Aktualności

2016.07.23

RADOM: POPRAWA SYTUACJI NA RYNKU PRACY.

Spada bezrobocie, sukcesywnie przybywa nowych firm i powstają kolejne miejsca pracy – tak wynika z danych Powiatowego Urzędu Pracy oraz Wydziału Obsługi Radomskiej Strefy Gospodarczej Urzędu Miejskiego. W okresie od stycznia 2015 roku do czerwca 2016 roku bezrobocie w Radomiu spadło o ponad 3200 osób. Jednocześnie statystyki Powiatowego Urzędu Pracy pokazują, że każdego miesiąca z powodu podjęcia pracy wyrejestrowuje się nawet po kilkaset osób. W 2015 roku takich osób było łącznie ponad 8 tysięcy. - Cieszy też ciągły wzrost liczby osób, które podejmują własną działalność gospodarczą. W ciągu ostatnich 18 miesięcy o ponad 900 zwiększyła się liczba zarejestrowanych jednoosobowych firm – mówił na konferencji prasowej wiceprezydent Jerzy Zawodnik.
Wiceprezydent zaznaczył , że bardzo optymistyczne są także prognozy na najbliższe miesiące. Około 1100 nowych miejsc pracy powstanie w dwudziestu firmach, które już realizują swoje inwestycje w Radomiu. Ponad 1700 kolejnych stanowisk ma szansę powstać w firmach, z którymi miasto prowadzi obecnie rozmowy. Około 1200 z nich to miejsca w sektorze produkcyjnym, a ponad 500 w sektorze usług biznesowych. – Jestem bardzo zadowolony z tego, jak funkcjonuje Radomska Strefa Gospodarcza. Widać, że rynek pracy w mieście się bardzo poprawia i mam nadzieję, że to dotychczasowe tempo spadku bezrobocia, czyli 3222 osoby w ciągu półtora roku uda się utrzymać .
Z kolei wiceprezydent Radomia Karol Semik omówił zmiany dokonujące się w odradzającym się szkolnictwie zawodowym, uwzględniające potrzeby firm inwestujących w Radomiu.
Warto dodać , że przedsiębiorcy mogą też korzystać z pakietów wsparcia Pionier, Progres, Mikro oraz Idea, które zostały wprowadzone w lutym tego roku w ramach Radomskiej Strefy Gospodarczej. Z pakietów przygotowanych przez Urząd Miejski mogą korzystać firmy już działające w Radomiu, zamierzające dopiero zainwestować w mieście, osoby planujące rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz firmy wdrażające innowacyjne rozwiązania. W ramach pakietów miasto proponuje m.in. zwolnienie z podatków lokalnych (zwolnienia z podatku od nieruchomości nawet na 15 lat, zwolnienia z podatku od nieruchomości dla działalności badawczo-rozwojowej na 5 lat), dzierżawę gruntu za 1%, pomoc specjalnej strefy ekonomicznej, dostęp do źródeł finansowania inwestycji, organizację giełd pracy, stypendia stażowe i szkolenie kadr. Oferowana jest także pomoc ze strony opiekuna danego projektu oraz wiele innych form, które mają sprawić, że przedsiębiorca będzie się czuł w Radomiu jak najlepiej.

Na zakończenie wiceprezydent Jerzy Zawodnik powiedział kilka pochlebnych zdań na temat twórców platformy pn. Moja Recepcja, tj. projektu wyłonionego w konkursie na innowacyjny projekt. Laureatem został Andrzej Kurzawa, znany z działalności Stowarzyszenia ,, Siła w innowacji”. Zwycięski projekt nie wymaga nakładów na budowę infrastruktury. Ułatwia po prostu działalność zapracowanym szefom małych (choć mogą wchodzić w grę i większe) firm usługowych, handlowych czy nawet produkcyjnych. Przykład: Telefon dzwoni w trakcie strzyżenia klienta i fryzjer nie jest w stanie go odebrać. Wyręcza go miła telefonistka z platformy Moja Recepcja, dowiaduje się o co chodzi i powiadamia o treści telefonu pana fryzjera. Należy zawrzeć  z ,,Recepcją” stosowną umową. Podobno niewiele to kosztuje. Do zawarcia takiej umowy zachęcała zaprezentowana dziennikarzom dowcipna kreskówka. Na razie platforma Moja Recepcja dysponuje kilkoma osobami, realizującymi tego rodzaju usługę, w tym jedną nawet w obiekcie Stadionu Narodowego w Warszawie. Moja Recepcja ma jednak ambicje zwiększenia zatrudnienia w najbliższych miesiącach do kilkudziesięciu. Pionierami byli m.in. obecni na konferencji prasowej: Andrzej Kurzawa, Robert Boruc, Łukasz Gołąbek i Magdalena Mroczek. 
 
 
 Źródło:  radom.pl, Foto: M.K.