Aktualności

2016.10.10

Zmarł Andrzej Wajda, honorowy obywatel Radomia

Andrzej Wajda urodził się w 1926 r. Mieszkał w Radomiu w latach 1935-46, tu uczęszczał do szkoły i zdał egzamin maturalny. Przekazał kolekcję dzieł własnych oraz innych twórców na rzecz Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu. Pomysłodawca utworzenia w Radomiu Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" na bazie obiektu przy ul. Kopernika.

21 marca 2011 roku odznaczony Orderem Orła Białego przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Tytuł honorowego obywatela naszego miasta został mu przyznany 28 sierpnia 2000 roku. W tym samym roku otrzymał Oscara za całokształt twórczości.

Andrzej Wajda był wybitnym reżyserem filmowym i teatralnym. Jego filmy zainicjowały tzw. polską szkołę filmową. W takich obrazach jak "Kanał" i "Popiół i diament" reżyser dokonał rozrachunku z czasami drugiej wojny światowej. Współtworzył także kino moralnego niepokoju. "Człowiekiem z marmuru" i "Człowiekiem z żelaza" pokazywał szarzyznę i patologię czasu PRL. Ekranizował także wielkie dzieła literackie jak "Popioły", "Wesele", "Panny z wilka", czy "Pana Tadeusza".

Reprezentant kina autorskiego, kreacyjnego i politycznego; nowator w dziedzinie języka filmowego. W różnorodnej twórczości filmowej, czerpiącej głównie z malarstwa i literatury (polskiej i obcej), nawiązywał do narodowej tradycji romantycznej (problemy heroizmu i wyborów moralnych), nasycając narrację filmową poetycką metaforą i symboliczno-barokową ekspresją stylistyczną. Emocjonalne widzenie historii łączył z zainteresowaniem wartościami uniwersalnymi (miłość, nienawiść, śmierć).

Odkrył wiele indywidualności aktorskich: Zbigniew Cybulski, Krystyna Janda, Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, czy Andrzej Seweryn. 

źródło: radom24.pl