Aktualności

2016.09.16

CZY PORT LOTNICZY ZACHĘCI DO WSPÓŁPRACY RADOM I KIELCE.

Zaproszenie firmowane przez Marcina Dąbrowskiego przewodniczącego Rady Miejskiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Radomiu zaciekawiło redakcję TR. Zachęcilo więc do uczestnictwa w konferencji prasowej zwoływanej 12 września przed Portem Lotniczym RADOM. Temat był bardzo ważny. Organizatorzy konferencji mieli zaapelować do władz samorządowych Kielc i Radomia o podjęcie współpracy w dziele nie tylko lepszego przygotowania i efetywniejszego, pełniejszego wykorzystania możliwości przewozowych lotniska pasażerskiego w Radomiu.

- Radom nie musi być sypialnią Warszawy, a współpraca z Kielcami daje duże możliwości. Dlatego apelujemy do prezydentów Radomia i Kielc, by spotkali się i porozmawiali o szansach współpracy gospodarczej. Byłoby to także odnowienie tradycji dawnego Centralnego Okręgu Przemysłowego. – Skorzystaliby na tym zarówno mieszkańcy Świętokrzyskiego, jak i południowego Mazowsza – powiedział na wstępie Marcin Dąbrowski przewodniczący Rady Miejskiej SLD w Radomiu. Towarzyszyl mu w spotkaniu z dziennikarzami przed Portem Lotniczym RADOM i podczas konferencji prasowej w Kielcach Bartosz Giziński.
- Symbolem takiej współpracy mogłaby być zmiana nazwy radomskiego lotniska na „Staropolski Port Lotniczy Radom-Kielce”. – Lotnisko stałoby się oknem na świat również dla regionu świętokrzyskiego. Mamy u nas Międzynarodowe Targi Kielce, których klienci mogliby korzystać z lotniska w Radomiu, mamy Regionalną Organizację Turystyczną, która mogłaby reklamować latanie z Radomia, w tym adresowane do kuracjuszy korzystających z uzdrowisk, mamy Park Technologiczny zaspokajający potrzeby biznesu – argumentował Marcin Chłodnicki, przewodniczący SLD w Kielcach, radny miejski.

– To dla nas bardzo cenna inicjatywa. Tym bardziej, że coraz więcej pasażerów, głównie z północnej części Świętokrzyskiego korzysta z naszego lotniska. Jeśli miasto Kielce zechce przystąpić do tego projektu finansowo jesteśmy otwarci – zareagował rzecznik PLR Kajetan Orzeł.

– Widzę tu olbrzymie możliwości, bo uważam, że nasza oferta – południowego Mazowsza i regionu świętokrzyskiego – są komplementarne, a działania, które już podjął Port Lotniczy Radom, czyli umowa z Targami Kielce, deklaracja wstąpienia do Świętokrzyskiej Organizacji Turystycznej, pokazują, że wspólne działania mogą dać dobre efekty. W niedługim czasie skontaktuję się z prezydentem Lubawskim i marszałkiem Jarubasem i na pewno rozpoczniemy rozmowy, bo samorządowcy świętokrzyscy muszą wiedzieć, czego my potrzebujemy, jakie są nasze oczekiwania, ale my także chcemy wiedzieć, jakie są oczekiwania ze strony miasta Kielce i województwa świętokrzyskiego.– wypowiedzial się zachęcająco i publicznie prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Ze strony przedstawicieli SLD Radomia i Kielc padały też innego rodzaju propozycje i apele. Oto niektóre:

-Wzywamy Prezydentów Kielc i Radomia, aby usiedli przy stole i zrobili pierwszy krok w kierunku współpracy pomiędzy miastami, które znajduj a się w podobnej sytuacji gospodarczej, geograficznej i społecznej. Proponujemy Prezydentom spotkanie na neutralnym gruncie, w siedzibie skarżyskiej organizacji SLD czyli w połowie drogi między Kielcami a Radomiem.

-Apelujemy o szybką kolej Kielce – Radom, co w połączeniu z trasa ekspresową S7, umożliwiłoby dojazd do lotniska w około 40m minut.

-Sprzeciwiamy się niedostrzeganiu i niewykorzystywani szansy współpracy mieęzy obydwoma miastami, sprzeciwiamy się mamieniu mieszkańców Kielc nierealna wizja lotniska w Obicach w sytuacji niewykorzystywania współpracy z Radomiem.

Może rzeczywiście organizacje SLD Kielc i Radomia oraz z innych miast i gmin położonych przy trasie, przywrócą w niektórych ważnych dziedzinach szansę nie wykorzystaną w okresie tworzenia w Polsce 16 województw? (M.K)