Aktualności

2017.01.16

25- LECIE WOŚP W RADOMSKIM: ORKIESTRA J. OWSIAKA ZAGRAŁA RAŹNIE I SKUTECZNIE

Mimo pojawiania się konkurencji i wyłączenia się  z organizacji i pomocy publicznej  TVP, wygląda, że utworzona i prowadzona  od 25 lat  przez  Jurka Owsiaka Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nadal jest bardzo popularna w kraju, większości samorządów, w wielu środowiskach społecznych, w tym wśród braci szkolnej. Poradziła sobie z tymi przeciwnościami w skali kraju oraz w wielu  regionach. Okazuje się, że większość Polaków  chętnie pomaga ludziom w szczególnej potrzebie, a w takiej znajduje się  wiele dzieci  oraz starszych ludzie steranych  pracą i życiem.

W Radomiu, wzorem poprzednich lat,  bardzo zaangażowali się  harcerze hufca miejskiego z jego komendantem dh Przemysławem Bednarczykiem oraz samorząd miejski z prezydentem Radosławem Witkowskim i wiceprezydentami. Efekt – pobicie ubiegłorocznego rekordu o 90 tys. zł, który przypomnijmy, wynosił 233 tys. zł. W skali regionu radomskiego w zebrano około pół miliona złotych. W Radomiu włączyło  się wiele instytucji, w tym szczególnie  Galeria Słoneczna, która obok Amfiteatru Miejskiego zainstalowanego na placu Jagiellońskim, była ośrodkiem, w którym koncentrowały się najważniejsze wydarzenia, przede wszystkim imprezy towarzyszące jubileuszowej WOŚP. Występowały m.in. zespoły: Cztery Szmery, The Old Town Connetion, Mistrz i Małgorzata Scream, Alicetea oraz, co zasługuje na szczególne podkreślenie, Młodzieżowa Orkiestra Grandioso koncentrująca w Galerii Słonecznej.

W tejże Galerii Słonecznej WOŚP odbywała się rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego. - Zainteresowanie było naprawdę duże, zgłosiło się ich kilkudziesięciu. W okresie 7 lat fundacji udało się zgromadzić ponad milion potencjalnych dawców, dzięki czemu przeprowadzono 3600 przeszczepów szpiku. Ponadto krew oddała w GS około setka radomian.

Na ulicach kwestowało 350 wolontariuszy. Wśród nich  m.in. prezydent Radosław Witkowski, który do puszki zebrał około 3,7 tys. złotych. Z puszkami kwestowali też wiceprezydenci - Konrad Frysztak i Jerzy Zawodnik. Rachmistrze  Banku PeKaO S.A., przed godziną 20. w puszcze 8. letniej Wiktorii Tomaszewskiej doliczyli się 3870 zł i 4. grosze, a dostarczonej przez Milenę Skalską-- 3858 zł i 68 grosze. Trudno orzec, czy są one rekordzistkami nie tylko dlatego, że w innych puszkach znajdowały się także złote pierścionki, obrączki i inna biżuteria.

- Był  to bardzo udany finał. Kolejny raz pokazaliśmy, że jesteśmy miastem ludzi otwartych i potrafimy wesprzeć to wielkie dzieło, które jest z nami już od 25 lat. Warto przypomnieć, że to są pieniądze, które wracają do naszego miasta. Przez kilkanaście ostatnich lat zebraliśmy ponad 2 miliony złotych, a do radomskich szpitali trafił w tym czasie sprzęt za ponad 3 miliony. To pokazuje, że warto grać z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy - powiedział prezydent Radosław Witkowski przed wysłaniem setek  światełek do nieba.

Mieszkańcy Radomia, jesteście wspaniali, fantastyczni. Dziękujemy! -gratulował rozentuzjazmowany Bartosz Bednarczyk, szef radomskiego sztabu WOŚP. Dla tych, którzy jeszcze po światełkach wysłanych ku do nieba pozostali na placu, przeboje  grał zespól Cztery Szmery. A niektórzy wolontariusze nadal zapełniali puszki.

Prezydent Radosław  Witkowski zapowiedział, że przyszłoroczny finał WOŚP odbędzie się na odnowionym już Placu Jagiellońskim, a któryś z następnych – w nowej hali widowiskowo-sportowej, której  elementy konstrukcyjne są już widoczne przy ul. Struga.

Nie sposób  zrelacjonować jak wyglądało niedzielne granie WOŚP w ośmiu powiatach i 63 gminach subregionu radomskiego. Ograniczymy się więc do wstępnych wyników kwesty, które w regionie radomskim oscylują  wokół pół miliona złotych. W powiecie kozienickim 140 wolontariuszy i osoby zaangażowane w przygotowanie i przeprowadzenie jubileuszowej gry WOŚP przysporzyły około 70 tys. zł, w szydłowieckim około 47 tys. zł a zwoleńskim – 38 tys. Przedstawiciele zwoleńskiego  sztabu WOŚP – Jakub Król i Robert Kuliński odwiedzili w towarzystwie starosty zwoleńskiego Waldemara UARBAŃSKIEGO I WICESTAROSTY – Arkadiusza Sulimy siedzibę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Warszawie, by odebrać identyfikatory dla wolontariuszy i podziękować za sprzęt wartości 240 tys. zl przekazany dla szpitala Powiatowego w Zwoleniu. Swoją wizytę utrwalili na wspólnej fotce z Jurkiem Owsiakiem. 25. Finał WOŚP przebiegał pod hasłem: "Dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom". Się Ma! (mk)