD ,,Razem dla Radomki” a następnie otrzymał Laur Marszałka Mazowsza.
 • ,,Woreczek  NANO” był jedynym produktem niejadalnym  (firmowany przez Pawła Adamczyka), nominowanym do miana Produktu Roku.

Nagroda specjalna Konkursu ,,Perła Powiatu”, stała się  tym razem udziałem  Piotra Langera z miejscowości Płudnica (Gmina Iłża), zgłoszonego przez  Powiatowy Zespół Doradztwa  Rolniczego w Radomiu. Pan Piotr  prowadzi   gospodarstwo rybne, nastawione na hodowlę ekologiczną karpi. Ryby  w stawach,  prawidłowo  utrzymywanych  pod względem  sanitarnym, są żywione ekologiczną karmą, m.in. żytem i pszenżytem, w części pochodzących z  upraw zbożowych 27 – hektarowego  gospodarstwa laureata.

Galę Konkursu ,,Perła Powiatu”, której Tygodnik Radomski był patronem medialnym, tradycyjnie zaczynają i kończą występy artystyczne. Piątkową rozpoczęły solistki  – Zofia Marcula i Natalia Ruśkowska z DK w Iłży. Towarzyszył im Krzysztof Kozera, w jednej osobie dyrektor DK i radny powiatu radomskiego. Na zakończenie wystąpiła Łódzka Orkiestra Kameralna Polskiej Sceny Koncertowo – Operowej pod kierownictwem Bogdy Dulińskiej. Śpiewali soliści operowi: Krzysztof Marciniak, Mariusz Rutka i Adam Sobierajski. Prowadzenie Gali rozpoczął i zakończył red. Marek Oleszczuk. Wspomagali go – Katarzyna Jakubiak i Mateusz Pijarski, wszyscy  z Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu Radomskiego.

Mieczysław Kaca