Aktualności

2016.10.15

SZEF MON ANTONI MACIEREWICZ WRĘCZYŁ ZAPOMOGI 59. BOHATEROM CZERWCA 76

 

14 października br. w Fabryce Broni „Łucznik” ., należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz uroczyście przekazał zapomogi finansowe  59. bohaterom Radomskiego Czerwca 1976 r. Pieniądze na ten cel  w kwocie  147,5 tys. zł pochodzą z Funduszu Wsparcia dla byłych pracowników Zakładów Metalowych „Łucznik”, który Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. utworzyła w związku z 40. rocznicą Wydarzeń Radomskich z 25 czerwca 1976 r.

Pomoc  otrzymały  osoby, które po Radomskim Czerwcu 1976 r. zostały zwolnione z pracy bez możliwości podjęcia zatrudnienia w innym miejscu, trafiły do aresztów i więzień,  doświadczyły krzywdy fizycznej na skutek przechodzenia przez tzw. „ścieżki zdrowia” oraz pobicia przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Zmotoryzowanych Odwodów MO.

- Wy mieliście w sobie siłę, żeby przeciwstawić się bestialstwu i niesprawiedliwości, jednocześnie całemu narodowi polskiemu dając nadzieję na odzyskanie suwerenności i niepodległości. Wasze bohaterstwo nie zostało i nie zostanie zapomniane. Jestem wzruszony, że jako przedstawiciel rządu Rzeczypospolitej Polskiej mogę przekazać wam wyrazy naszej pamięci i solidarności oraz wsparcie finansowe – powiedział m.in. Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz do osób, które otrzymały pomoc z Funduszu Wsparcia utworzonego przez PGZ.

 Zdajemy sobie… sprawę, że przekazana pomoc tylko symbolicznie rekompensuje krzywdy, cierpienia i upokorzenia, jakich ci ludzie doznali ze strony komunistycznego reżimu. Dlatego deklaruję: zrobimy wszystko, żeby na tym nie poprzestać i żeby bohaterowie Radomskiego Czerwca otrzymali godną rekompensatę, żeby mieli pewność, że Rzeczpospolita o nich pamięta, a my wszyscy jesteśmy i pozostaniemy im wdzięczni – powiedział m.in.  Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Arkadiusz Siwko.

Podczas uroczystości osobom, które otrzymały pomoc finansową, została wręczonatakże  książka dr Justyny Błażejowskiej pt. Harcerską drogą do niepodległości. Od „Czarnej Jedynki” do Komitetu Obrony Robotników. Opracował (m)