Aktualności

2016.09.17

Dożynki – wielka pokoleniowa tradycja


Boisko sportowe w Stromcu przy ulicy Radomskiej zapełnił w ostatnią niedzielę tłum gości. Doroczne święto plonów – Dożynki – i związany z nim festyn przyciągnął wielu gości. Uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji rolników w kościele parafialnym pod wezwaniem Jana Chrzciciela, celebrowana przez ks. proboszcza Bogdana Rosiewicza.

Nim jeszcze wybiła godzina „zero”, czyli oficjalna część Dożynek, na start maratonu MTB wyruszyło 110 kolarzy. Wyścig odbywał się w kategoriach Mini, Mega i Giga. Ten ostatni na dystansie52 km. Wśród zawodników, w osobnej kategorii, wystąpili również kolarze w wieku 4-6 lat.

 

Tradycyjnym i nieodmiennym elementem święta plonów, wyróżniającym je spośród wielu innych festynów, jest wieniec dożynkowy i bochen chleba.

- Panie Wójcie, w imieniu mieszkańców gminy przekazujemy Panu ten wieniec dożynkowy i bochen chleba wypieczony z ziarna z tegorocznych zbiorów. Jest on symbolem ciężkiej pracy rolników z naszej gminy. Prosimy żeby pan ten chleb dzielił sprawiedliwie i tak by starczyło go dla wszystkich – tymi tradycyjnymi słowami sołtys wsi Pokrzywna, Tadeusz Sznyra, wręczył wójtowi gminy Stromiec, Krzysztofowi Stykowskiemu, okazały bochen.

 

- Obchodzimy dzisiaj jeden z najpiękniejszych obrzędów rolniczych – powiedział wójt Stykowski. - To jedno z najważniejszych wydarzeń dla rolników. Wielka pokoleniowa tradycja. Czas radości, odpoczynku i podziękowania za zbiory. To również przypomnienie o tym, że dzięki trudowi rolników codziennie trafia na nasze stoły polski chleb. Jest on symbolem dostatku, ale również i wspólnoty, dzięki której powstaje. Dziękuję wszystkim rolnikom za zebrany tegoroczny plon i za rolniczy trud, za piękny dożynkowy wieniec wykonany przez mieszkańców Bud Brankowskich, Pokrzywnej i Starej Wsi, oraz za kultywowanie pięknej polskiej tradycji. Chciałbym bardzo gorąco podziękować księdzu proboszczowi Bogdanowi Rosiewiczowi, za uroczystą dziękczynną mszę świętą w intencji rolników i za zebrane plony, będącą duchową oprawą uroczystości dożynkowych. Dziękuję za otrzymany z rąk mieszkańców bochen chleba, który będę dzielił sprawiedliwie, aby nie zabrakło go przez cały rok na stołach wszystkich mieszkańców. Nie ma chyba piękniejszej tradycji niż ta, która nakazuje łamać się chlebem. Każdego roku dzieląc się nim z mieszkańcami, mam poczucie, że ten gest braterstwa, przyjaźni, chęci przyjścia z pomocą drugiemu człowiekowi ,jak żaden inny zbliża ludzi do siebie. Jest w nim serdeczność i szczerość. Chyląc głowę przed pachnącym, wspaniałym bochnem chleba oddaję szacunek ciężkiej i uczciwej pracy rolnika. Życzę wszystkim życia w radości i dostatku na każdy dzień. 

Do życzeń i podziękowań wójta Stykowskiego dla rolników, organizatorów i sponsorów dołączył się również przewodniczący RG Jan Chryzostom Czachowski.

Święto plonów to jednocześnie festyn obfitujący w liczne atrakcje. Dla najmłodszych nie zabrakło na nim wesołego miasteczka z karuzelami, dmuchanymi zamkami, basenem z olbrzymimi kulami i elektrycznego autodromu. Były stragany z zabawkami i słodyczami. Na estradzie wystąpili utalentowani uczniowie szkół z gminy Stromiec oraz artyści ogólnopolskiej sławy: zespoły „Power Play”, „Hot Base” oraz „Casandra”. Wielkie zainteresowanie wzbudził kurs i pokaz tańca Tomasza Barańskiego z Kielc, uczestnika wielu edycji programu „Taniec z gwiazdami”.

Poza doznaniami estetycznymi czekały na gości również doznania smakowe na stoiskach „Stromianek”, „Klubu Kobiet Aktywny Bobrek” oraz stowarzyszeń „Wszystkie Razem” z Dobieszyna i „Wspólna Sprawa”. Nie zabrakło również dla wszystkich chętnych tradycyjnej gorącej grochówki.

Organizatorami festynu dożynkowego był wójt Krzysztof Stykowski i Rada Gminy Stromiec.

Jacek Lombarski