PSYCHOLOGIA KOLORU, CZYLI CO MÓWIĄ O NAS BARWY, W KTÓRE SIĘ UBIERAMY

 

Pierwszym istotnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy doborze garderoby, to kolorystyka stroju a dopiero później możemy wziąć pod uwagę fason ubrania. 

KOLORY  w które się ubieramy mówią o nas najwięcej. Barwy są nośnikiem emocji, mają wpływ na nasze samopoczucie, decydują o naszych doznaniach estetycznych oraz wpływają na naszą oceną otoczenia i ocenę przez otoczenie.

Gdy jest nam smutno zakładamy bardzo często ciemne rzeczy np.: czarne, szare, granatowe i ciemno brązowe. Natomiast, kiedy jesteśmy zadowoleni i szczęśliwi ubieramy się w jasne i jaskrawe ubrania np.: żółte, czerwone, pomarańczowe i białe.

KOLORY I MY.

POMARAŃCZOWY- osoby, które noszą ten kolor są szczęśliwe i radosne. Pomarańcz rządzi emocjami i zmysłami oraz dzięki tej barwie wzrasta apetyt na zdrowie. Jesteśmy pełne entuzjazmu, towarzyskie i energetyczne. 

ŻÓŁTY- kolor żółty symbolizuje mądrość, dobrze wpływa na jasność myślenia, pobudza zainteresowania. Osoby, które go noszą są wesołe są optymistyczne i pewne siebie. 

CZARNY- elegancja, ekskluzywność.  Stwarza wrażenie wiarygodności,
kompetencji, a także ciszy, tajemniczości. Otwiera dostęp do podświadomości. Jeśli będzie dominować w stroju oficjalnym, podkreśla nasz autorytet i oznacza opanowanie. W połączeniu z kolorem różowym ożywia nasze kontakty towarzyskie.

CZERWONY- duże aspiracje, pewność siebie, dodaje nam sił i napawa optymizmem. Jego nadmiar może wzbudzać agresję. Czerwień to najbardziej jaskrawy i widoczny kolor, jest także najbardziej pobudzający — dlatego często wykorzystywany jest w reklamie by przykuć uwagę. Czerwień symbolizuje działanie, przygodę, energię, niebezpieczeństwo, miłość, pasję, wigor i siłę. 

BIAŁY-  uczciwość, czystość, poprawia samopoczucie. Sprawia wrażenie ochrony, a także swobody.

NIEBIESKI-  zaufanie, działa niezwykle kojąco, poprawia koncentrację. Barwa ta przywodzi na myśl spokój, stabilność, sukces, pewność, lojalność i bezpieczeństwo — dlatego tak wiele firm używa tego koloru. Niebieski jest także symbolem przyjaźni.

SZARY-  kolor oznacza kompetencję i szacunek, Najczęściej noszą go osoby opanowane, niezależne, pewne swego zdania. To indywidualiści, potrafiący spojrzeć krytycznie na siebie i innych.

BEŻOWY  styl, takt, zaufanie…ale wyrażają również niepewność. W namiarze może powodować smutek. Jeśli ktoś nadmiernie gustuje w tym kolorze może to wskazywać na niskie poczucie własnej wartości.

FIOLETOWY  wrażliwość uduchowienie, fiolet zwiększa poczucie własnej wartości, pomaga panować nad emocjami.

FUKSJA- oznacza witalność, odwagę, piękno i kreatywność. Kolor ten pomaga znaleźć wewnętrzną siłę. To kolor odważnych liderek, twórczych, spontanicznych i silnych psychicznie.

ZIELONY- Jest to kolor spokoju, harmonii, przywraca równowagę. Doskonały przy relaksacji, ozluźnia, łagodzi napięcie. Kolor ten utrzymuje w równowadze naszą energię fizyczną i psychiczną.

 

Emilia Wróbel.
 Stylistka, blogerka modowa, 
szkoleniowiec do spraw stylizacji i kreowania wizerunku, 
pasjonatka mody i ubioru.
 
Motto:
"Moda przemija, styl pozostaje" Coco Chanel.

____________________________________________________________________________