Aktualności

2016.10.02

72 lata temu w Stefanowie i dziś

Padający deszcz nie zakłócił uroczystości rocznicowej. Nie w takich warunkach przychodziło walczyć partyzantom, których pamięci była ona poświęcona. Las rozbrzmiał śpiewem szkolnego chóru uczniów z gielniowskiego gimnazjum pod batutą Krzysztofa Dąbrowskiego i dźwiękami orkiestry reprezentacyjnej radomskiego garnizonu pod batutą st. chor. sztab. Tomasza Chwalińskiego.

18 września, w głębi lasu, gdzie niegdyś była wieś Stefanów, odbyła się uroczystość rocznicowa zwycięskiej partyzanckiej bitwy, zorganizowana przez Urząd Gminy w Gielniowie i Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Radom. Jest to jednak również rocznica stalinowskiej pacyfikacji, która miała miejsce w lipcu 1952, kiedy to zapadła decyzja, aby poligon w Baryczy powiększyć o tereny puszczy przysuskiej. Równocześnie wójt Władysław Czarnecki przypomniał, że dzień wcześniej, 17 września, minęła 77. rocznica agresji Związku Radzieckiego na broniącą się przed Niemcami Polskę.

- Uroczystości, które organizujemy w Stefanowie i w Gałkach są potrzebne. Bierze w nich udział dużo młodzieży szkolnej. Jego Ekscelencja ks. biskup senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Pacyfik Dydycz, widząc tu tak dużo młodych ludzi, właśnie do nich skierował swoją homilię, przypominając historię tamtych trudnych dni – powiedział wójt Gminy Gielniów Władysław Czarnecki.

Co roku, choć już coraz mniej licznie, stawiają się w Stefanowie kombatanci, żołnierze 25. i 72. pp. AK, uczestnicy bitwy pod Stefanowem. Czas i zdrowie zmniejszyły ich szeregi. Ich miejsce w tej sztafecie pokoleń zajmują młodzi ludzie, uczniowie, żołnierze z Garnizonu Radom, funkcjonariusze licznych służb mundurowych, członkowie grup rekonstrukcji historycznych.

Obchody rocznicy to nie tylko wspomnienie o bohaterach i oddanie im hołdu, to również odpowiedni moment, aby odwdzięczyć się i wyróżnić tych, którzy dbają o pamięć i wspomagają kombatantów.

Podczas uroczystości w Gielniowie odznaczeni zostali:

Brązowym medalem „Za zasługi dla obronności kraju” - Bernard Poprzeczny.

Odznaką „Akcji Burza” - Elżbieta Jankowska i Robert Lis.

Odznaką pamiątkową „Za zasługi dla Światowego Związku AK” - Ryszard Młodzianowski, Jacek Karaś, Wiesław Wabik i Ryszard Kowalewski.

Pamiątkowym medalem „25-lecia NZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej” - Leon Etwert i Paweł Głowacki.

Odznaką honorową „Za zasługi dla Stowarzyszenia Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari” - Władysław Czarnecki, Tadeusz Sitarski, Dariusz Wołczyński.

Srebrną odznaką „Za zasługi dla Związku Weteranów i Rezerwistów WP”: Marian Niemirski, Maciej Stoliński, Bernard Poprzeczny.

Legitymacje członków nadzwyczajnych ŚZŻAK otrzymali: Emil Dołęgowski i Robert Frączek.

 

Jacek Lombarski