Aktualności

2016.08.08

Kolejne udane Dni Garbatki za nami

Jak co roku, już od 34 lat, w połowie lipca za sprawą wójta i Urzędu Gminy, odbywają się Dni Garbatki, rodzinny festyn, na którym zjawiają się tłumy nie tylko mieszkańców, ale i wczasowiczów. I w tym roku nie było inaczej.

Charakterystyczną cechą Dni Garbatki jest jej sportowa strona. W pierwszym dniu odbyły się zawody wędkarskie, mecz piłki nożnej między juniorami Plonu Garbatka i Energią Kozienice. Mecz piłki nożnej między Reprezentacją Artystów Polskich a Oldboyami Plonu Garbatka obejrzało ponad 2 tysiące kibiców. Zakończył się wynikiem 4:3 dla gospodarzy. W przerwach obydwóch meczów wystąpiły dziecięce zespoły taneczne oraz chórzyści z Klubu Seniora „Wrzos”. Dzień zakończył występ zespołów „Fox” i „Ego” oraz dyskoteka pod gwiazdami do późnych godzin nocnych.

Drugi dzień festynu to już wyłącznie zabawa i chwila poważna przy wręczeniu „Szychy Garbackiej”, mającej już kilkuletnią tradycję i poczet nominowanych, wśród których znajdują się zasłużeni dla społeczności garbackiej: Marianna Dziedzicka, Zenon Gnyś, Zenon Kurkowski, Marian Krekora i Feliksa Urszula Wiraszka.

- Już piąty raz wybieramy tzw. „Szychę Garbacką”. „Szychą” nazywamy osobę, która robi coś więcej dla Garbatki-Letnisko. Jest osobą ważną dla naszego życia i życia gminy. Kandydatów do tytuły „Szychy Garbackiej” w tym roku było aż czterech. Myślę, że każda z tych osób mogłaby spokojnie taką „Szychę” otrzymać, ale niestety zasady są takie, że w danym roku może być tylko jedna. Szanowni Państwo, zespół osób, które dokonały wyboru, właściwie jednogłośnie wskazał, że w tym roku tę piękną statuetkę dostanie osoba znana w Garbatce, która reprezentuje nas na zewnątrz. Osoba, która wbiła się piłkarską tradycję naszej gminy, a biorąc pod uwagę to, że w tym roku obchodzimy 70-lecie naszego Ludowego Klubu Sportowego „Plon”, to myślę, że takie znaczne piętno swoje ta osoba odbiła. W tym roku kapituła „Szychę Garbacką” przyznała prezesowi Radomskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej Sławomirowi Pietrzykowi.  

- To wyróżnienie traktuję bardzo prestiżowo. Jest dla mnie niespodziewanym zaszczytem znaleźć się w tak zasłużonym gronie laureatów – powiedział laureat tegorocznej „Szychy”, Sławomir Pietrzyk, mieszkaniec Garbatki i przez piętnaście lat zawodnik „Plonu”.

Na estradzie najpierw zabawiał dzieci Jan Wojdak, lider zespołu „Wawele”,  ze swoją tęczową piosenką, gromadząc pod estradą tłum rozbawionych maluchów. Następnie Klub Seniora „Wrzos” zaprezentował się w nowych, ufundowanych przez gminę strojach. Dużo emocji wzbudził występ rodzimego artysty Jakuba Niedzielskiego ze studenckim zespołem „Greek Hill”, po którym scenę opanowali jeszcze serdeczniej witani słynni „Masztalscy”. Gwiazdą wieczoru były jednak bez wątpienia „Wawele” ze swoimi niezapomnianymi przebojami, które niegdyś zajmowały czołowe miejsca na listach przebojów.

Wieczór zabawy zakończył występ zespołu „Fox” i pokaz laserowy.

Na marginesie odnotujmy jeszcze, że dzień wcześniej, w ramach 70-lecia Klubu Sportowego „Plon”, w dowód uznania, nie tylko za popularyzowanie, ale i aktywny udział w życiu sportowym gminy, wójt Robert Kowalczyk nagrodzony został ekskluzywnym, jubileuszowym medalem 40-lecia Radomskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej.  

Jacek Lombarski