Aktualności

2016.11.28

KOZIENICE: ,,Wyjście z cienia” osób chorych nie tylko na Alzheimera

 

Ruszyły bezpłatne badania przesiewowe pamięci oraz warsztaty psychologiczne dla opiekunów osób długotrwale chorych, w szczególności seniorów cierpiących na chorobę Alzheimera oraz inne zaburzenia dementywne i otępienne. Działania skierowane są do mieszkańców gminy Kozienice, w ramach projektu „Wyjdź z cienia- działania dla osób 
z zaburzeniami pamięci oraz opiekunów obłożnie chorych”. Projekt współfinansowany jest ze środków gminy Kozienice i realizowany przez FUNDACJĘ PRO CIVITAS BONO.

Projekt jest pierwszy raz organizowany na terenie regionu radomskiego. Dotychczas żadna gmina nie organizowała przesiewowych badań pamięci – mówi Pełnomocnik Zarządu Fundacji Pro Civitas Bono, dr Aneta Śledź, pomysłodawca i koordynator projektu.

Skąd wziął się pomysł na tego typu działania? –

- W Polsce jedna osoba na 100 w wieku 65-69 lat choruje na Alzheimera – kontynuuje dr Śledź - jednak dotychczas nie funkcjonuje żaden system wczesnego wykrywania problemów z pamięcią u osób w wieku 55+. Dlatego większość osób z zaburzeniami pamięci zostaje zdiagnozowanych w II lub w III etapie choroby Alzheimera, kiedy choroba poczyniła już znaczne postępy w ich organizmie. Dzięki wczesnemu wykryciu choroby, chory ma szansę zatrzymać objawy choroby, dzięki czemu jeszcze przez długie lata będzie w pełni samodzielny i sprawny

Na czym polega badanie?

- Pacjenci muszą odpowiadać na pytania i rozwiązać  krótki test pod kierunkiem psychologa, który na podstawie wywiadu z pacjentem oraz wyniku testu  informuje pacjentów, czy wymagają wizyty u lekarza neurologa.

- Czy fundacja pomaga w dalszym diagnozowaniu choroby?

- Tak , dla 20% pacjentów z problemami z pamięcią Fundacja refunduje badania tomografii komputerowej głowy bez kontrastu oraz pierwszą wizytę u neurologa.

- Jak duże jest zainteresowanie?

- Jak na pierwszy raz zainteresowanie jest wysokie. Zgłaszają się głównie kobiety, ale także małżeństwa. Stosunkowo mniej mężczyzn zgłasza się na badanie, ale mam nadzieję, że to się zmieni.

- gdzie są organizowane badania i jak można się zapisać?

- badania przeprowadzane są w Pensjonacie nad jeziorem w Kozienicach, a zapisać się można pod numerem tel. 0- 799-100-488. Serdecznie zapraszamy.

- w ramach projektu fundacja organizuje także warsztaty psychologiczne. Do kogo jest kierowane?

- Przede wszystkim do opiekunów chorych na Alzheimera i inne choroby dementywne i otępienne, ale także ogólnie do opiekunów osób obłożnie chorych. Długotrwała opieka nad chorym odciska piętno na całej rodzinie, ale w szczególności to opiekunowie są narażeni na przewlekły stres i wynikające stąd zaburzenia, a nawet choroby. W ramach projektu zorganizowaliśmy cykl czterech warsztatów psychologicznych, podczas których doświadczony psycholog doradzał w jaki sposób komunikować się z chorym, jak radzić sobie ze stresem, jak sobie radzić ze zmianami zachowania, myślenia i nastroju osób chorych, jak pomagając chronić siebie i swoją rodzinę.

- W jaki sposób zachęciłaby Pani mieszkańców Kozienic, aby skorzystali z Państwa oferty badań przesiewowych pamięci ?

- W Polsce na 100 tys. osób wykrywa się dwa razy mniej przypadków choroby Alzheimera niż w Niemczech. Wynika to niestety z faktu, ze się nie badamy. Nie ma się czego wstydzić, - choroba może dotknąć każdego. Wcześnie wykrytą chorobę można zahamować, dzięki czemu chory będzie mógł jeszcze długo cieszyć się samodzielnością i korzystać z życia. Serdecznie zapraszam mieszkańców Kozienic  po 55 roku życia, aby zgłosili się na badania.