Aktualności

2016.08.29

ZMARŁ WOJCIECH TWARDOWSKI

W czwartek, 25 sierpnia, zmarł w Radomiu Wojciech Twardowski, znany archeolog, twórca kabaretu Contra i animator kultury. Miał 77 lat. Urodził się w Warszawie, do Radomia trafił na początku lat 60- tych po ukończeniu studiów na wydziale archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Rozpoczął pracę w ówczesnym Muzeum Regionalnym, w którym stworzył dział archeologii. W Muzeum- później Okręgowym i imienia Jacka Malczewskiego, przepracował aż do emerytury. Jego prace badawcze koncentrowały się wokół grodu Piotrówka oraz murów obronnych w Rynku, gdzie od 1966 roku prowadzone były badania. reklama Efektem prac było m.in. odsłonięcie u wylotu bramy w stronę rynku fragmentu ulicy średniowiecznej. Potem uczestniczył w kolejnych badaniach radomskiego Starego Miasta. Jest autorem szeregu artykułów o tej tematyce zamieszczanych w fachowych pismach archeologicznych, wydawnictwach radomskiego muzeum i kwartalnikach Radomskiego Towarzystwa Naukowego.
Oprócz archeologii pasją Wojciecha Twardowskiego była poezja, satyra i kabaret. Stworzył legendarny dziś kabaret Contra, który odnosił sukcesy na przeglądach i festiwalach kabaretowych w Polsce. Teksty pisał Twardowski a muzykę Wiktor Szmajda. Wojciech Twardowski był znanym animatorem kultury. Prócz „Korowodu dziejów” czyli wierszowanej historii Radomia, pisał teksty szopek. Głośna była "Noworoczną Szopka Satyryczna 2001-2002. Sztuka w jednej brutalnej odsłonie". Był także autorem felietonów zamieszczanych na łamach radomskiej prasy.
Po przejściu na emeryturę nadal zajmował się nadzorem archeologicznym. Był mężem Julity Twardowskiej, znanej dziennikarki, z którą wychował córkę Annę. Zmarł po kilku miesiącach choroby nowotworowej. Pogrzeb Wojciecha Twardowskiego odbędzie się we wtorek, 30 sierpnia. Nabożeństwo żałobne rozpocznie się o godzinie 12 w kościele farnym przy ulicy Rwańskiej, skąd urna z prochami zmarłego zostanie wyprowadzona na cmentarz komunalny przy ulicy Warszawskiej. Rodzina prosi o nieskładanie kondolencji.
Źródło:echodnia.eu, red. Barbara Koś

Z Wojtkiem Twardowskim ,,Tygodnik Radomski" współpracował od zarania, zamawiając u niego m.in. szopki świąteczno - noworoczne. Z Julitą, małżonką Wojtka pracowaliśmy w ,,Słowie Ludu" . Przyjaźniłem się z Wojtka, nieco starszym bratem, Maćkiem. Byliśmy studentami Wydziału Dziennikarskiego UW, Maciek organizatorem grupy studenckiej. Nazywaliśmy ją międzynarodową. Należeli do niej także Grecy i Koreańczycy. Wojtek opowiadał mi, jak starszy braciszek usiłował ukształtować go ideologicznie, co mu nie wyszło. Po studiach, Maciek przez wiele lat był redaktorem naczelnym ,,Życia Żyrardowa". Wcześnie mu się zmarło. Teraz dołączył do NIEGO WOJTEK.
Niech Spoczywają w Pokoju! 

Mietek Kaca