Aktualności

2016.09.26

Koncepcja stadionu zaakceptowana

Koncepcja stadionu piłkarskiego zaakceptowana. Docelowo obiekt wchodzący w skład Radomskiego Centrum Sportu ma mieć cztery trybuny z 15 tysiącami miejsc siedzących. W pierwszym etapie, czyli do jesieni 2018 roku powstanie obiekt na co najmniej 5,5 tysiąca miejsc, spełniający wymogi licencyjne Ekstraklasy SA, PZPN-u i III kategorii UEFA. Prezydent Radosław Witkowski zapowiada jednak, że już w pierwszym etapie inwestycji możliwa jest budowa dwóch zadaszonych trybun na 8,5 tysiąca miejsc.

Koncepcję stadionu prezydent Radosław Witkowski zaprezentował na placu budowy przy ulicy Struga. Obrazuje ona finalny wygląd obiektu, który ma spełniać krajowe i międzynarodowe wymogi licencyjne. Do lipca 2018 roku zakończony będzie pierwszy etap inwestycji. Gotowy ma być wówczas budynek główny wraz z sąsiadującą z halą widowiskowo-sportową trybuną południową, która będzie kompleksowo zadaszona. Kibice będą tu mieli do dyspozycji 3,5 tysiąca miejsc siedzących. Na tej trybunie znajdą się m.in. loża VIP, sala konferencyjna, trybuna dla dziennikarzy, studia telewizyjne, kabiny komentatorskie, restauracja, szatnie dla zawodników, trenerów, sędziów i pokój delegata.

W tym etapie ma również powstać trybuna równoległa do trybuny głównej z liczbą miejsc siedzących nie mniejszą, niż 2 tysiące. - Chcemy jednak, aby inwestycja była kompletna, dlatego naszym celem jest, aby już w pierwszym etapie druga trybuna została wybudowana w całości. Ma ona mieć 5 tysięcy miejsc siedzących i ma być w pełni zadaszona. Na ten temat będziemy rozmawiać z wykonawcą. Z naszej strony zrobimy wszystko, aby piłkarze w 2018 roku zagrali na stadionie z dwiema kompleksowo wykończonymi trybunami. Rozwój radomskiego futbolu jest dla mnie bardzo ważny, a nowy stadion to nowa jakość dla radomskiego sportu -€“ mówi prezydent Radosław Witkowski.

Stadion po zakończeniu pierwszego etapu realizacji ma mieć również podgrzewaną murawę i oświetlenie. W I etapie ma być to 1600 luksów z możliwością rozbudowy do 2000 luksów w II etapie. Stadion jest zaprojektowany tak, by zapewnić dobrą widoczność z każdego miejsca na trybunach. -€“ Serce rośnie, gdy patrzy się na to, jak powstaje tak nowoczesny, funkcjonalny obiekt. Jako sędzia piłkarski miałem okazję widzieć wiele stadionów w całej Europie i mogę powiedzieć, że właśnie tak powinien wyglądać stadion - cieszy się prezes Radomiaka Sławomir Stempniewski. Koncepcja stadionu była konsultowana nie tylko z władzami klubu, ale też z kibicami. -€“ Od lat naszym marzeniem było to, by móc spotkać się placu budowy nowego stadionu Radomiaka. Dziś to marzenie zaczyna się spełniać. Dziękuję władzom miasta, że wsłuchały się w głos mieszkańców sympatyzujących z drużyną zielonych i podjęły wyzwanie. Mam nadzieję, że będzie to milowy krok w kierunku ekstraklasy -€“ mówi prezes Stowarzyszenia Kibiców „Tylko Radomiak” Dawid Zwierzyk.

Teraz, po zaakceptowaniu koncepcji, wykonawca przystąpi do opracowania dokumentacji projektowej. Ma na to dwa miesiące. Następnie musi uzyskać pozwolenie na budowę i będzie mógł przystąpoć do prac budowlanych.

Przypomnijmy, że u progu 2015 roku prezydent Radosław Witkowski ogłosił, że w skład Radomskiego Centrum Sportu, obok hali sportowo-widowiskowej i kompleksu tenisowego, wejdzie także nowy stadion przy ulicy Struga. Pracebędą prowadzone równolegle z budową hali widowiskowo-sportowej. Wykonawcą RCS jest konsorcjum firm ROSA-BUD S.A w partnerstwie z krakowską spółką MAXTO, które złożyły najkorzystniejszą ofertę na wykonanie projektu oraz budowę hali sportowo-widowiskowej i nowego stadionu przy ulicy Struga gwarantując realizację zamówienia za niespełna 110 mln złotych. /Dagmara Gac/