Aktualności

2016.08.24

W 450 – lecie Kazanowa

Zorganizowany 14 sierpnia   na placu Zespołu Placówek Oświatowych Piknik Rodzinny  wypełnił  jubileusz 450 – lecia Kazanowa.  Poprzedni  jubileusz odbył  się w  roku 1966  czyli  w  400 – lecie Kazanowa  i tysiąclecie Państwa   Polskiego,  utożsamianego z rocznicą chrztu Polski.

Zaczęło się  w roku 1566, w którym Marcin Kazanowski – hetman polny koronny – uzyskał od króla Zygmunta Augusta przywilej na założenie miasta na gruntach wsi Miechów. Miasto Kazanów lokowane było na prawie magdeburskim, otrzymując zgodę na  organizację jarmarków i targów.   W wieku XVII właściciel Kazanowa  Remigian Strzałkowski  uzyskał od króla Jana III Sobieskiego przywilej na założenie wszystkich cechów. Kolejnymi  włodarzami  miasta i okolicznych włości  byli Chomentowscy, Tarłowie, Giebułtowscy, Dunin-Wąsowiczowie, Chociszewscy, Nowosielscy, Kochanowscy herbu Korwin, Domańscy, Skrzyńscy i Pruszakowie herbu Leliwa. W roku 1866, na mocy ukazu carskiego, miasto najpierw zyskało status „narodowego”,  a następnie  utraciło prawa miejskie i zostało osadą. Zwykli mieszkańcy Kazanowa, także  jako miasta, utrzymywali się z rolnictwa i rzemiosła.
W XIX wieku znaczną liczbę mieszkańców – dochodzącą do 45 % - stanowili Żydzi, zajmujący się przeważnie handlem i rzemiosłem. Najwięcej ludności, gdyż  około 1500, liczył  Kazanów na początku XX wieku.  Kilkakrotnie palony, niszczony  przez wojny, epidemie cholery i tyfusu, odradzał się z trudem ,  co przy położeniu z dala od głównych szlaków komunikacyjnych  miało wpływ na  ubożenie ludności i  stopniową utratę znaczenia w regionie. Od 1972  Kazanów  odradza się  jako siedziba  samorządu gminy. Przeszłość  jubilata, krótkim tekstem, rysunkami i fotografiami obrazowała  podczas  pikniku interesująca wystawa prezentowana  przed budynkiem szkoły.

Wójt Kazanowa Teresa Pancerz – Pyrka i Przewodniczący Rady Gminy  Paweł Jamka przypomnieli skrótowo o  wydarzeniach historycznych, witając licznie przybyłych na piknik mieszkańców i zaproszonych gości, wśród nich  ks.  kan. Czesława Błaszczykiewicza, związanych  z ziemią    kazanowską   m.in. za pośrednictwem małżonek: posła Leszka Ruszczyka i  przewodniczącego Komisji Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Zbigniewa Gołąbka. Zbigniew Gołąbek przekazał   gospodarzom gminy  życzenia  także od  marszałka Adama Struzika uzupełnione wręczeniem pani wójt zegara  odmierzającego  czas nie tylko  historyczny. Gospodarze gminy powitali samorządowców z zaprzyjaźnionego powiatu zwoleńskiego: starostę Waldemara Urbańskiego, przewodniczącego RP Edwarda Rybaka oraz radnych  powiatu  z gminy Kazanów -  wiceprzewodniczącego RP Bogusława Bernaciaka i Andrzeja Szczypiora, burmistrz Zwolenia Bogusławę Jaworską, wójtów gmin: Policzna Tomasza Adamca, Tczów – Andrzeja Wolszczaka oraz Artura Szewczyka z  Ciepielowa /też  z małżonką/ i  wszystkich przybyłych na piknik. Goście odwzajemnili się życzeniami i upominkami.

O historii Kazanowa i  jego okolic oraz swoich  uczuciach  do Małej Ojczyzny opowiedziała piosenką, muzyką i wierszem   uzdolniona młodzież: przedszkolacy, uczniowie PSP  i gimnazjum oraz absolwenci miejscowych  szkół,  także  markowe ,, Kazanowianki znad Iłżanki”,  a następnie  zaprzyjaźnione z nimi  zespoły –,, Zwoleniacy” i czarnoleska ,,Sobótka”. Młodzi oklaskiwali  swoje siostrzyczki, braciszków lub koleżanki i kolegów. Z kolei  mamy, tatusiowie, ciocie i wujkowie, babcie i dziadkowie, nie kryli radości z umiejętności uzdolnionych latorośli.  Przy okazji uczestnicy spędzali przyjemnie czas w wesołym miasteczku, na pokazach strażackich, buble football, przy  loterii fantowej i w rozmowach z przyjaciółmi Na zakończenie wszyscy oklaskiwali grupy  disco – polo lub  pląsali  w rytmie muzyki płynącej z estrady, nad którą widniał wiele mówiący  napis: TU JEST MOJE MIEJSCE, TU JEST MÓJ DOM”.

Wyglądało to, tak: Najpierw legendę o dziejach Kazanowa  przybliżyli  widowni   uczniowie  Zespołu Placówek Oświatowych w Kazanowie. Piosenkę ,,Taki kraj” a następnie ,,Ktoś mnie pokochał” zaśpiewał  z dużym talentem wokalnym Dawid Suwała absolwent  miejscowego Gimnazjum Publicznego. Bardziej nostalgiczną  pt. ,,Tu jest moje miejsce” wykonała Jagoda Przepiórka, po czym zaśpiewała  w języku angielskim ,, Come and Get it”,  niemniej uzdolniona absolwentka PG. Grupa ,,Leśne skrzaty” z oddziału przedszkolnego PSP   otrzymała  brawa  za taniec  ,,Wiewióreczka”, który  wcześniej  podobał się na powiatowym przeglądzie twórczości dziecięcej w Zwoleniu pn. ,,Dzieci dzieciom”. Widownia zareagowała oklaskami na pojawienie się zespołu „Kazanowianki znad Iłżanki” – chluby    gminy Kazanów. Najpierw wystąpił cały zespół a po nim  zaprezentował się ,,Kwartet  męski”. Grupa artystyczna ,,Zwoleniacy”, w której występują także mieszkańcy Kazanowa wykonała taniec  ,,I love you”. Pracownicy Zespołu  Placówek Oświatowych w Kazanowie przedstawili dowcipny skecz o obowiązku przynoszenia do szkoły zamiennego obuwia.

Po serialu w wykonaniu dorosłych, uzdolniona młodzież znowu zawładnęła sceną na placu Publicznego Gimnazjum. Uczniowie PSP zaprezentowali montaż słowno muzyczny, po czym  doszli do głosu recytatorzy. Na wstępie  wiersz Hanny Matuszewskiej ,,Matulu, matulu”  recytowała uczennica I klasy Patrycja Żak.  Laureatka  61. Małego Konkursu Recytatorskiego ,,Warszawskiej Syrenki” otrzymała duże  brawa. Wyróżniony w tym konkursie Bartłomiej Wielochowski zaprezentował wiersz Ludwika J. Kerna pt. ,,Kanarek na dachu”, a Aleksandra Wielochowska - tegoż autora  ,,Pawie pióra” Po recytacjach, na scenę wróciły piosenki. Uczennica PSP Natalia Markiewicz zaśpiewała  ,,Cud w szafie” , a Oliwia Chalot piosenkę  pt ,,Rytm i melodia”. Piosenka  ,,Będzie lepszy dzień” w dobrym brzmieniu  gimnazjalistki Weroniki Szczepanowskiej była ostatnią  w wykonaniu uczniów z Kazanowa. Skecz ,,Nalepioki’  przedstawiony przez Jakuba Pietrzyka , ucznia PSP w Zakrzówku, zdobywcy głównej nagrody ma festiwalu artystycznym dzieci i młodzieży w Iłży uwieńczył  udaną część młodzieżową programu Pikniku Rodzinnego w Kazanowie.

Miejsce uczniów zajęła  na scenie kapela ,,Kompany”„ pod wodzą Józefa Biernata, przypominając piosenki partyzanckie, wojskowe i biesiadne. Otrzymała należną porcję oklasków.

Późnym  popołudniem zainstalował się na scenie  Zespól Folklorystyczny „Sobótka” z Czarnolasu. Laureat XVI edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego, przekazując wraz z muzykami,    urozmaicony repertuar pieśni ludowych.

Przed popisem zespołów disco polo, po raz drugi pojawiły się na scenie  „Kazanowianki znad Iłżanki”. ze śmielszymi w treści i wykonaniu ,,kawałkami”.

Tekst i foto:  Mieczysław Kaca

No show found! show="143" does not exist.