Aktualności

2016.10.03

Akademia Onkologiczna RCO Spotkanie dla pacjentów – 30 września 2016 r.

 

Około 100 osób z Radomia i okolic wzięło udział w wykładach Akademii Onkologicznej organizowanych po raz kolejny przez Radomskie Centrum Onkologii.

Bezpłatne wykłady dla pacjentów oraz ich rodzin dotyczyły badań diagnostycznych, diety w chorobie nowotworowej oraz relacji w rodzinie dotkniętej chorobą.

Prof. Tadeusz Pieńkowski rozpoczął spotkanie od przedstawienia możliwości terapeutycznych Radomskiego Centrum Onkologii. Szpital ma podpisany kontrakt z NFZ na radioterapię i brachyterapię oraz na chemioterapię w zakresie ambulatoryjnym. W poradni przyszpitalnej przyjmują onkolodzy i radioterapeuci. Każdego dnia w RCO pojawia się około stu chorych. Szpital jest przygotowany do leczenia większości nowotworów, jednak brak kontraktu uniemożliwia mu w pełni kompleksową działalność.

Łukasz Pruszyński - Kierownik Zespołu Techników Medycznych Radomskiego Centrum Onkologii tłumaczył na czym polegają badania obrazowe np. rezonansem magnetycznym oraz jak należy się do nich przygotować. Pacjenci pytają często czy można pić wodę bezpośrednio przed badaniem albo czy w czasie badania można się poruszać.  W czasie wykładu tłumaczono również jaki wpływ na wynik badania może mieć makijaż oraz jakie zagrożenie niesie ze sobą promieniowanie.

Kolejnym tematem spotkania było Żywienie w chorobie nowotworowej.   Mgr Ewa Ceborska - Scheiterbauer – trener i dietetyk w zakresie żywienia w onkologii wyjaśniała jakie produkty należy podawać choremu przy braku apetytu i spadającej masie ciała. Dlaczego nie należy przesadzać z owocami i jakie pieczywo będzie najlepsze dla osoby chorej. Pacjenci zadawali pytania np. o to, czy chorzy na nowotwory mogą jeść krewetki lub wędzoną makrelę.

Życie z chorobą nowotworową w relacjach rodzinnych i partnerskich – to tytuł warsztatu prowadzonego przez  dr n. med. Mariolę Kosowicz - Kierownik Poradni Psychoonkologii Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie. Uczestnicy warsztatów  pytali między innymi „jak powiedzieć dorosłej córce, że mam TO?”, „Jak wymawiać słowo na R, którego tak bardzo się boję?” Psycholog wyjaśniała jak choroba wpływa na relacje w bliższej i dalszej rodzinie, tłumaczyła jak bezradny może czuć się chory oraz jak wiele zależy od niego samego.

Po ponad 3-ch godzinach wykładów  uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na poczęstunek. Mogli degustować między innymi deser, którego składnikiem jest odżywka wysokobiałkowa wskazana w diecie chorych na nowotwory.

Radomskie Centrum Onkologii planuje kolejne edycje Akademii Onkologicznej.