Aktualności

2015.06.29

100 lat temu pod Pakosławiem koło Iłży

Zawieruchy dziejowe upodobały sobie Iłżę i jej okolice. Powstanie listopadowe zrównało ją z powierzchnią ziemi. W czasie drugiej wojny światowej, odbył się tutaj słynny „bój pod Iłżą” wycofującej się Armii „Prusy” z niemieckim najeźdźcą.

Wydarzenia, którym poświęcono niedzielne uroczystości setnej rocznicy bitwy miały miejsce w maju 1915 roku pod Pakosławiem, niedaleko Iłży. Po stornie Rosyjskiej walczyli w niej żołnierze Legionu Puławskiego.

Tą okrągłą rocznicę postanowili godnie uczcić członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych im 51. Pułku Piechoty Strzelców Kresowych z Iłży wraz z władzami Gminy i Miasta Iłża.

Już od godziny 12 można było oglądać dioramy związane z bitwą pod Pakosławiem i w okolicach Iłży, a o godz. 14 wysłuchać prelekcji mgr. Marka Lisa. O godzinie 15 rozpoczęła się na polach przy ulicy Przemysłowej (w Iłżeckiej Strefie Ekonomicznej) inscenizacja bitwy. Wzięli w niej udział członkowie następujących Grup Rekonstrukcji Historycznych: Graben Krige, 14. Pułk Strzelców Syberyjskich, 72. Tulski pułk piechoty, Bolimów 1915, 25. Smoleński pułk piechoty, „Pod obcymi sztandarami” 69 pieszy Riazański pułk piechoty i kawalerzyście z radomskiego szwadrony kawalerii im. 11 Pułku Ułanów.

Widzowie nie zawiedli się. Pogoda dopisała a inscenizacja poprowadzona w wartkim tempie przez Przemysława Bednarczyka nie dawała chwili odpoczynku tak aktorom widowiska jak i widzom. Okopy przechodziły z rąk do rąk, a wybuchy pirotechniczne dawało się czuć pod stopami.

O klimacie panującym podczas widowiska najlepiej niech zaświadczą zdjęcia.

Więcej na temat inscenizacji „Iłżą 1915 – Szlakiem zapomnianego Legionu” w papierowym wydaniu „TR”

Jacek Lombarski