Z czego nie zdają sobie sprawy Polacy?

 

Niejednokrotnie można usłyszeć, że nasz rząd nie dba o swoich obywateli – podczas gdy niemiecki emeryt przemierza w białych tenisówkach Europę, Polak na emeryturze musi dorabiać lub oszczędzać na podstawowych rzeczach. Czy jednak ktoś zadał sobie trud przyjrzenia się metodom finansowego planowania przeciętnego Niemca?

Różnica w standardzie życia nie zależy tylko od zamożności kraju – Niemiec dostaje obecnie podobną emeryturę (w porównaniu do kosztów, jakie co miesiąc ponosi) do polskiej. Główną przyczyną rozdźwięku pomiędzy położeniem osób starszych u nas w kraju a za naszą zachodnią granicą jest prosta – obywatel Niemiec zanim kupi dziecku wózek, planuje jego finansową przyszłość i… zaczyna odkładać dla młodego człowieka pieniądze.

Każdy z nas wie jak zarabiać pieniądze, jednak wiedza związana z tym jak je zatrzymać przy sobie jest już zdecydowanie mniej rozpowszechniona. A właśnie te pieniądze, które odłożymy, a nie te, które zarobimy i wydamy, świadczą o naszym statusie materialnym. Jeśli zarabiasz 10.000 złotych i tyle samo wydajesz, to jesteś biedniejszy niż ta osoba, która z 2.000 złotych pensji umie zaoszczędzić co miesiąc 300 złotych.

Bardzo często słyszę pytanie – ale właściwie po co mam odkładać? Bowiem nie tylko nie wiemy jak to robić, ale też nie mamy przekonania co do słuszności takiego zachowania. Jednak na zdrowy rozum – jeśli będziesz odkładać po 15 złotych dziennie, które obecnie wydajesz na rzeczy zbędne (paczka papierosów, alkohol, kawa na mieście etc.), to po 20 latach będziesz miał odłożone ponad 100 000 złotych. Jak by Ci się żyło, gdybyś miał teraz świadomość, że na Twoim koncie jest luźne 100.000 złotych?

(Jeśli umiałbyś pomnożyć te pieniądze tylko na 6% rocznie, po 20 latach będziesz miał na koncie 200.000 złotych.)

Planowanie finansowe to w Polsce nadal temat, na który gentlemani nie rozmawiają – bo przecież o pieniądzach mówić nie wypada. A potrzeba nam więcej świadomości w tym zakresie: umiejętności przewidywania, znajomości najprostszych mechanizmów, które pomagają unikać długów (lub z nich wychodzić), gromadzenia rezerw finansowych, budowania swojej finansowej niezależności i poczucia bezpieczeństwa. To wszystko jest możliwe, jeśli odczarujemy temat pieniędzy i zamiast działać pod wpływem impulsu, postawimy na twardą logikę i kalkulację.

Michał Czekaj, 

przedsiębiorca,  współtwórca projektu Droga Milionera, trener finansowy,

Jeśli chcesz podszkolić swoją inteligencję finansową, napisz: michal@akademiaosiagniec.pl

_______________________________________________________________________________________________________

Rozwój osobisty sposobem na życie

Jest to droga, którą idąc, cały czas doskonalisz siebie. W Twoim życiu zaczynają pojawiać się osoby, dzięki którym wzrastasz i wyciągasz przydatne wnioski, doskonalisz swoje umiejętności, a przede wszystkim zwiększasz świadomość tego dokąd zmierzasz i jaką masz wizję swojego życia. Zaczynasz budować nawyk doskonalenia siebie. Zdajesz sobie sprawę z tego, ile jeszcze pracy przed Tobą i jak wielu osobom jesteś w stanie pomóc swoim doświadczeniem. Jest to więc dla mnie styl życia, w którym rozwijamy siebie, swoje umiejętności, predyspozycje i wyniki zawodowe. Dla kogo jest rozwój osobisty? Mogę śmiało powiedzieć, że rozwój osobisty jest dla każdego. Wiele osób twierdzi, że „co dla każdego, to dla nikogo”, ale rozwój osobisty to dziedzina dzięki której rozwijasz wszystkie umiejętności potrzebne do tego, aby twoje życie prywatne i zawodowe było lepsze. Musimy wiedzieć, że są różne rodzaje świadomości: pierwszą z nich jest nieświadoma niekompetencja, czyli człowiek nie wie , że robi źle. Drugą jest świadoma niekompetencja, osoba dowiedziała się, że robi źle, ale mimo tego dalej to robi. Kolejna jest świadoma kompetencja - już wie, że robi źle, już ktoś mu pokazał, co należy zmienić i zaczyna w ten sposób działać. Ostatnią jest nieświadoma kompetencja, czyli to co robisz dobrze, staje się Twoim nawykiem. Rozwój osobisty prowadzi przez ten cały proces. Jeżeli popatrzymy na swoje życie właśnie poprzez pryzmat tego, co powinniśmy w nim zmienić, udoskonalić, co powinno być wspierającym nas nawykiem - odpowiedzią na to jest rozwój osobisty, jest on więc dla każdego. Po co to robić? Po to, żeby twoje życie każdego dnia stawało się coraz lepsze.

Gdy uświadomiłem sobie to wszystko, nadszedł dzień kiedy poczułem potrzebę, żeby zmienić coś w życiu. Ta potrzeba pojawiła się, kiedy po studiach pracowałem przez dwa lata w zawodzie na etacie. Inni mówili mi, że mam szczęście, ale nie do końca to czułem. Przerobiłem sytuacje, które zna większość ludzi. Okazało się, że za pieniądze, które dostaję, ciężko jest wyżyć, ciągle jest ich za mało, a kwoty które zarabiam w ogóle nie są adekwatne do tego, jaki styl życia chce prowadzić. Zacząłem zastanawiać się nad swoimi potrzebami, marzyłem o wakacjach, dobrym samochodzie, wybudowaniu domu, założeniu rodziny. Kiedy nad tym wszystkim myślałem, okazało się, że powinienem zarabiać 3 razy więcej niż dotychczas. Spotkałem wtedy w swoim życiu człowieka, który mi powiedział, że jeśli chce sprawdzić jakie są perspektywy w moim zawodzie, muszę spojrzeć na ludzi którzy wykonują tę pracę 10-15 lat dłużej. Moim wnioskiem było to, że ludzie ci faktycznie zarabiają więcej niż ja, ale dla mnie to były nadal zbyt małe kwoty. Wtedy pierwszy raz trafiłem na książkę Briana Tracy dotyczącą sprzedaży oraz poznałem kilka osób, które zajmowały się właśnie sprzedażą. Zauważyłem, że tym osobom wiedzie się o wiele lepiej i to nie tylko z punktu widzenia finansowego, ale także pod względem wspierającego sposobu myślenia. Zacząłem więc czytać książki, uczestniczyć w warsztatach i szkoleniach, aby przez to wpływać na swój sposób myślenia. Według powiedzenia „zmień myślenie, a zmienisz całe swoje życie”.

I tak zrodził się pomysł stworzenia Akademii Osiągnięć

W 2007 roku podjąłem decyzję, że jadę na szkolenie sprzedażowe, trafiłem do pewnej organizacji, która sprzedaje produkty finansowe. Była to dla mnie duża szkoła życia i zarobienie pierwszych większych pieniędzy. Pracując nad sobą, zdobywając nowe kontakty, klientów, zacząłem mocno wierzyć w siebie. Otaczało mnie coraz więcej liderów, ludzi sukcesu, którzy mają poukładane życie zawodowe i prywatne. Jednym z nich był Marek Waberski, który powiedział mi o idei założenia Akademii Osiągnięć. Marek zauważył, że wiele osób nie rozumie, jak przejść z punktu A do punktu B, czyli od tego, co masz, do tego, co chciałbyś mieć. Do przejścia tam potrzebna jest „kładka”. Jeśli dzisiaj zarabiasz 2 tysiące, a chciałbyś zarabiać 5 tysięcy, te 3 - to nic innego jak umiejętność zarobienia. Jeśli dzisiaj nie jesteś pewny siebie, a chciałbyś taki się stać, różnicą jest pewnego rodzaju kładka umiejętności. Zdając sobie sprawę z tego, jaka jest świadomość w Polsce, jak wielu ludzi nie rozumie rozwoju osobiste tego, jak dużo z nich nie wie dlaczego ma w życiu tak jak ma, jak wielu osobom brakuje podstawowych umiejętności chociażby zarządzania sobą, poczucia pewności siebie, pasji - stwierdziliśmy, że będzie to dla nas pewnego rodzaju misja - stworzyć platformę rozwoju osobistego, aby umożliwić ludziom zdobywanie wiedzy na warsztatach od praktyków biznesu. Więc pomysł narodził się z potrzeby, ale także z naszej pasji nauki ludzi.

Warsztaty, które organizujemy w ramach Akademii Osiągnięć są przede wszystkim praktyczne, tak żeby uczestnik który z nich wyjdzie mógł zastosować wiedzę w swoim życiu prywatnym i zawodowym. Są to tematy związane m.in. z kreowaniem własnego wizerunku, czyli autoprezentacją. Każdy z nas zna powiedzenie „jak cię widzą – tak cię piszą”. Pewność siebie jest niezwykle ważna w kreowaniu swojego wizerunku i ma wpływ na to jak odbierają cię ludzie. Kolejnym tematem jest „sztuka zadawania pytań” - jest to umiejętność przydatna zwłaszcza przy sprzedaży. Za pomocą zadawania odpowiednich pytań, możesz poprowadzić rozmowę w korzystny dla ciebie sposób, osiągając zamierzony cel. Innym tematem warsztatów jest automotywacja - co zrobić żeby nam się tak chciało, jak nam się nie chce. Tutaj rozmawiamy na temat tego, jak istotne jest znalezienie misji i wizji życia. Większość ludzi nie realizuje swoich celów, ponieważ są sztuczne, narzucone, nie wychodzą z serca, czyli nie są naszą misją życia.

Komunikacja międzyludzka to kolejny ważny temat warsztatów „czas na rozwój”. Utrzymanie stałego klienta czy nawet chociażby poznawanie nowych ludzi i podtrzymywanie relacji stanowi dzisiaj duży problem. Niezwykle przydatne jest również „kreatywne myślenie”, aby móc realizować swoje pomysły i wiedzieć jak na nich zarabiać. Inne tematy to gospodarowanie czasem, pieniędzmi czy bycie efektywnym. Mówimy też o marzeniach i pasjach, bo wielu ludzi po prostu boi się marzyć, nie wie dokąd zmierza, jak ma wyglądać ich życie za 5-10 lat. To powoduje, że ludzie nie czują się szczęśliwi, nie mają dobrych emocji, a więc nie potrafią doceniać prostych, ale ważnych rzeczy, jak zdrowie czy dach nad głową.

 

Dopiero kiedy nauczysz się doceniać te proste rzeczy, to możesz ruszyć ze swoim życiem dalej. Wszystkie tematy naszych warsztatów powodują, że uczysz się jak działać z ludźmi, a wszystkie pomysły, umiejętności i pieniądze, pochodzą właśnie od ludzi i dla ludzi. Dzięki nabytym umiejętnościom będziesz w stanie efektywnie funkcjonować na rynku pracy. Pamiętajmy o tym, że są ludzie, którzy nie mają nic, a mimo to są szczęśliwi, ale są też ci mający „wszystko”, a szczęścia nie czują. To wszystko jest kwestią odpowiedniej pracy nad sobą. Jednak to ty musisz pracować nad sobą, a my inspirujemy i pokazujemy drogowskaz.

Dzięki zaangażowaniu, efektywnej pracy, pasji i chęci przekazywania ludziom wiedzy, jak żyć lepiej Akademia Osiągnięć zyskała wielu klientów. Chcemy jednak, żeby było ich jeszcze więcej świadomych i szczęśliwych.

W kręgach Akademii Osiągnięć są  ludzie w różnym wieku, często młodzi, po studiach, którzy chcą coś zmienić w swoim życiu. Zdarza się często, że przychodzą do nas osoby, które chcą zmienić prace, przygotowują się do rozmowy rekrutacyjnej, zdając sobie sprawę, że na takiej rozmowie muszą „sprzedać” siebie jako dobrego pracownika. Kolejna grupa, to osoby które pragną założyć swój własny biznes i szukają doradztwa, wskazówek czy konsultacji, chcą przestawić swój sposób myślenia na odpowiednie tory. Przychodzą do nas także przedsiębiorcy chcący poszerzyć swoje rynki. Często są to też zwykli ludzie, którzy po prostu pasjonują się rozwojem osobistym i chcą dokonać zmian swoim życiu. Przychodząc na nasze warsztaty można poznać fantastycznych ludzi, wymienić się kontaktami, a czasem nawet nawiązać współpracę biznesową.

Rozwój osobisty to coś niesamowitego, sam byłem świadkiem zmian w ludziach, którzy inwestują w swój własny rozwój.

Znam co najmniej kilka takich historii. Z przyczyn oczywistych nie podam nazwisk, ale mam teraz na myśli dwie młode osoby. Jedna zaczynała swój rozwój od studenta żyjącego ze stypendiów socjalnych, przez rozwój umiejętności sprzedażowych, planowania swojego działania, po trening pewności siebie oraz innych umiejętności, dziś jest na wysokim managerskim stanowisku i obsługuje bardzo bogatych ludzi. Drugi przypadek to historia człowieka, który ze zwykłego sprzedawcy stał się właścicielem dużego biznesu, który jest promowany na rynkach USA i stolic dużych miast. Oczywiście w obu przypadkach była to kilkuletnia ciężka praca, ale jak wiemy czas i tak minie, a to od ciebie zależy jak go wykorzystasz. Takich przypadków jest jeszcze bardzo wiele, ludzi którzy byli niepewni siebie, zgarbieni, bojący się podejść czy odezwać do drugiej osoby. Po kilku latach pracy nad sobą prowadzili nawet własne szkolenia i konferencje na 400-500 osób, zarabiając na tym duże pieniądze. Znam też ludzi, którzy naprawili swoje związki, tylko dlatego, że nauczyli się odpowiedniej komunikacji. Osoby które bały się odebrać telefonu z obcego numeru, dzisiaj prowadzą świetne rozmowy negocjacyjne. Ludzie, którzy nie byli lubiani jako szefowie, po szkoleniach diametralnie poprawiają relacje z zespołem pracowników. Takich zmian jest bardzo dużo, to ogromnie cieszy i jest dla nas motorem napędowym do działania.

Osoby, które  trafiają na szkolenia Akademii Osiągnięć poszukują nowych rozwiązań i nowych wartości w życiu.

Tak naprawdę przychodzą z dwóch powodów. Pierwszy z nich to ciekawość i otwartość na nowe doświadczenia. Drugi powód to chęć rozwiązania swoich problemów życia osobistego czy zawodowego. Świadomość problemu, to pierwszy krok do zmiany. Kiedy nawet wydaję nam się, że wszystko jest ok, zawsze można jeszcze coś ulepszyć. Poprawić efektywność czy po prostu zarobki. Rozwój to proces, to sposób życia. Osoby, które wejdą na tę ścieżkę wiedzą jedno - zawsze może być lepiej.

Nie staram się przekonywać kogoś, aby zmienił swoje życie, bo przekonywanie samo w sobie nie jest dobre. Gdy ktoś nie jest pewny, nie czuje, że chce coś sam zrobić, może pod wpływem kogoś zmienić decyzję, ale nie doceni jej wartości i sensu działania. Jeśli ktoś nie chce zmienić swojego życia, to szkoda własnej energii do przekonywania takiej osoby na siłę. Jest dużo sfrustrowanych osób, obwiniających wszystkich dookoła o swoje nieszczęścia. Pamiętajmy, że zmianę świata zaczyna się od siebie. Problemy nie są na zewnątrz, tylko w środku nas. Na siłę nie można nic zmienić, ale można kogoś zainspirować np. swoim własnym przykładem, swoją historią. Wtedy jest szansa, że taka osoba będzie chciała przyjść na szkolenie i na własnej skórze przekonać się, jak wpływają na niego ćwiczenia, czego może się dowiedzieć i jak tę wiedzę wykorzystać, aby zmienić swoje życie. Ludzie z reguły nie chcą nic zmieniać, gdyż boją się, że będzie gorzej.

A gdybyś zadał sobie pytanie „A co jeśli będzie lepiej?” 90% naszych negatywnych myśli, nigdy się nie sprawdza, dlaczego więc nie iść przez życie z myślą „Dam radę” ?

Michał Czekaj

____________________________________________________________
"Pomysł jest nową kombinacją starych elementów"

 

Takie motto towarzyszyło praktycznym warsztatom CzasNaRozwój organizowanym przez Akademię Osiągnięć i Klub Rozwoju Osobistego RO-PARTNERS w Radomiu.

Warsztaty dotyczyły: KREATYWNEGO MYŚLENIA, podczas, których Słuchacze dowiedzieli się:

  • Jak pobudzać własną kreatywność
  • Jak poprzez kreatywne myślenie rozwiązywać problemy 
  • Czym jest myślenie lateralne a czym wertykalne
  • Jak tworzyć nowe pomysły, idee
  • Jak przełamywać schematy
  • Jak stworzyć własny zestaw pytań wyzwalających pomysłowość
  • O zestawie pobudzającym myślenie według metody kaizen. 
Warsztaty odbyły się 14 kwietnia br. w radomskimh Hotelu Iskra w godz. 18.00 - 21.00.
 

Spotkanie prowadził Michał Czekaj  - współtwórca Akademii Osiągnięć i Platformy Rozwoju Osobistego RO-PARTNERS.

Swoją karierę biznesową zaczął w 2007 roku od sprzedaży, młody nieopierzony handlowiec z wielkimi marzeniami. Konsekwentnie wspinający się po szczeblach kariery przeprowadził ponad 15.000 rozmów sprzedażowych, które dały Mu praktyczne umiejętności komunikacyjne. W sprzedaży osiągnął bardzo wiele – przeszedł intensywną drogę od początkującego sprzedawcy do Dyrektora zarządzającego strukturami w kilku miastach a spod Jego ręki wyszedł Agent Roku – jeden z najlepszych sprzedawców 2010 roku...

Odkrył w sobie pasję związaną z pracą z ludźmi, przekazywaniem Im doświadczenia i możliwości zmiany na lepsze. Te intensywne lata dały solidny fundament do stworzenia wraz z Markiem Waberskim Akademii Osiągnięć i Platformy Rozwoju Osobistego. 
W przeciągu krótkiego czasu przepracował około 1000 godzin szkoleniowych i coachingowych. Przez ostatnie 2 lata stworzył społeczność prawie 10.000 ludzi, którzy interesują się Rozwojem Osobistym. Współtworzy autorski program LIFEBALANCE PROGRAM, który z powodzeniem zmienia na lepsze życie jego uczestników.  Przez tysiące godzin spędzonych na rozmowach z ludźmi wyspecjalizował się w temacie komunikacji damsko-męskiej i relacji międzyludzkich.

Był, jest i jak to sam mówi dalej będzie  marzycielem. Marzy o wielkich stadionach, wypełnionych ludźmi, dla których Jego doświadczenie oraz ludzi, z którymi pracuje będzie pomostem do lepszego życia. Prywatnie pokorny, ale świadomy swoich mocnych stron i celów. Pasjonat gór, motoryzacji, szczęśliwy mąż cudownej żony Kasi, stawia przed sobą kolejne wyzwania, do których z dobrym zdrowiem z pewnością dojdzie. Jego magnetyczna osobowość i pakiet pozytywnej energii powoduje, że przyciąga do Siebie ludzi, a budując 
z nimi trwałe relacje sprawia, że wspólnymi siłami mogą Oni tworzyć świetne połączenia biznesowych i prywatnych znajomości. (rk).

Tematy warsztatów i szkoleń