Aktualności

2016.10.05

Radni zareagowali zawiadomieniem prokuratury o ,,eksperymencie” R. Betlejewskiego

 

Do Prokuratury Rejonowej Radom Wschód  trafiło     zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez redaktora Rafała Betlejewskiego   w poście zamieszczonym w Internecie i opublikowaniu  tegoż materiału w telewizji TTV. Zawiadomienie podpisało dziesięciu radnych Rady Miejskiej. Powiadomił o tym przewodniczący Rady Miejskiej, Dariusz Wójcik na spotkaniu z  radomskimi dziennikarzami.

 - Nie można bezkarnie szkalować naszego miasta i jego mieszkańców –  oznajmił Dariusz  Wójcik, informując, że skierowanie sprawy do prokuratury popiera też prezydent Radosław Witkowski. –  Działamy  ponad podziałami, gdyż  trzeba  przeciwstawiać się   upublicznianiu  złych stereotypów o naszym mieście.

Przyczyna powiadomienia prokuratury jest taka, że Rafał Betlejewski zamieścił  w redagowanym  portalu  post a następnie  opublikował materiał  w telewizji TTV, oparte na  „eksperymencie” ,  pokazującym  jak daleko   mogą się posunąć  bezrobotni, pozbawieni pracy. Zaangażowani przez Rafała Betlejewskiego aktorzy  doprowadzać mieli  swoich rozmówców  do upokorzeń , a nawet namawiać ich  do  nielegalnego przemytu. 

„Program i artykuł stawia w złym świetle miasto Radom i radomian, utożsamiając nasze miasto z zagłębiem smutku i beznadziei”. Autor  napisał m. in. : -Byłem w Radomiu. polskim zagłębiu smutku. W opustoszałej hurtowni, po niewiadomo-czym, zorganizowałem społeczny eksperyment, który filmowały kamery– oznajmili radni w zawiadomieniu prokuratury. 

- To powtarzanie złych stereotypów o naszym mieście. Taki „eksperyment” można było przeprowadzić gdziekolwiek indziej i efekt byłby taki sam –   twierdził   Dariusz Wójcik.

W zawiadomieniu radni  oświadczają , że  pierwszą zasadą  eksperymentu jest  poinformowane  uczestników  o tym  , że będą brali udział  w czymś takim . Informacja powinna być podana przed, a nie po eksperymencie.

Zdaniem radnych podpisanych w zawiadomieniu  skierowanym do prokuratury, treść artykułu i programu w TTV zawiera   znamiona przestępstw  zapisanych  w kodeksie karnym, takich jak: sprawstwo, podżeganie i pełnomocnictwo oraz znęcanie się, wykorzystanie bezradności i nadużycie zależności. W oparciu o  ten  zapis  żądają ścigania i ukarania Rafała Betlejewskiego. Rafał Betlejewski odpiera zarzuty twierdzeniem, że w radomskim eksperymencie  pełnił rolę performera  a nie dziennikarza. Ciekawi jesteśmy postanowienia prokuratury w tej nietypowej sprawie.  (x)