Aktualności

2016.09.16

XIII Dożynki Powiatu Kozienickiego Święto plonów w Magnuszewie

 

Rolnicze święto w powiecie kozienickim – jak zawsze – organizowane jest wspólnym wysiłkiem i każdego roku odbywa się w innej gminie. W tym roku gospodarzem święta plonów, nad którym honorowy patronat objęli: minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera oraz marszałek Mazowsza Adam Struzik, była gmina Magnuszew. Pogoda dopisała, goście również.

W niedzielę, 28 sierpnia, uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza święta dziękczynna w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela w Magnuszewie. Po nabożeństwie, barwny korowód dożynkowy przemaszerował na plac Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych, gdzie odbyły się główne uroczystości. Korowód prowadził Zespół Pieśni i Tańca „Furmani”, za którym jechali bryczką starostowie dożynek – Hanna Makuch z Boguszowa i Ryszard Smykiewicz z Magnuszewa w towarzystwie honorowego gościa – ordynariusza diecezji radomskiej ks. biskupa Henryka Tomasika.

Zebranych powitali gospodarze dożynek: starosta kozienicki Andrzej Jung i wójt gminy Magnuszew Marek Drapała. Jak podkreślił starosta – w gospodarce powiatu rolnictwo zajmuje wysoką pozycję, bowiem aż 58 proc. powierzchni jest użytkowano rolniczo. Dominuje uprawa zbóż, owoców miękkich i warzyw, sadownictwo, produkcja trzody chlewnej oraz przetwórstwo rolno-spożywcze. Dożynki to jedno z najważniejszych wydarzeń w regionie i szczególna okazja do podziękowania wszystkim rolnikom, ich rodzinom i osobom związanym z rolnictwem za wysiłek, codzienne trud i doroczne zbiory.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło parlamentarzystów. Do Magnuszewa przybyli m.in. posłowie na Sejm RP Mirosław Maliszewski, Dariusz Bąk, Robert Mordak, radni, wójtowie gmin powiatu kozienickiego. Poseł Wojciech Skurkiewicz odczytał list gratulacyjny od premier Beaty Szydło.

Zgodnie z ludową tradycją, starostowie dożynek przekazali bochen chleba z tegorocznych zbiorów na ręce gospodarzy uroczystości a następnie dzielono się chlebem – oby go nigdy w naszych domach nie zabrakło...

Oprawę muzyczną dożynkowych obrzędów zapewnił zespół „Melodia”.

Dożynki to także okazja, aby podziękować rolnikom za całoroczną pracę. Najlepszych wyróżniono odznakami i medalami.

         Honorowe Odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa” otrzymali:

Jarosław Janowski, Andrzej Staszewski, Andrzej Skowroński, Wiesław Narojczyk, Andrzej Chojecki (gm. Magnuszew) Krzysztof Ziemka (gm. Garbatka-Letnisko) Wiesław Piasek, Anna Budzińska, Tadeusz Śmielak (gm. Głowaczów) Marek Błażejewski, Marcin Wiraszka (gm. Gniewoszów), Kazimierz Szczygieł, Krzysztof Bąkowski (gm. Grabów nad Pilicą) Paweł Jakubowski, Marian Ośka, Sławomir Wolszczak, Katarzyna Ochmańska (gm. Kozienice), Bożena Grzebalska (gm. Sieciechów)

                        Medale „Zasłużony dla Gminy Magnuszew”

Zbigniew Rybarczyk, Stanisław Szostak, Zdzisław Trociński, Jerzy Błachnio, Andrzej Domeradzki, Bernard Wdowiak, Henryk Plak, Jan Wiesław Witkowski.

           

Prezentacja dożynkowych wieńców to również tradycja Święta Plonów. Jury wybrało najpiękniejsze. W tym roku najwyżej oceniono wieniec przygotowany przez mieszkańców gminy Garbatki-Letnisko, drugie miejsce zajął wieniec z Magnuszewa a trzecie ex aequo z Grabowa nad Pilicą i Kozienic.

Dożynki to czas radości i wytchnienia od codziennych obowiązków oraz dobrej zabawy. Publiczność bawił zespół „Furmani” i „Relaks” z Kozienic. Dużym zainteresowaniem cieszył się występ góralskiego zespołu disco-polo „Kordian”, który szybko porwał publiczność do wspólnej zabawy. Gorąco oklaskiwano występ Mariusza Kalagi i Wiktorii Kozuń.

Podczas imprezy odwiedzano stoiska, gdzie producenci częstowali owocami i warzywami. Powodzeniem cieszyła się darmowa grochówka i chleb ze smalcem. Swoje stoika mieli także regionalni twórcy. Najmłodsi, pod opieką rodziców, mogli korzystać z placu zabaw.

Nie zabrakło także zabawy tanecznej z zespołem The Accord połączonej z pokazem laserowym.

 

Bogdan Wyciszkiewicz