Aktualności

2016.09.13

Miniaturowy dziecięcy świat


Rolę najwcześniejszej edukacji dzieci zauważył już w pierwszych latach ubiegłego wieku Stanisław Karpowicz, twórca eksperymentalnego „Domu Dziecka”. Nie należy tej nazwy mylić z obecną jej funkcją, którą wtedy pełniły ochronki. „Dom Dziecka” Karpowicza był placówką edukacyjną, pozwalającą dzieciom rozwijać swoje zdolności i inwencję twórczą, z niewielką jedynie ingerencją opiekunek, wykształconych w tym kierunku przez Karpowicza na „Kursach dla wychowawczyń”. 

Od 31 sierpnia 76 maluchów z gminy Grabów nad Pilicą ma swój miniaturowy świat w którym, żeby zdjąć zabawkę z półki, nie trzeba stawać na palcach. Krzesełka, stoliki, umywalki sprawiają wrażenie jakby przeniesiono je z krainy krasnoludków. W tym świecie to dorośli muszą się pochylić, stawiając na stole talerze lub sięgając po książkę z bajkami.

W tym dniu, w przeddzień rozpoczęcia roku szkolnego, odbyło się uroczyste otwarcie pierwszego w Grabowie Publicznego Przedszkola, z poświęceniem przez ks. wikariusza Pawła Laskowskiego i przecięciem wstęgi przez wójta Euzebiusza Strzelczyka i dyrektor Edytę Lusarczyk. - Jest to szczególne wydarzenie dla społeczności gminnej i szkolnej, gdyż odtąd zapewniona została opieka szkolno-wychowawcza naszych najmłodszych mieszkańców – powiedział wójt Strzelczyk.

- Przedszkole jest nową placówką, która od dnia 1 września weszła w struktury Zespołu Szkół – powiedziała Edyta Lusarczyk, dyrektor Zespołu Szkół w Grabowie nad Pilicą. - Mamy więc Publiczne Przedszkole, Publiczną Szkolę Podstawową im. Żołnierzy Polskich spod Monte Cassino z dwoma oddziałami „Zerowymi” i Publiczne Gimnazjum im. gen. Władysława Andersa. Dzięki utworzeniu w szkole dwóch oddziałów „zerowych” można było przyjąć do przedszkola wszystkie zgłoszone dzieci. 

W programie zajęć przedszkolaków jest nauka języka angielskiego, dostosowana do wieku i ich możliwości. W przypadku są 3-, 4-latków są to zajęcia 15-minutowe, 2 razy w tygodniu. W przedszkolu prowadzone będą zajęcia z rytmiki. Jedna z nauczycielek jest po logopedii i edukacji wczesnoszkolnej, będzie więc mogła na bieżąco służyła poradą dla rodziców.

W budynku przedszkola znajdują się trzy sale dydaktyczne z szatniami dla trzech oddziałów: trzy-, cztero- i pięciolatków, jadalnia z kuchnią oraz pomieszczenia socjalne i administracyjne. Powierzchnia użytkowa przedszkola wynosi345 metrówkw. Sale są przestronne i jasne, zaprojektowane z myślą o najmłodszych. System podłogowego ogrzewanie i miękkie wykładziny zapewniają bezpieczeństwo zdrowia maluchów, które najbardziej uwielbiają bawić się właśnie na podłodze.

Koszt budowy, łącznie z urządzeniem terenu wokół placówki, wyniósł ok. 670 tys. zł, a wyposażenia ok. 100 tys. zł.

Jacek Lombarski