Aktualności

2016.07.10

Radomianie zagłosowali na 25 projekty Budżetu Obywatelskiego 2017

Znane są już projekty, które będą realizowane w przyszłym roku w ramach budżetu obywatelskiego. Oficjalne ogłoszenie 25 projektów odbyło się w Parku Kościuszki.

  – To już czwarta edycja budżetu obywatelskiego w naszym mieście.  Do tej pory na pomysły radomian wydaliśmy prawie 17 milionów złotych i z całym przekonaniem mogę powiedzieć, że są to pieniądze bardzo mądrze zagospodarowane. To pomysły perspektywiczne w skali całego miasta, ale także odzwierciedlające potrzeby naszego najbliższego otoczenia. To przecież mieszkańcy najlepiej wiedzą, co jest potrzebne w naszym mieście i dzięki budżetowi obywatelskiemu ich potrzeby mogą być zaspokajane – powiedział prezydent Radosław Witkowski.

Wyniki głosowania zostały ogłoszone w obecności wnioskodawców w Parku Kościuszki. W obszarze ogólnomiejskim znalazła się rekordowa liczba projektów, bo aż siedem. Największą liczbę punktów zdobył projekt:  Pierwsza pomoc dla każdego. Projekt zakłada organizację cyklicznych wydarzeń dla mieszkańców, podczas których będą się odbywały szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. Te szkolenia mogą również stanowić dodatkowy punkt programu innych imprez. Celem projektu jest zwiększenie świadomości i umiejętności mieszkańców w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Kolejne zwycięskie projekty ogólnomiejskie to: Kuźnia talentów – warsztaty literacko- teatralne,  Mobilne Muzeum Rowerów Zabytkowych,  Parkingi - nowe miejsca postojowe dla rowerów, opryski parków przeciw komarom i kleszczom, Rakowi na wspak. Kampania informacyjno-pomocowa  oraz Radomskie Rowery Transportowe - zdrowie i ekologia.

Pozostałe zwycięskie projekty dotyczą głównie kwestii istotnych dla lokalnych środowisk w poszczególnych częściach miasta. 

W obszarze I wygrał projekt  Rewitalizacja terenu -remont placu, placu zabaw, budowa miejsc parkingowych, wymiana oświetlenia. Celem projektu, jak mówią wnioskodawcy  jest budowa chodników, ogólnodostępnych miejsc parkingowych, placu zabaw i wymiana oświetlenia ulicznego na nowoczesne ledowe w ścisłym centrum Radomia między ulicami  Kościuszki, Narutowicza, Jaracza i Traugutta. Do realizacji zostały też zakwalifikowane wnioski: Truchtem po zdrowie – otwarte zajęcia z nordic walkingu , wyeksponowanie najcenniejszego zabytku Radomia przez jego iluminację. Projekt ten zakłada montaż kilku punktów świetlnych uwidaczniających piękno Klasztoru i Kościoła Ojców Bernardynów wraz z pięknie zachowanym ogrodem oraz bezpieczny chodnik i ścieżka rowerowa do dworca.

W obszarze II największą liczbę punktów zdobyły dwa projekty: remont sali gimnastycznej w PSP nr 9 oraz rozbudowa siłowni na powietrzu oraz placu zabaw w parku Ustronie.

Najwięcej zadań zostanie zrealizowanych w obszarze III,  aż 6. To projekty:  budowa oświetlenia na ul. Skrajnej, radosny mini plac zabaw przy ul. Limanowskiego 34, fitness park przy PSP nr 26,  laboratorium kosmosu, jaśniej do domu oraz poprawa komunikacji na os. Południe.

W obszarze IV utworzony zostanie Klub Inicjatyw Międzypokoleniowych, powstaną  ścieżki rowerowe na Obozisku, Wacynie, Michałowie  oraz tereny zielone na os. Gołębiów II.

Obszar V to trzy zwycięskie projekty:  przy PSP nr 20 powstanie skocznia do skoku w dal,  Gołębiów i Glinice wzbogacą się o ścieżki rowerowe, a nad Potokiem odbywać będą się kulturalne spotkania.

- Wszystkie zwycięskie projekty będę rekomendował radnym, by wprowadzili je do budżetu miasta – zapowiedział prezydent Radosław Witkowski.

W tym roku pod głosowanie zostało poddanych 117 projektów. Wydanych zostało łącznie ponad 11 tysięcy kart do głosowania.

- Gratuluję zwycięzcom i dziękuję wszystkim wnioskodawcom, którzy zgłosili swoje pomysły do budżetu obywatelskiego 2017. Podziwiam zaangażowanie oraz determinację wszystkich osób, które chcą poprzez budżet obywatelski zmieniać nasze miasto na lepsze. Już dzisiaj wszystkich serdecznie zapraszam do udziału w warsztatach ewaluacyjnych.  Wzorem ubiegłego roku widać, że są one potrzebne ponieważ to sami pomysłodawcy najlepiej wiedzą, co powinniśmy zmienić, by usprawnić funkcjonowanie budżetu obywatelskiego – powiedział dyrektor Kancelarii Prezydenta, Mateusz Tyczyński.

Źródło: radom.pl