Aktualności

2015.07.09

Kazanów: Pamięci bohaterów Zgrupowania BCh ,,OŚKA”

Zgrupowanie Batalionów Chłopskich ,,OŚKA”, liczące pod koniec II wojny  światowej około tysiąc konspiratorów czynnie uczestniczących w walce z okupantem hitlerowskim, bazowało w początkowym okresie na młodzieży wiejskiej z terenu dzisiejszych powiatów: zwoleńskiego, lipskiego i radomskiego. Nie przypadkowo też  Mauzoleum Zgrupowania BCH ,,OŚKA” znajduje się na cmentarzu w Kazanowie. Z tych okolic rekrutowało się najwięcej poległych w walce zbrojnej. Idea mauzoleum została zrealizowana już w 1947 roku, w związku z przeniesieniem  na cmentarz w Kazanowie, zwłok  kpt. Tadeusza Wojtyniaka ps. ,,Baca”, mieszkańca Kroczowa Mniejszego,  z leśnej mogiły pod Pakosławiem. 

Lista partyzantów Zgrupowania BCH ,,Ośka’, których nazwiska i pseudonimy widnieją na płycie Mauzoleum wydłuża się z każdym rokiem. Niedawno, staraniem rodziny i przyjaciół, umieszczono na nim por. Pawła Kacę z Tczowa, odważnego żołnierza, ciężko rannego we   Wrześniu 1939 r  pod Wieluniem, dowódcę drużyny i plutonu BCH, walczącego pod pseudonimami ,,Wiatr” i ,,Rzepka”. Stracił on życie już w 8 stycznia  1945 r już w wyzwolonym Sandomierzu, jako dowódca oddziału milicji, który miał objąć służbę na Kielecczyźnie  po przepędzeniu Niemców z tego województwa. Znajdują się na płycie nazwiska, rzecz jasna, twórców i dowódców zgrupowania BCH: płk. Jana Sońty ,,Ośka”, gen. Władysława Gołąbka ,,Boryny”, płk Bolesława Drożdża” ,, Jodła’, płk. Władysława Owczarka ,,Buli’, ale przede wszystkim poległych w walce o wolną Polskę.  A życie oddali  m. in:  Bolesław Mital ,,Tyrolek’, Józef Owczarek ,,Posępny’, Tadeusz Salomończyk ,,Miły’, Julian Kukliński ,,Staruszek”, Stanisław Skrzek ,,Burza’, Wojciech Gołąbek ,,Spokojny” i dziesiątki innych,  których postawa  wobec  wroga odpowiadała uwidocznionej na płycie sentencji.

TEN, KTO TRAK UKOCHAL SWÓJ NARÓD I WOLNOŚĆ, ŻE NIE ZAWACHAŁ SIĘ Z ŻYCIA SWEGO ZŁOZYĆ OFIARY

Ci, którzy przeżyli, członkowie ich rodzin, współmieszkańcy, także władze  samorządowe organizowali co roku w pierwszą niedzielę lipca spotkanie, rozpoczynające się msza św. a kończące złożeniem wieńców i kwiatów na płycie Mauzoleum w Kazanowie. Podobnie było w tym roku, choć z uczestników walk żyją nieliczni.

W mszy św. odprawionej przez ks. kan. Czesława Błaszczykiewicza uczestniczyły poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i wielu mieszkańców. Byli wójtowie gmin - Kazanów  /Teresa Pancerz – Pyrka/ i Tczów /Andrzej Wolszczak/.  Obecni byli: Stanisław Brzózka – dyrektor Klubu Parlamentarnego PSL w Warszawie i wywodzący się  z rodziny kombatantów BCH Zgrupowania ,,Ośka’, Zbigniew Gołąbek radny Sejmiku województwa Mazowieckiego. Podobnie jak w latach poprzednich, po nabożeństwie  ,uczestnicy mszy św, udali się na cmentarz, by na płycie Mauzoleum złożyć wieńce i kwiaty oraz zapalić znicze.

Mieczysław Kaca