Aktualności

2017.02.10

Radom: Większość radnych przeciwna wygaszeniu mandatu…

Obrady  piątkowej sesji Rady Miasta Radomia zwołanej  przez jej przewodniczącego  Dariusza Wójcika głównie  w celu głosowania nad projektem uchwały o wygaśnięciu mandatu Radosława Witkowskiego miały emocjonalny przebieg. Liczna grupa mieszkańców Radomia przyszła na sesję (niektórzy z transparentami), by osobistym udziałem potwierdzić, że stoją ,,Murem za Radkiem”. Ważnym momentem obrad była opinia przedstawiona przez prof. Michała Królikowskiego byłego wiceministra sprawiedliwości i szefa Biura Legislacyjnego Sejmu, który oznajmił, że prezydent Radosław Witkowski nie złamał prawa zasiadając przez 4 miesiące w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy. Złamanie prawa zarzucają  mu wnioskodawcy wygaszenia mandatu czyli rzeczoznawcy z CBA.

Za wnioskiem CBA o wygaszenie mandatu prezydenta Miasta Radomia opowiedziało się  9 radnych (wszyscy z PiS). Przeciwnych wygaszeniu  było 17 radnych, w tym wszyscy z PO oraz Kazimierz Woźniak (Radomianie Razem), Ryszard Falek i Leszek Pożyczka (obaj ze Wspólnoty Samorządowej), Jan Pszczoła (SLD) i Teresa Skoczek z PiS (po podaniu wyników głosowania dała do zrozumienia, że się pomyliła). Nie brał udziału  w głosowaniu radny Andrzej Sobieraj (niezrzeszony). Radna Katarzyna Wróbel nie uczestniczyła w obradach sesji.

Uczestniczący  w obradach sesji  zwolennicy Radosława Witkowskiego zadowolenie  z wyników glosowania wyrazili odśpiewaniem tradycyjnej pieśni ,,Sto lat!”. Prezydent Radomia powiedział krótko: Wszystkim serdecznie dziękuję! Dalej możemy zmieniać na dobre Radom!

Procedowanie sprawy nie kończy się. Podjęta uchwała głosami większości  17. radnych RM  przeciwnych wygaszeniu mandatu trafi teraz na biurko Wojewody Mazowieckiego.  (m)