Aktualności

2016.07.23

Radomska Diecezja gościła młodzież z 17. krajów

Prawie półtora tysiąca  uczestników Światowych Dni Młodzieży gości Diecezja Radomska,  poszczególne parafie. Organizacje, placówki  kultury, samorządy itp.  Jedna  trzecia dziewcząt i chłopców  kwaterowała w Radomiu. Przyjazd gości z 17 krajów rozpoczął się już w ubiegłą środę. Na ziemię radomską przybyła młodzież  m.in. z Albanii, Białorusi, Brazylii, Francji,  Gabonu, Gwinei Równikowej, Indii, Kamerunu, Kongo, Litwy, Namibii, Włoch, Ukrainy,  Rosji, RPA, Palestyny i Węgier.

Przed wyjazdem na  Światowe Dni Młodzieży  do Krakowa, dziewczęta  i chłopcy  uczestniczą w wielu  spotkaniach  organizowanych  przez Diecezję Radomską, parafie, organizacje i  placówki kultury . W czwartek (21 lipca) uczestniczyli    w wycieczkach m.in.  do  Warszawy i na Święty Krzyż. W piątek (22 lipca)  pielgrzymowali do sanktuarium w Starej Błotnicy, Wysokiego Koła i Kałkowa. Młodzież z Italii skorzystała z zaproszenia  parafii i  Domu Kultury w  Zwoleniu na Festiwal Młodych. W tymże dniu wieczorem w Radomiu , na ulicy Żeromskiego, w parku im. T. Kościuszki oraz na Placu Jagiellońskim odbył się Festiwal Narodów czyli  artystyczne prezentacje przygotowane przez poszczególne grupy.

Najwięcej wydarzeń  odbyło się  w sobotę (23 lipca). Przed południem na stadionie MOSiR-u  został rozegrany   Mundial ŚDM, a na ulicach Radomia  - gra miejska. Z kolei  w Muzeum Wsi Radomskiej  młodzi goście   smakowali  tradycyjne potrawy przygotowane  przez pól setki kół gospodyń wiejskich. Przy okazji  także  poznali co nieco   zwyczaje i kulturę wsi radomskiej. O godzinie  17:00 na deptaku  tysiąc młodych par tańczyło poloneza. Na  zakończenie na Placu Jagiellońskim   odbył się  Apel Młodych,  wzbogacony koncertem pn.  Nieziemskie Granie.

Niedzielę (24 lipca) goście Światowych Dni Młodzieży spędzą  w goszczącymi  ich rodzinami, a w poniedziałek pojadą na główne uroczystości  do Krakowa.

Foto: A. Dziedzic i MK