Aktualności

2016.09.03

RADOM: Odsłonięcie Pomnika 72 pp

W ramach uroczystości patriotycznych nawiązujących do 77 rocznicy napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę, został odsłonięty w Radomiu Pomnik Żołnierzy 72 Pułku Piechoty im. Dionizego Czachowskiego. Monument wykonany z granitu znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Malczewskiego i Struga, w pobliżu Galerii Rogatka. 
 
Od 1922 roku czyli przeniesienia jednostki wojskowej do Radomia, jej kadra oficerska i podoficerska stanowiła najbardziej kreatywną grupę zawodową. Od patriotycznych capstrzyków, uroczystych parad i koncertów orkiestry pułkowej, poprzez propagowanie sportu, w tym powołanie klubu "Czarnych", aż po liczne akcje dobroczynne, żołnierze radomskiego garnizonu służyli miastu – przypomniał podczas uroczystości prezydent Radosław Witkowski.
Warto dodać, że tradycje 72 pp sięgają okresu legionów Józefa Piłsudskiego i wojny polsko - bolszewickiej 1920 roku. We wrześniu 1939 roku, pozycje tego pułku zostały zbombardowane wcześniej niż nastąpił hitlerowski atak na Westerplatte, uznawany za początek II wojny światowej. Pod sztandarem 72 pp walczyły oddziały AK z Radomia i okolic, zgrupowane w lasach przysuskich w ramach akcji ,,Burza". 

W uroczystości odsłonięcia pomnika niezmiernie ważną rolę odegrali inicjatorzy organizatorzy jego budowy, w tym Jarosław Kowalik i red. Andrzej Mędrzycki, syn oficera tego pułku. Uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu wojewódzkiego mazowieckiego i miasta Radomia, młodzież szkolna, w tym klasy mundurowe Zespołu Szkół ZDZ w Radomiu, organizacje kombatanckie oraz mieszkańcy. Aktu poświęcenia pamiątkowego obiektu dokonał ordynariusz diecezji radomskiej ks. bp Henryk Tomasik.

Opiekę nad pomnikiem sprawują Szkoły Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu prowadzone przez dyrektor Katarzynę Kołodziejską. Ich patronem od marca tego roku jest właśnie 72. Pułk Piechoty im. Dionizego Czachowskiego. Na terenie szkoły, przy ul. Saskiej, znajduje się Izba Pamięci radomskiego pułku, a w niej - unikalne pamiątki historyczne. 
 

Projekt pomnika, to zasługa Tadeusza Derlatki, a autorem monumentu jest radomski rzeźbiarz - Stanisław Romańczuk. (m)
 
Foto:radom24.pl