Promowanie zdrowego sposobu odżywiania wśród uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. L. Skowyry w Przysusze.

W dniu 9 marca 2016 r. uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Zespołu Szkół nr 2 im. L. Skowyry w Przysusze mieli możliwość uczestniczyć  w nietypowych zajęciach kształcenia zawodowego przeprowadzonych prze panią Monikę Bankiewicz – współwłaścicielkę Gospodarstwa Sadowniczego w Komorowie. Uczniowie klas I, II, III i IV technikum zostali zapoznani z historią gospodarstwa sadowniczego, zasadami funkcjonowania oraz asortymentem proponowanym konsumentom.  Dowiedzieli się  o zasługach Gospodarstwa w rozwój polskiego rolnictwa, w tym uzyskaniu przez Gospodarstwo tytułu Mistrza Krajowego Agroligi 2013 roku.

Pani Monika Bankiewicz zaprezentowała też swoje przedsiębiorstwo jako nowoczesny zakład pracy, oferujący miejsca pracy także dla młodzieży uczącej się. Podkreśliła, że jeżeli ma się pasje, to praca sprawia przyjemność i przynosi dochody.

Młodzież w ramach zajęć brała udział  w warsztatach edukacyjno-kulinarnych

w ramach projektu „Odżywianie dla mózgu”, w czasie których zwrócono  szczególnie uwagę na rolę, jaką pełnią mikro- i makroelementy we właściwym funkcjonowaniu naszego mózgu, organizmu, dbaniu o właściwą koncentrację uwagi, a w efekcie o ich wpływie na zdrowie, wyniki w nauce i osiąganie sukcesów życiowych .

Po wysłuchaniu prelekcji i obejrzeniu ciekawych prezentacji uczniowie przygotowali

ze zdrowej żywności posiłki „ dla mózgu” bogate w substancje odżywcze.

Delektowali się zdrowymi jabłkami i zdrowym sokiem „ Smaczek z Doliny Radomki”, który jest tłoczony bez użycia enzymów, konserwantów, wody i cukru  i zawiera jedynie naturalnie występujące cukry owocowe.

Podczas konsumpcji wszyscy, zarówno nauczyciele jak i uczniowie, przekonali się, że zdrowe posiłki są smaczne oraz łatwe i szybie w wykonaniu. Warsztaty mogły się odbyć dzięki zaangażowaniu nauczycielek kształcenia zawodowego z Zespołu Szkół nr 2 w Przysusze: pani Lidii Sionek i pani Barbary Oracz.

Nauczyciele i uczniowie mają nadzieję, że  nawiązana współpraca z Gospodarstwem Sadowniczym MB Monika Bankiewicz z Komorowa  rozwinie się z korzyścią dla całej społeczności szkolnej.  W przygotowaniach wizyta uczniów w Gospodarstwie…../lc/

 ______________________________________________________________________________________________________
Bezglutenowy mazurek wielkanocny

Jak zwykle w radomskiej restauracji MammaLeo odbyło się kolejne spotkanie bezglutenowców z regionu radomskiego, zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Tym razem motywem przewodnim spotkania był mazurek wielkanocny, m. in.  zrobiony z mąki ryżowej i bakalii. Uczestnicy z wielkim zaangażowaniem, również Ci najmłodsi zakasali rękawy do pracy. Uczestnicy wspominali, że jest to ich pierwszy mazurek od momentu przejścia na dietę. Tym bardziej z ogromnym oczekiwaniem na wypiek wymienialiśmy się doświadczeniami i przepisami wielkanocnymi m. in. na zakwas do bezglutenowego barszczu białego. Kiedy mazurek został wyjęty z pieca jego zapach roznosił się po całej restauracji. Kiedy wystygł dokonaliśmy na nim ostatnich szlifów dekorując go bakaliami. Podczas degustacji narodził się pomysł na kolejne spotkanie już wkrótce. 
Mazurek wykonany podczas warsztatów zawita również na wielu radomskich bezglutenowych stołach, bo był przepyszny.
 
Wszelkie informacje na temat diety bezglutenowej i kolejnych spotkań Stowarzyszenia na terenie regionu radomskiego można uzyskać na stronie www.celiakia.pl lub od przedstawiciela Stowarzyszenia z regionu Radomskiego, Joanny Struzik, e-mail j.struzik@celiakia.pl lub telefonicznie 606 990 507.
 
autor: Joanna Struzik
 ______________________________________________________________________________________________________
Bądź F.I.T. na wiosnę
 

5 marca 2016 r. w Total Fitness w Radomiu przy ul. Wernera 10 odbyło się ciekawe spotkanie pt: „Bądź F.I.T. na wiosnę” z Justyną Prygiel, instruktorką Fitness.

 

Justyna Prygiel jest absolwentką AWFiS w Gdańsku. Ze sportem związana jest od dziecka. Fascynuje ją rozwój fizyczny. Jako pasjonatka aktywnego stylu życia wspierała organizację spotkania i była czynną jego uczestniczką. Zaprezentowała uczestnikom spotkania ćwiczenia, które warto wykonywać na etapie początkowego etapu realizacji programu oczyszczania organizmu z toksyn.

 

Podczas spotkania bowiem zaprezentowane zostały, między innymi nowoczesne programy do oczyszczania, odchudzania i rzeźbienia sylwetki  Forever F.I.T.  Dzięki tym programom można wyruszyć w drogę ku szczuplejszej sylwetce i lepszej kondycji. Nauczyć się, jak zmienić sposób myślenia o jedzeniu i ćwiczeniach, otrzymać wiedzę, potrzebną do zyskania inspiracji i zmiany swojego ciała na lepsze, jak zbudować i utrzymać czystą masę mięśniową, wyrzeźbić sylwetkę i trwale zmienić swoje ciało.

 

Chcesz być F.I.T na wiosnę, w imieniu Justyny Prygiel zapraszam na prowadzone przez Nią zajęcia w Total Fitness (ABT, Pilates, Płaski brzuch + step, TBC, Trening obwodowy, Zdrowy kręgosłup). /rk/


 ____________________________________________________________
„ODŻYWIANIE DLA MÓZGU” 

       Współczesny problem odżywiania określiłbym jako głód jakościowy cywilizacji.

 Jadamy dużo i smacznie….

Niestety brakuje w nich składników najbardziej wartościowych-witamin i minerałów.”

dr Jerzy Oleszkiewicz  ( doktor nauk medycznych, prezes Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego)

 

W sobotę 12 grudnia 2015 r. w restauracji La Melisa odbyły się warsztaty edukacyjno-kulinarne, w których uczestniczyli członkowie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej - oddział Radom. Warsztaty prowadziła Pani Lidia Chrząstek w ramach projektu „Odżywianie mózgu”.

Uczestnicy spotkania zdobyli wiedzę na temat zdrowego odżywiania, roli magnezu i innych minerałów, witamin, kwasów omega w dbaniu o prawidłowy rozwój mózgu.

Dowiedzieli się, jak w prosty sposób przygotować potrawy, dzięki którym dożywią swój mózg.

Samodzielnie, w grupach przygotowali posiłki, stanowiące propozycję dziennego jadłospisu, które po wykonaniu spożyli. Uzyskali także wiedzę na temat wartości odżywczych naturalnych, tłoczonych soków, które nie zawierają cukru, wody, konserwantów i delektowali się ich smakiem.

Wsparciem dla osób, którym szkodzi gluten i które szukają pomocy jest Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Jest to organizacja pożytku publicznego o zasięgu ogólnopolskim, zrzeszająca osoby na diecie bezglutenowej z całej Polski. Ma już ponad  3600 członków. Stowarzyszenie prowadzi bardzo szeroką działalność, przede wszystkim prowadzi internetowy serwis www.celiakia.pl i forum dyskusyjne  www.forum.celiakia.pl, które są  skarbnicą wiedzy na temat celiakii i diety bezglutenowej. Ponadto stowarzyszenie prowadzi działalność wydawniczą i wydaje czasopismo „Bez glutenu” z bardzo ciekawymi artykułami.

 

Przepisy na potrawy przygotowywane na warsztatach dla osób na diecie bezglutenowej. Przyprawy firmy „ Dary Natury”, bakalie firmy „ Kresto”, jogurt naturalny „ Bakoma”, czekolada gorzka „ Goplana” z symbolem przekreślonego kłosa.

 

________________________________________________________________________________________

 

Odżywcze śniadanko-Raj dla mózgu”

Sposób przygotowania:

Do 1 szklanki jogurtu naturalnego w zależności od potrzeb wlewamy ½ lub 1 łyżeczkę oleju lnianego, dokładnie mieszamy.

Po wymieszaniu wrzucamy orzechy włoskie ( pokrojone uprzednio na mniejsze kawałki), pestki słonecznika, dyni, musli, płatki, siemię lniane, możemy dodać też świeżych lub suszonych owoców.

Wszystko mieszamy i rozkoszujemy się przygotowana potrawą.

 

 ________________________________________________________________________________________

Naturalny kisiel jabłkowy:

Sposób przygotowania:

Do garnka wlewamy i podgrzewamy ½ litra soku jabłkowego „ Smaczek z Doliny Radomki”. W drugim naczyniu w ilości ½ szklanki zimnego soku rozrabiamy 2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej, które następnie wlewamy do podgrzanego soku i mieszamy do zgęstnienia. Kisiel wylewamy do salaterek i dekorujemy według uznania i potrzeb.

Polecam również kisiel z użyciem soku „ Smaczek z Doliny Radomki” o smaku jabłkowo- gruszkowym, jabłkowo- truskawkowym, jabłkowo-porzeczkowym, jabłkowo- dyniowym. Pychotka!

________________________________________________________________________________________

Błyskawiczny barszczyk czerwony:

Sposób przygotowania:

Do garnka wlewamy pożądaną ilość soku „ Smaczek z Doliny Radomki” o smaku jabłkowo- buraczanym, dodajemy kilka ząbków przeciśniętego czosnku, ¼ łyżeczki majeranku, sól i pieprz według uznania, można dodać jak ktoś lubi również innych przypraw.

Wszystko razem podgrzewamy nie dopuszczając do zagotowania.

Barszczyk można podać z grzankami, uszkami lub z dodatkami według upodobań.

________________________________________________________________________________________

„Ciasteczka Lajtowe bez pieczenia”- „Kulki mocy”, „Kulki szczęścia”:

Składniki:

-         2 gorzkie czekolady,

-         szklanka dowolnych otrąb,

-         4-6 miarek Lite waniliowego lub czekoladowego firmy Forever Living Products,

-         bakalie np. rodzynki, orzechy do smaku,

Do obtoczenia: wiórki kokosowe, płatki migdałowe, kakao w zależności od potrzeb.


Czekolady topimy w szklance gorącej wody, łączymy z otrębami, posiekanymi bakaliami i na końcu po wymieszaniu dodajemy Lite.

Masę wyrabiamy jak na ciasto, robimy kuleczki, obtaczamy je wiórkami kokosowymi, płatkami migdałowymi lub w kakao.


 

Opracowano na podstawie materiałów przesłanych przez Lidię Chrząstek i Joannę Struzik.

Foto: Joanna Struzik i Adam Dziedzic

________________________________________________________________________________________

SPOTKANIE Z JERZYM ZIĘBĄ W VILII CYGANERIA w Skaryszewie

W dniu 5 grudnia w " VILII CYGANERIA" w Skaryszewie odbyło się spotkanie z Jerzym Ziębą dyplomowanym hipnoterapeutą klinicznym pt. "Ukryte terapie" z podtytułem "CZEGO LEKARZ CI NIE POWIE".

Spotkanie składało  się z dwóch części. Pierwsza część spotkania to WYKŁAD, który trwał ponad dwie godziny, natomiast druga część spotkania to  SEMINARIUM.

Na spotkanie przybyło ponad 300 osób z Radomia i okolic.

Jerzy Zięba od ponad 20 lat zajmuje się naturoterapią, szczególnie w odniesieniu do naturalnych metod leczenia i zapobiegania chorobom przewlekłym, także nowotworom. Na spotkaniu "Ukryte Terapie" prezentował przykłady terapii po wielu latach analiz, badań medycznych czy innych publikacji, które nawet w środowisku medycznym są zupełnie nieznane. W wykładzie Jerzy Zięba podał przykłady dotyczące prostych i skutecznych metod leczenia i zapobiegania chorobom bez stosowania środków sztucznie syntetyzowanych. Na początku spotkania powiedział, że w ciągu ostatnich stu lat, medycyna akademicka dokonała wielkich postępów, co jest widoczne między innymi w medycynie ratunkowej, gdzie lekarze potrafią przywrócić do życia osobę przywiezioną np. po ciężkim wypadku do szpitala.

W jego  pojęciu dziedziny medycyny, w których dokonano ogromnego postępu to między innymi: diagnostyka, chirurgia, rehabilitacja. Natomiast nie radzi sobie z nowotworami, gdyż medycyna akademicka stosuje trzy sposoby:

-        chemioterapię, przy okazji zatruwając całego pacjenta,

-        „spalenie” poprzez naświetlanie promieniami, które tak jak chemioterapia sprzyjają powstaniu nowotworów,

-        wycięcie guza, nigdy nie mając pewności, czy wycięte zostało wszystko.

Przy tym nie lecząc przyczyn. Co z leczeniem układu odpornościowego?  Co z chorobami przewlekłymi? - takimi jak np. cukrzyca, stwardnienie rozsiane, toczeń, stan, przedzawałowy, osteoporoza, reumatoidalne zapalenie stawów, tarczyca, alergia, łuszczyca, egzema, nowotwór itd. W tych schorzeniach medycyna akademicka leczy tylko symptomy. Często słyszymy, że to choroby genetyczne. Zadając sobie między innymi pytania: czy nowotwór można zniszczyć bez chemio czy radioterapii? czy miażdżyca tętnic jest odwracalna?  czy chory na cukrzycę może zaprzestać używania insuliny? czy da się obniżyć o co najmniej 50% ryzyko wystąpienia nowotworów? - odpowiedź, brzmi TAK. Jerzy Zięba wyjaśniał, że są na to sposoby.  Omawiając temat cholesterolu, czy cholesterol jest przyczyną miażdżycy? Nie ! – to też fakt. Omawiał również temat działań witamin: D i K2 , wspomniał o witaminie A oraz o działaniu witaminy C ale naturalnych, a nie syntetycznych.

Dla mnie zaskoczeniem był fakt  braku witaminy A w marchewce, a pamiętam jak mojej córce teściowie prawie codzienne podawali sok z marchewki. Na te i inne pytania Jerzy Zięba proponuje leczenie medycyną alternatywną, czyli leczenie metodami naturalnymi.

W przerwie można było zapoznać się z produktami zdrowego żywienia lub suplementami. Na holu głównym producenci zdrowej żywności wystawiły swoje stoiska między innymi:

-        Firma rodzinna Smaczek z Doliny Radomki: laureat Produkt roku 2012, Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego, Mistrz Krajowy - Agroliga 2013, z soczkiem jabłkowym,

-        Firma Radomskie Centrum Kolagenu COLWAY,

-        Firma PLATTE - badała schorzenia kręgosłupa, również było stoisko do badania krwi,

-        Firma FORMOR z suplementami diety,

-        DORSIM - naturalne suplementy diety,

-        były również reprezentowane produkty NATURES SUNSHINE między innymi: Chlorofil w płynie, Zambroza, Solstik, balsam do masażu TEI FU.

Swoje produkty wystawiła BIO CHEMIK 24 witaminy, zioła, oleje minerały i suplementy, Stoisko Mazowieckego Regionalnego Centrum Mikroorganizmów z Radomia oraz MAG Polska Sp. z o. o. z produktami Farma.

autor i foto:  Adam Dziedzic

 

________________________________________________________________________________________
EVENT pt. ” PIERSI w SPA”
 
W dniu 25 października w radomskim hotelu AVIATOR, SMART Relax SPA zorganizował EVENT pt. ” PIERSI w SPA”. Było to otwarte spotkanie dla kobiet z autorką projektu ogólnopolskiej akcji profilaktyki zdrowia Moniką Słowińską - ekspertem świadomości ciała i mądrej pielęgnacji ciała. Towarzyszyli jej w warsztatach: Anna Skrzyniacz – Plutecka – lekarz specjalista w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii oraz dyplomowany trener biznesu z tematem „ Profilaktyka sukcesem zdrowej i pięknej kobiety”, Aneta Kaluba – psycholog poruszała temat „ Psychologia w profilaktyce zdrowia”, Ewa Aplas doktor inż. – specjalista w zakresie genetyki molekularnej z tematem „ Geny to nie wszystko”, oraz Łukasz Kolasiński „Zdrowe odżywianie stylem życia”. Na warsztatach kobiety mogły nauczyć się jak samodzielnie badać piersi, na jakie aspekty powinny zwracać uwagę, jak profesjonalnie dobierać biustonosz, jak wykonywać aromaterapeutyczne zabiegi oraz  jak zdrowo się odzywiać.
 
Na wywiad z autorką projektu ogólnopolskiej akcji profilaktyki zdrowia „Piersi w SPA” z Moniką Słowińską zapraszam na nasz facebook facebook
/AD/