Aktualności

2016.08.30

Muzyczny jubileusz w Policznie


Barwne ludowe stroje lub eleganckie kreacje z ludowymi akcentami takimi, jak korale i chusty. Bogaty i urozmaicony repertuar pieśni i przyśpiewek i do tego niepowtarzalne dźwięki kapel, przy których nogi same rwały się do tańca. Tak można by pokrótce opisać to, co działo się w minioną niedzielę na scenie przy Zespole Placówek Oświatowych w Policznie.

Spotkanie z Piosenką Ludową w Policznie cieszy się od lat nieustającym powodzeniem i uznaniem. Świadczy o tym najlepiej liczba 24 wykonawców, zespołów i solistów, łącznie około 250 osób, przybyłych na 10. jubileuszowy koncert.

Już po raz 10. tu się spotykamy

Ludowe tańce, ludową nutę będziemy śpiewali.

Wszystkich tu przybyłych, serdecznie witamy

I całym sercem i całą duszą wszystkich pozdrawiamy.

Tą piosenką przywitał i rozpoczął koncert zespół „Sobótka” z Czarnolasu, od 14. lat sławiący gminę Policzna na licznych przeglądach pieśni ludowych wzdłuż i wszerz  ziemi zwoleńskiej, kozienickiej, radomskiej, grójeckiej i gdzie tylko można. W tym również i na miejscu, bo „Sobótka” jest wespół z wójtem Tomaszem Adamcem i Zespołem Placówek Oświatowych, organizatorem przeglądu zespołów ludowych. Kierownikiem zespołu jest Stanisława Baran. Natomiast kierownictwo muzyczne i aranżacja utworów spoczywa w rękach Krzysztofa Maślanka. Rolę prowadzących spotkanie przyjęły na siebie panie Barbara Mordzińska i Aldona Budzisz.

- Witamy bardzo serdecznie na kolejnych, X Spotkaniach z Piosenką Ludową w Policznie – powiedzieli na powitanie wójt Gminy Policzna Tomasz Adamiec i dyrektor ZPO  Jolanta Kalinowska. – Z roku na rok jest nas coraz więcej. Chyba nas lubicie, albo dobrze się u nas czujecie. Szanowni Państwo, zatańczmy, jak nam zagrają.  

Przegląd w Policznie nie ma formuły konkursu. Dowodem uznania jest dyplom z podziękowaniem, kosz upominków i oklaski publiczności, niemniej jednak artyści dają z siebie wszystko, żeby zaprezentować się jak najlepiej.

Zespoły ludowe, co udowodnił przegląd w Policznie, to nie tylko domena seniorów. Coraz liczniej pojawiają się w nich ludzie młodzi i młodzież w wieku szkolnym, nie pozwalając zaginąć naszej lokalnej tradycji. Są tu weterani sceny, tak jak mający 35 lat „Zespół Seniora” ze Zwolenia czy 28-latek „Barwy Życia” z Pionek, i zespoły całkiem młode, istniejące dopiero od 2014 roku, ale już mające na swoim koncie sporo sukcesów.

Swój udział w tegorocznym przeglądzie zgłosiły następujące zespoły: „Sobótka” z Czarnolasu, „Sycyna” z Sycyny, „Strykowianki” ze Strykowic Górnych, „Barwy życia” i „Kontrast” z Pionek, „Mirowianki”, którym kibicował z widowni wójt Mirowa, Artur Siwiorek, „Gąsawianki” z Gąsaw Rządowych, „Pogodna Jesień” i „Piątkowy Stok” ze Zwolenia, „Złota Jesień”  i „Relaks” z Kozienic, „Półborzanki” z Augustowa, „Kompany” oraz „Promyk Nadziei” z gminy Pionki, „Lilia” z Zakrzewa i „Kalina” z Marianowic, „Jaskółka” z Małomierzyc i „Pakosław” z gminy Iłża, „Kazanowianki znad Iłżanki” z gminy Kazanów , „Skaryszewiacy” ze Skaryszewa, „Gozdowianki” z Gózdu, Klub Seniora z Radomia oraz soliści Joanna Tęcza z zespołu „Seniora” ze Zwolenia i Stefan Kwapiński, skrzypek z Pionek.

 

Jacek Lombarski