Aktualności

2017.03.11

RADOM: PODŁOŻE PROTESTU 8 MARCA

8 Marca, w Międzynarodowym Dniu Kobiet, w 50. krajach, na czele z USA, odbyły się protesty przeciw naruszaniu zasady równouprawnienia kobiet i mężczyzn oraz naruszaniu należnych tym pierwszym. W Polsce protesty odbyły się w 80. miastach, w tym w Radomiu. O godz. 17, na Placu Konstytucji 3 Maja, pod fontannami zebrała się bardzo liczna  grupa kobiet, w tym uczestniczki  ubiegłorocznego tzw. Czarnego Protestu . Wspierali ich dzielnie panowie. Spotkanie przy fontannach miało charakter publicznej edukacji w postaci Przystanku Radom. Jej cele zawiera apel- petycja adresowana do Prezydenta Miasta Radomia i radnych.

8 marca, podczas wydarzenia Przystanek Radom w ramach Międzynarodowego Protestu Kobiet, rozpoczęto inicjatywę zbiórki podpisów pod petycją do Prezydenta Miasta Radomia oraz radnych miejskich o wdrożenie programu edukacyjnego finansowanego przez Gminę Miasta Radomia, skierowanego do młodzieży, rodziców i wychowawców, związanego z profilaktyką ciąż wśród nastolatek, chorób przenoszonych drogą płciową oraz zapobieganiu przemocy na tle seksualnym.

Organizatorzy wydarzenia z 8. marca wyszli z założenia, iż można głośno mówić i akcentować nierówności w życiu społecznym, ale warto też zacząć „zmieniać świat” tam, gdzie jako obywatele mamy na to bezpośredni wpływ a narzędzia demokratyczne nam na to pozwalają. W szkołach realizowany jest program „Wychowanie do życia w rodzinie”. Z analiz Instytutu Badań Edukacyjnych, opublikowanych w 2015 roku pod tytułem „Opinie i oczekiwania młodych dorosłych oraz rodziców w wieku 6-17 lat wobec edukacji dotyczącej rozwoju psychoseksualnego i seksualności” wynika niestety, iż jedna trzecia rodziców nie rozmawia ze swoimi dziećmi na temat seksualności, natomiast aż 38 procent młodych dorosłych uznało, że zajęcia prowadzone w gimnazjum z zakresu wiedzy o życiu w rodzinie były złe lub bardzo złe. Tak samo oceniło te zajęcia realizowane w szkołach ponadgimnazjalnych 29 procent respondentów.

Młodzież zalewana jest dziś treściami płynącymi z popkultury, brakuje jej elementarnej wiedzy na temat ciała, seksualności, a także radzenia sobie w świecie i stawianiu granic. Program edukacyjny, o którym mowa jest w przedmiocie petycji, powinien przekazywać młodym ludziom wiedzę, jak dbać o swoje zdrowie, jak mądrze i z troską wchodzić w romantyczne i intymne relacje z drugą osobą, jak podejmować odpowiedzialne, samodzielne decyzje, jak przewidywać konsekwencje swoich działań, i jak nie dać się zmanipulować grupie rówieśniczej.

Pełny tekst petycji wraz z możliwością podpisania jej przez mieszkańców Radomia znajduje się pod linkiem:

http://www.petycje.pl/petycja/12371/program_edukacyjny_-_profilaktyka_cisz_wzrod_nastolatek,_zapobieganie_przemocy_na_tle_seksualnym.html

W miejscu protestu, przy fontannach, zebrała się tez grupa zwolenników pro-life, występująca w obronie dzieci nienarodzonych, poddanych aborcji, szczególnie dziewczynek. -- Uświadamiamy, że każdy człowiek - bez względu na: etap rozwoju, wiek, wzrost, wagę, płeć, stan zdrowia, sposób, w jaki się rozpoczęło jego życie czy stan zamożności i wykształcenie rodziców - ma prawo do życia! I życie każdego człowieka powinno być prawnie chronione, od poczęcia do naturalnej śmierci. Zwolennicy przerywania życia człowieka na różnym jego etapie uzurpują sobie subiektywnie prawo do decydowania, kto i pod jakimi warunkami ma prawo żyć, a kogo można zabić, bo nie jest tego życia wart. Ciekawe jest to, że sami zdążyli się już narodzić. W Polsce obecnie ok. 95% aborcji to aborcje eugeniczne, w wyniku których giną ludzie z podejrzeniem o chorobę, głównie o zespół Downa i Turnera - aborcje te dozwolone są do ok. 6 miesiąca życia dziecka.

Pismo przesłane do  redakcji firmowała Irmina Boniecka - koordynator radomskiej komórki Fundacji Pro-Prawo do życia oraz wolontariusze ii sympatycy Fundacji Pro-Prawo do życia.