Aktualności

2016.10.03

Dożynki 2016 w Gminie Jastrzębia: Rolnikom podziękowali za chleb

 

Święto plonów w Gminie Jastrzębia obchodzono uroczyście w niedzielę 11 września. Rozpoczęła je msza święta w kościele pw. ZNMP w Jastrzębi, gdzie poświęcono wieńce dożynkowe i odmówiono wspólną modlitwę w intencji rolników i ich rodzin. Po mszy dożynkowy korowód przeszedł na plac przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym. Tam odbył się piękny obrzęd obśpiewywania i prezentacji wieńców oraz dzielenia się chlebem upieczonym z mąki, z tegorocznych zbiorów.

- Dziękuję w imieniu własnym i władz samorządowych Gminy Jastrzębia wszystkim rolnikom za ich ciężką pracę, dzięki której na naszych stołach nie brakuje chleba  - powiedziała Elżbieta Zasada Wójt Gminy Jastrzębia, witając uczestników dożynek. - Dziękuję za waszą wytrwałość, niezłomność i siłę w chwilach najtrudniejszych, gdy bezpieczeństwu domostw i plonów zagroził huragan. Dziś to jest Wasze święto i dla Was tu wszyscy jesteśmy - dodała pani Wójt.

Życzenia bogatych plonów w kolejnych latach oraz serdeczne słowa podziękowania za rolniczy trud mieszkańcom gminy Jastrzębia złożyli też obecni na uroczystości: posłanka na Sejm RP Anna Kwiecień, wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz i wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Radomskiego Teresa Bartosiewicz. Listy z życzeniami i pozdrowieniami przysłali: europoseł Zbigniew Kuźmiuk i poseł na Sejm RP Marek Suski.

Wśród dożynkowych gości była liczna grupa radnych Rady Powiatu, Rady Gminy Jastrzębia i gmin zaprzyjaźnionych, policjanci, strażacy, leśnicy, przedsiębiorcy, sołtysi, księża, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, KRUS, ARiMR i wielu organizacji oraz stowarzyszeń działających na rzecz lokalnych inicjatyw.

Symboliczny bochen chleba na ręce Pani Wójt Elżbiety Zasady i Przewodniczącego Rady Gminy Józefa Tomalskiego przekazali starostowie dożynek: Elżbieta Kucharska i Daniel Janiec z Woli Owadowskiej. Chlebem podzielono się z uczestnikami święta plonów.

Z dużym zainteresowaniem uczestnicy oglądali wieńce dożynkowe, przygotowane w tym roku przez mieszkańców takich miejscowości jak: Wola Owadowska, Olszowa, Bartodzieje, Owadów, Mąkosy Stare, Lesiów, a także stowarzyszenie „Mieszkańcy doliny Radomki”. Wieńce imponowały rozmiarami i artystycznym wykonaniem. Wśród nich był wieniec wykonany przez grupę „Raz na ludowo” z Lesiowa, który zdobył III miejsce w konkursie organizowanym przez Muzeum Wsi Radomskiej.

Dopisała piękna, słoneczna pogoda, a organizatorzy zadbali o żołądki i ducha uczestników. Na estradzie było i na ludowo, i dyskotekowo, i mocno rockowo. Wystąpiły zespoły ludowe Bartodziejaki, Owadowianki i Raz na ludowo, Gminna Orkiestra Dęta oraz POWER PLAY, NON STOP i Fair Play.

Wszyscy mogli spróbować pysznego chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz wspaniałego bigosu. Ofertę uzupełniały stoiska gastronomiczne, a dożynkową scenografię uzupełniały kolorowe balony, kwiaty oraz stanowiska pomocy medycznej i opieki społecznej. Na szczególną uwagę zasługiwała wystawa ptactwa domowego, na której można było zobaczyć naprawdę niespotykane okazy gołębi, kur czy indyków. Było wesołe miasteczko i liczne konkursy dla dzieci i dorosłych.

Wspólne świętowanie Dożynek 2016 zakończył pokaz sztucznych ogni.

 Opracowanie: Hanna Jacobi

 Zdjęcia: Jacek Lombarski