Aktualności

2016.08.29

XVII Dożynki Gminy Kozienice - Ponieśli plon w Ryczywole

 

W niedzielę, 14 sierpnia, pogoda dopisała. Co prawda w trakcie oficjalnych uroczystości spadł rzęsisty deszcz, ale po kilkunastu minutach zza chmur wyjrzało słońce i aura nie zakłóciła już bogatego programu siedemnastych z kolei dożynek Gminy Kozienice, które w tym roku odbyły się na placu przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Ryczywole.

Po mszy świętej dziękczynnej w miejscowym kościele parafialnym pod wezwaniem św. Katarzyny, barwny korowód dożynkowy prowadzony przez Orkiestrę Dętą OSP w Kozienicach przemaszerował na plac przy remizie OSP, gdzie odbyły się główne uroczystości.          

Zebranych powitał gospodarz święta rolników, burmistrz Gminy Kozienice Tomasz Śmietanka w towarzystwie wiceprzewodniczących Rady Miejskiej w Kozienicach: Andrzeja Kowalskiego i Edwarda Pułkowskiego, który podkreślił, że głównymi bohaterami dożynek są rolnicy z żyznego i urodzajnego powiśla kozienickiego.

- Tegoroczne dożynki odbywające się w przededniu Święta Matki Boskiej Zielnej – mówił burmistrz – to podziękowanie za rolniczy trud i codzienną pracę, za pozyskane plony, które powinny dać satysfakcję, także materialną, z tegorocznych zbiorów. Jednak dożynki to także czas zabawy. Życzę więc wszystkim udanej zabawy...

Gorące życzenia wszystkim rolnikom przekazali także: wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Kowalski i starosta kozienicki Andrzej Jung, który zaprosił zebranych na dożynki powiatowe, które odbędą się w Magnuszewie.

Prowadząca imprezę dyrektorka Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska odczytała list gratulacyjny od premier Beaty Szydło.

Zabrakło jednak życzeń i podziękowań dla rolników od parlamentarzystów ziemi radomskiej, którzy – mimo zaproszeń – nie przyjechali na rolnicze święto. - No cóż, nie jest to rok wyborczy – skomentował  gospodarz dożynek, burmistrz Tomasz Śmietanka.

Zgodnie z tradycją, starostowie dożynek przekazali na ręce burmistrz Śmietanki bochen chleba z tegorocznych zbiorów z życzeniami, aby dzielił go sprawiedliwie... W tym roku te zaszczytne funkcje przypadły mieszkańcom Ryczywołu: Katarzynie Ochmańskiej i Leszkowi Matuszewskiemu.

Starościna Katarzyna Ochmańska w Ryczywole mieszka od 9 lat i wraz z mężem prowadzi kilkudziesięciohektarowe gospodarstwo. Państwo Ochmańscy zajmują się głównie uprawą zbóż i prowadzą hodowlę trzody chlewnej. Od niedawna uprawiają także truskawki. Pani Katarzyna jest absolwentką technikum geodezyjnego i rolniczego, ukończyła również studia ekonomiczne.

Starosta Leszek Matuszewski posiada trzydziestohektarowe gospodarstwo i zajmuje się głównie hodowlą bydła i trzody chlewnej oraz uprawą roślin strączkowych. Ponadto już trzecią kadencję pełni odpowiedzialną funkcję sołtysa Ryczywołu.

Bardzo pięknym, osadzonym w ludowej tradycji, jest zwyczaj dzielenia chlebem – oby go nigdy i nikomu nie zabrakło...

Przed estradą, na drewnianym podium, ustawiono dożynkowe wieńce przygotowane przez mieszkańców poszczególnych miejscowości oraz kosze z warzywami, owocami i kwiatami od działkowców z Rodzinnych Ogródków Działkowych, które oceniała komisja konkursowa. Największe uznanie w oczach jury zyskał wieniec przygotowany przez mieszkańców Woli Chodkowskiej. Będzie on reprezentował gminę na XIII Dożynkach Powiatu Kozienickiego, które odbędą się 28 sierpnia w Magnuszewie. Wieńce wykonane przez mieszkańców Ryczywołu i Stanisławic otrzymały równorzędne nagrody.

Także równorzędne miejsca przyznano koszom dożynkowym przygotowanym przez działkowców z ogródków „Dolinka” w Kozienicach, „Kamienny Potok” z Chinowa, „Bohaterów Studzianek” ze Świerży Górnych i „Katarzynki” z Aleksandrówki.

Dożynki to czas wytchnienia od codziennej pracy i dobrej zabawy. Na scenie wystąpił Chór Seniora „Złota Jesień” z Kozienic, Zespół Folkowy Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach, Zespół Folklorystyczny „Sobótka” z Czarnolasu i znana kapela disco polo Big Dance.

Nie brakowało stoisk z wyrobami ludowymi miejscowych artystów, z których słynie ziemia kozienicka. Powodzenie miała darmowa grochówka, a najmłodsi cieszyli się z waty cukrowej i zabawy na dmuchanych zamkach.

Wieczorem rozpoczęła się dożynkowa zabawa przy muzyce zespołu Dekret.

Bogdan Wyciszkiewicz