Aktualności
W 450 – lecie Kazanowa
Zorganizowany 14 sierpnia na placu Zespołu Placówek Oświatowych Piknik Rodzinny wypełnił jubileusz 450 – lecia Kazanowa. Poprzedni jubileusz odbył się w roku 1966 czyli w 400 – lecie Kazanowa i tysiąclecie Państwa Polskiego, utożsamianego z rocznicą chrztu Polski.
Zaczęło się w roku 1566, w którym Marcin Kazanowski – hetman polny koronny – uzyskał od króla Zygmunta Augusta przywilej na założenie miasta na gruntach wsi Miechów. Miasto Kazanów lokowane było na prawie magdeburskim, otrzymując zgodę na organizację jarmarków i targów. W wieku XVII właściciel Kazanowa Remigian Strzałkowski uzyskał od króla Jana III Sobieskiego przywilej na założenie wszystkich cechów. Kolejnymi włodarzami miasta i okolicznych włości byli Chomentowscy, Tarłowie, Giebułtowscy, Dunin-Wąsowiczowie, Chociszewscy, Nowosielscy, Kochanowscy herbu Korwin, Domańscy, Skrzyńscy i Pruszakowie herbu Leliwa. W roku 1866, na mocy ukazu carskiego, miasto najpierw zyskało status „narodowego”, a następnie utraciło prawa miejskie i zostało osadą. Zwykli mieszkańcy Kazanowa, także jako miasta, utrzymywali się z rolnictwa i rzemiosła.
W XIX wieku znaczną liczbę mieszkańców – dochodzącą do 45 % - stanowili Żydzi, zajmujący się przeważnie handlem i rzemiosłem. Najwięcej ludności, gdyż około 1500, liczył Kazanów na początku XX wieku. Kilkakrotnie palony, niszczony przez wojny, epidemie cholery i tyfusu, odradzał się z trudem , co przy położeniu z dala od głównych szlaków komunikacyjnych miało wpływ na ubożenie ludności i stopniową utratę znaczenia w regionie. Od 1972 Kazanów odradza się jako siedziba samorządu gminy. Przeszłość jubilata, krótkim tekstem, rysunkami i fotografiami obrazowała podczas pikniku interesująca wystawa prezentowana przed budynkiem szkoły.
Wójt Kazanowa Teresa Pancerz – Pyrka i Przewodniczący Rady Gminy Paweł Jamka przypomnieli skrótowo o wydarzeniach historycznych, witając licznie przybyłych na piknik mieszkańców i zaproszonych gości, wśród nich ks. kan. Czesława Błaszczykiewicza, związanych z ziemią kazanowską m.in. za pośrednictwem małżonek: posła Leszka Ruszczyka i przewodniczącego Komisji Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Zbigniewa Gołąbka. Zbigniew Gołąbek przekazał gospodarzom gminy życzenia także od marszałka Adama Struzika uzupełnione wręczeniem pani wójt zegara odmierzającego czas nie tylko historyczny. Gospodarze gminy powitali samorządowców z zaprzyjaźnionego powiatu zwoleńskiego: starostę Waldemara Urbańskiego, przewodniczącego RP Edwarda Rybaka oraz radnych powiatu z gminy Kazanów - wiceprzewodniczącego RP Bogusława Bernaciaka i Andrzeja Szczypiora, burmistrz Zwolenia Bogusławę Jaworską, wójtów gmin: Policzna Tomasza Adamca, Tczów – Andrzeja Wolszczaka oraz Artura Szewczyka z Ciepielowa /też z małżonką/ i wszystkich przybyłych na piknik. Goście odwzajemnili się życzeniami i upominkami.
O historii Kazanowa i jego okolic oraz swoich uczuciach do Małej Ojczyzny opowiedziała piosenką, muzyką i wierszem uzdolniona młodzież: przedszkolacy, uczniowie PSP i gimnazjum oraz absolwenci miejscowych szkół, także markowe ,, Kazanowianki znad Iłżanki”, a następnie zaprzyjaźnione z nimi zespoły –,, Zwoleniacy” i czarnoleska ,,Sobótka”. Młodzi oklaskiwali swoje siostrzyczki, braciszków lub koleżanki i kolegów. Z kolei mamy, tatusiowie, ciocie i wujkowie, babcie i dziadkowie, nie kryli radości z umiejętności uzdolnionych latorośli. Przy okazji uczestnicy spędzali przyjemnie czas w wesołym miasteczku, na pokazach strażackich, buble football, przy loterii fantowej i w rozmowach z przyjaciółmi Na zakończenie wszyscy oklaskiwali grupy disco – polo lub pląsali w rytmie muzyki płynącej z estrady, nad którą widniał wiele mówiący napis: TU JEST MOJE MIEJSCE, TU JEST MÓJ DOM”.
Wyglądało to, tak: Najpierw legendę o dziejach Kazanowa przybliżyli widowni uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Kazanowie. Piosenkę ,,Taki kraj” a następnie ,,Ktoś mnie pokochał” zaśpiewał z dużym talentem wokalnym Dawid Suwała absolwent miejscowego Gimnazjum Publicznego. Bardziej nostalgiczną pt. ,,Tu jest moje miejsce” wykonała Jagoda Przepiórka, po czym zaśpiewała w języku angielskim ,, Come and Get it”, niemniej uzdolniona absolwentka PG. Grupa ,,Leśne skrzaty” z oddziału przedszkolnego PSP otrzymała brawa za taniec ,,Wiewióreczka”, który wcześniej podobał się na powiatowym przeglądzie twórczości dziecięcej w Zwoleniu pn. ,,Dzieci dzieciom”. Widownia zareagowała oklaskami na pojawienie się zespołu „Kazanowianki znad Iłżanki” – chluby gminy Kazanów. Najpierw wystąpił cały zespół a po nim zaprezentował się ,,Kwartet męski”. Grupa artystyczna ,,Zwoleniacy”, w której występują także mieszkańcy Kazanowa wykonała taniec ,,I love you”. Pracownicy Zespołu Placówek Oświatowych w Kazanowie przedstawili dowcipny skecz o obowiązku przynoszenia do szkoły zamiennego obuwia.
Po serialu w wykonaniu dorosłych, uzdolniona młodzież znowu zawładnęła sceną na placu Publicznego Gimnazjum. Uczniowie PSP zaprezentowali montaż słowno muzyczny, po czym doszli do głosu recytatorzy. Na wstępie wiersz Hanny Matuszewskiej ,,Matulu, matulu” recytowała uczennica I klasy Patrycja Żak. Laureatka 61. Małego Konkursu Recytatorskiego ,,Warszawskiej Syrenki” otrzymała duże brawa. Wyróżniony w tym konkursie Bartłomiej Wielochowski zaprezentował wiersz Ludwika J. Kerna pt. ,,Kanarek na dachu”, a Aleksandra Wielochowska - tegoż autora ,,Pawie pióra” Po recytacjach, na scenę wróciły piosenki. Uczennica PSP Natalia Markiewicz zaśpiewała ,,Cud w szafie” , a Oliwia Chalot piosenkę pt ,,Rytm i melodia”. Piosenka ,,Będzie lepszy dzień” w dobrym brzmieniu gimnazjalistki Weroniki Szczepanowskiej była ostatnią w wykonaniu uczniów z Kazanowa. Skecz ,,Nalepioki’ przedstawiony przez Jakuba Pietrzyka , ucznia PSP w Zakrzówku, zdobywcy głównej nagrody ma festiwalu artystycznym dzieci i młodzieży w Iłży uwieńczył udaną część młodzieżową programu Pikniku Rodzinnego w Kazanowie.
Miejsce uczniów zajęła na scenie kapela ,,Kompany”„ pod wodzą Józefa Biernata, przypominając piosenki partyzanckie, wojskowe i biesiadne. Otrzymała należną porcję oklasków.
Późnym popołudniem zainstalował się na scenie Zespól Folklorystyczny „Sobótka” z Czarnolasu. Laureat XVI edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego, przekazując wraz z muzykami, urozmaicony repertuar pieśni ludowych.
Przed popisem zespołów disco polo, po raz drugi pojawiły się na scenie „Kazanowianki znad Iłżanki”. ze śmielszymi w treści i wykonaniu ,,kawałkami”.
Tekst i foto: Mieczysław Kaca
No show found! show="143" does not exist.















