Aktualności

2015.06.30

Czarnoleskie ,,Sobótki” bliższe tradycji

Tegoroczne czarnoleskie SOBÓTKI choć kalendarzowo odbiegały od organizowanych w poprzednich latach /27 czerwca zamiast 23/ kulturowo bliższe były historycznej tradycji. Jan Kochanowski tylko  opisał poetycko słowiański obyczaj Kupały obchodzony  w renesansowym Czarnolesie.  W rzeczywistości obyczaj palenia ognisk  i przeskakiwania  przez nie  wiejskich kawalerów  oraz puszczania wianków przez panny sięga  niepamiętnych czasów.  

Gospodarz tegorocznych Sobótek, Tomasz Adamiec Wójt Gminy Policzna  w zwięzłych słowach dokonał w sobotę  w amfiteatrze parkowym otwarcia dorocznej  imprezy, po czym oddał mikrofon Marii Jaskot szefowej Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie a  z kolei ona - jurorom.

Kapitula nagród im. Jana Kochanowskiego, choć pracująca od lat w zasadzie w nie zmienionym składzie  /mgr inż. Marian Kuderski – kanclerz Kapituły, członkowie – dr Stefan  Rosiński i mgr Krzysztof Kozera/ przyznała w tym roku, o czym powiadomił mgr Adam Krzemiński, następujące nagrody:

W Dziedzinie Literatury: Cezaremu Imańskiemu nauczycielowi ze Zwolenia  za  całokształt dokonań  literackich. Jest on  m.in.  autorem Monografii Zwolenia, ale także  przeróżnych tekstów wydarzeń, czerpanych z zakamarków  ludzkiej pamięci czy też  zapisków lub przekazów  ludzi starszych. Fundatorem tej nagrody była Bogusława Jaworska –Burmistrz Zwolenia.

W Zakresie Folkloru i Sztuki Ludowej przyznano dwie nagrody: Zespołowi Folklorystycznemu ,,Korzenie” z Łaguszowa za promowanie i tworzenie autentycznego folkloru.  Nagrodę ufundował Marian Kuś – Wójt Gminy Przyłęk, osobiście również badacz przeszłości tej nadwiślańskiej gminy.

W Zakresie Teatru: Tenże wójt ufundował nagrodę Grupie Teatralnej ,,Przymierze Pokoleń” z miejscowości Lipiny za inscenizację obrzędu sobótkowego i popularyzację folkloru poza granicami regionu.

W Zakresie Ochrony Dziedzictwa Kulturowego: Nagrodę ufundowaną przez Tomasza Adamca  Wójta Gminy Policzna  otrzymała Eugenia Januszewicz za znaczące dokonania w dziedzinie utrwalania wiedzy o historii i zabytkach mikro-regionu oraz wiedzy o życiu i twórczości Jana Kochanowskiego. Eugenia Januszewicz jest autorką  m.in. monografii o Gminie Policzna. Z osobistych kontaktów wiem, z jakim uporem  walczy o prawidłową pisownię nazwy wsi Policzna. W dopełniaczu pisze się Policzny a nie Policznej, jak i nam się na łamach TR  przytrafiło. Natomiast  nazwę Policzna –Kolonia w drugim przypadku pisze się Policznej Kolonii.

Pani Januszewicz powołuje się na wykaz urzędowych nazw miejscowości w Polsce: Wydawnictwo Akcydensowe Głównego Urzędu Statystycznego, Warszawa 1982r, tom III, str.12

 A propos tradycji sobótkowej: Przed rokiem w obrzędzie puszczania wianków w  Zespole SOBÓTKA w Czarnolesie  nieśmiało wystąpiły w białych sukniach ,,belicą przepasane” trzy dorodne panny. W tym roku było ich chyba nawet więcej a i wiejscy kawalerowie dopisali. Panny nie mieściły się  w łódce o wdzięcznej nazwie…… , którą dwie  w towarzystwie kawalerów wypłynęły na staw …puszczać wianki. Ujrzeliśmy je wieczorem na dużej sobótkowej estradzie z  w wielkimi ówczesnymi  mandolinami czy też gitarami ,  w składzie zespołu  SOBÓTKA, występującego z nowym programie. Scenki zaprezentowane w obrzędzie puszczania wianków, panny z SOBÓTKI miały konkurentki,  właśnie z Lipin. Tym groziło nawet porwanie w jasyr przez Tatarów z grupy rekonstrukcji historycznej. Na szczęście dziewczęta zostały uratowane przez polskich szlachciców uzbrojonych w szable, też w wydaniu grupy rekonstrukcji historycznej, wspomaganej przez wiejskich chłopaków.

Żeby było ciekawiej i bardziej demokratycznie, w nawiązaniu do współczesności, po ogłoszeniu wyników i prezentacji laureatów XXIV edycji Konkursu Literackiego ,, O dzban czarnoleskiego miodu”, koncertował zespół Wyspy Dobrej Nadziei z Olsztyna z poezją śpiewaną                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Ideolfonsa Gałczyńskiego, nazywającego siebie czeladnikiem Mistrza z Czarnolasu.

Do konkursu poetyckiego ,,O dzban czarnoleskiego miodu” napłynęło w tym roku 57 wierszy 18. autorów – ogłosił Adolf Krzemiński – sekretarz Komisji Konkursowej. Pracowali w niej także  Jan Zdzisław Brudnicki i Tadeusz Purtak pod wodzą Jana Zdzisława Brudnickiego.

I nagrodę przyznano  zestawowi wierszy  godła ,,Meduza” czyli Edycie Wysockiej z Miastka. Nagrodę Ufundował UMiG w Zwoleniu. II otrzymał Bogdan Niwicki ze Świętochłowic /godło ,,Pejzaż Lunarny”/.

Fundator Starostwo Powiatowe w Zwoleniu. III nagroda: Paweł Podlipiniak z Radomia /godło ,,Jan bez Czarnolasu”/ Fundator - Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu.

Zwycięzcą  biegu Policzna – Czarnolas został 28 – letni Piotr Konofał z Trzebieni  czas 29 min 02 sek, drugim był  21 – letni Arkadiusz Oleś z Jasieńca Soleckiego a  trzecim 39 –letni Krzysztof Cywka. Czwarty czas uzyska jego małżonka Agata Grabiec – Cywka. W biegu wzięło udział 32 zawodników.

W marszu trzy kolejne miejsca zajęli: Zbigniew Smolarczyk z Kozienic, Anna Bąk z Policzny i Urszula Łukasińska. Uczestniczyło 12 osób. Zwycięzców honorowano na dużej estradzie przy licznej publiczności. Program, po króciutkich wystąpieniach Tomasza Adamca Wójta Gminy Policzna i dyrektor PSP w  Czarnolesie, Figury,  rozpoczęli  jej uczniowie. Pani dyrektor   jest przewodniczącą Towarzystwa Miłośników Czarnolasu. Tradycyjne pieśni ludowe zaprezentował w nowym programie Zespół SOBÓTKA. Tym razem, jako soliści, popisywali się prawie wszyscy jego członkowie.  Zapełniającą się widownię pod chmurką przywitał w imieniu zaproszonych gości Leszek Ruszczyk Marszałek Województwa Mazowieckiego. Nowy repertuar przedstawił Teatr Muzyczny Nad Kamienną ze Starachowic. Po nim fascynowały widzów ,,Czerwone Gitary” a po ich występie pokazy laserowe. Inscenizację ,,Nocy Kupały” przybliżył artystycznie Zespół Pieśni i Tańca ,,POWIŚLE”. Po nim uczestnicy szaleli tanecznie na dyskotece pod gwiazdami z DJ TOMO. O świtaniu porozjeżdżali się w różne strony.

                                                                                                                         Mieczysław Kaca

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej niecodziennej imprezy.