Aktualności

2016.08.19

"Inspiracja płynie z tradycji".

Centrum Aktywności Lokalnej oraz Starostwo Powiatowe w Radomiu zapraszają do udziału w konkursie rodzinnym "Inspiracja płynie z tradycji".

Tegoroczne hasło konkursowe brzmi: "Regionalna sztuka ludowa w nowej odsłonie. Inspiracja motywami roślinnymi". Organizatorzy mają nadzieję, że przygotowanie pracy zmotywuje uczestników konkursu do zainteresowania się folklorem naszego regionu oraz otaczającymi nas roślinami (charakterystycznymi dla lasów Puszczy Kozienickiej, łąk, pól oraz przydomowych ogrodów).

W związku z tym, że "Inspiracja płynie z tradycji" to konkurs rodzinny, prace powinny powstać w zespołach rodzinnych. - Nie narzucamy formuły. Pracę mogą wykonać zarówno rodzice z dziećmi, jak i dziadkowie z wnukami, a także zrobić wspólnie pracę wielopokoleniową, ale zależy nam na podkreśleniu, faktu iż wspólnie spędzony czas przy wykonywanej razem pracy jest czasem bezcennym – podkreśla Alicja Gryz-Wasil z Centrum Aktywności Lokalnej. - Liczymy też na to, że przygotowanie ich będzie okazją do przekazywania z pokolenia na pokolenie wiedzy i umiejętności związanych ze sztuką charakterystyczną dla naszego regionu i rękodzielnictwem – dodaje. Organizatorzy liczą na dużą różnorodność prac i ich oryginalność. - W zeszłym roku przy pierwszej edycji konkursu, który zasięgiem obiął miasto Pionki i okolice uczestnicy zaskoczyli nas bardzo pozytywnie swoimi pomysłami. Mamy nadziję, że i w tym roku też tak będzie, tym bardziej, że zasięg konkursu, dzięki wsparciu władz powiatowych udało się zwiększyć – mówi Alicja Gryz-Wasil z CAL w Pionkach. Regulamin konkursu znajduje się na stronie www.cal.pionki.pl.

Głównymi celami konkursu są: promocja sztuki ludowej charakterystycznej dla regionu radomskiego, innowacyjne wykorzystanie motywów regionalnych, kształtowanie i promowanie więzi rodzinnych, integracja międzypokoleniowa, rozwijanie zdolności plastycznych oraz wrażliwości estetycznej.

Pierwsza edycja konkursu "Inspiracja płynie z tradycji"  była  zorganizowana przez grupę nieformalną Warsztaty Rękodzieła działającą przy Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach i zrealizowana w ramach projektu, który został dofinansowany przez „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Mazowsze Lokalnie”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, złożono wiele ciekawych prac, które zostały zaprezentowane na pokonkursowej wystawie. /rk/